Niska waga dziecka często spowodowana jest celiakią, choć bardzo rzadko jest z nią kojarzona. Zwykle szukamy innych przyczyn niedoboru wagi lub po prostu uważamy dziecko za niejadka. W większości jednak niedowaga jest związana z konkretnymi chorobami takimi jak celiakia. Jak sprawdzić, czy niska waga nie jest objawem tej choroby? Wystarczy wykluczyć ją za pomocą prostego badania.
Przyczyny niskiej wagi u dzieci – czy to przez celiakię?
Przez celiakię organizm nie wchłania potrzebnych mu do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Dziecko nie przybiera więc na wadze, nie rośnie, a nawet może zdradzać oznaki niedożywienia. Brakuje mu też elementów niezbędnych do właściwej pracy innych narządów, przez co wzrasta ryzyko rozwoju takich chorób jak anemia, czy nawet rak jelita. Mogą się też pojawić zakłócenia związane z układem nerwowym, zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości takich jak drętwienie palców u stóp czy rąk. Dlatego tak ważne jest wczesne zdiagnozowanie choroby i wprowadzenie odpowiedniej diety bezglutenowej, która uchroni dziecko przed jej możliwymi konsekwencjami.
Niska waga dziecka przyczyny – problem może leżeć w genach.
Celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym, więc można zdiagnozować ją za pomocą prostego testu DNA. Jest on w stanie ze stuprocentową pewnością wykluczyć chorobę lub potwierdzić ją z bardzo dużym prawdopodobieństwem. To bardzo ważne, ponieważ celiakia może przebiegać bezobjawowo, przez co trudno ją rozpoznać – zwykle kojarzona jest jedynie z występowaniem bólów brzucha, biegunek czy aft w jamie ustnej. Warto natomiast pamiętać, że o celiakii może świadczyć także niska waga ciała, brak apetytu i apatia.
Umów badanie
Niska waga u dziecka – objaw celiakii
Zaburzenia rozwoju dziecka (takie jak niska waga, ale też zahamowania wzrostu) mogą mieć związek z wieloma chorobami. Często jednak występują przy celiakii, czyli chorobie o podłożu genetycznym. Polega ona na nietolerancji glutenu – popularnego białka obecnego m.in. w zbożach (życie, pszenicy czy jęczmieniu). W odpowiedzi na nie organizm wytwarza przeciwciała, które niszczą kosmki jelita cienkiego. Zaburzone zostaje przez to wchłanianie dostarczanych witamin i innych elementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Można temu zapobiec przez odpowiednio wcześnie postawioną diagnozę, dzięki czemu wprowadzając prawidłowo zbilansowaną dietę bezglutenową dziecko zacznie prawidłowo przybierać na wadze.
Niedowaga u dziecka jakie badania? Dlaczego warto wykonać badania genetyczne na celiakię?
Najbardziej dokładne badanie na celiakię
Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….