Mało kto zdaje sobie sprawę, że za poronieniem stać może nieleczona celiakia, która dziesięciokrotnie zwiększa ryzyko straty ciąży w porównaniu z tym obecnym u kobiet leczących się [1]. I wbrew powszechnie krążącej opinii nie jest to wcale choroba wieku dziecięcego… Obecnie 60% nowo rozpoznanych przypadków celiakii to osoby dorosłe [2].
Jeśli szukasz przyczyny poronienia, rozważ więc badanie w kierunku trwałej nietolerancji glutenu. Tym bardziej, że po zdiagnozowaniu celiakii i wprowadzeniu odpowiedniego leczenia masz duże szanse na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka!
Poronienia a celiakia – dlaczego warto sprawdzić, czy nie masz celiakii?
- Zyskasz szansę na poznanie przyczyny poronienia. Szczególnie, że aż 95% chorych na celiakię nie ma świadomości swojej choroby [3] – być może znajdujesz się w tej grupie, a celiakia w ukryciu zaburza Twoją płodność?
- Jeśli celiakia zostanie wykryta, rozpoczniesz odpowiednie leczenie, które pomoże Ci począć i urodzić zdrowego maluszka. Badania wskazują, że wiele kobiet doświadczających straty (chodzi też o poronienia nawykowe) z powodu nieleczonej celiakii po wyeliminowaniu glutenu zachodzi w ciążę i rodzi dziecko.
- Zmniejszysz ryzyko innych komplikacji ciążowych. Nieleczona celiakia wiąże się nie tylko z większym ryzykiem poronienia. Może też powodować przedwczesne zakończenie ciąży (przed 37. tygodniem), stan przedrzucawkowy, krwotok poporodowy czy wewnątrzmaciczne obumarcie płodu [4] oraz niekorzystnie wpływać na rozwój dziecka (np. powodując jego niską masę urodzeniową [5]).
- Dowiesz się, czy Twoje potomstwo też jest narażone na wystąpienie celiakii. Trwała nietolerancja glutenu to choroba dziedziczna, więc jeśli masz geny związane z celiakią, możesz przekazać je też swoim dzieciom.
Celiakia przyczyną poronienia – kiedy warto wykonać badanie na celiakie?
Badanie na celiakię warto rozważyć gdy:
- straciłaś ciążę, zmagasz się z poronieniami nawykowymi,
- doświadczyłaś innych powikłań ciążowych (np. stanu przedrzucawkowego),
- borykasz się z anemią lub innymi niedoborami (np. kwasu foliowego),
- bezskutecznie starasz się o dziecko – nieleczona celiakia może powodować też problemy z płodnością i zaburzać cykl miesiączkowy,
- masz Hashimoto, cukrzycę typu 1 lub inną chorobę o podłożu autoimmunologicznym – znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na celiakię,
- w Twojej rodzinie (szczególnie u rodziców, rodzeństwa czy dzieci) wystąpiła celiakia – istnieje ryzyko, że też możesz mieć geny związane z tą chorobą,
- masz objawy mogące świadczyć o celiakii.
Sprawdź też Pakiet “Zdrowe jelita”.
Badanie obejmuje:
- Wszystkie geny związane z celiakią– jeśli nie masz genów DQ2.2 i DQ2.5 oraz DQ8 to oznacza, że możesz być spokojny ponieważ nigdy nie zachorujesz na celiakię
- Dwie zmiany w genie LCT: C/T(-13910) oraz G/A(-22018) odpowiedzialne za nietolerancję laktozy
- Pisemne Zalecenia lekarskie i dietetyczne do wyniku celiakii
- Czas realizacji badania: celiakia 7 dni roboczych, nietolerancja laktozy do 10 dni roboczych
Badania na nietolerancję glutenu i nie tylko – dowiedz się więcej:
Źródła:
[1] A. Szaflarska-Popławska, B. A. Cichańska, K. Kupczyk, Celiakia. Dieta bezglutenowa. Co powinieneś o tym wiedzieć, Wydawnictwo Centrum Promocji i Reklamy REMEDIA, Bydgoszcz 2009.
[2] D. Sato¬ra, K. Bochen, A. Prys¬tu¬pa, J. Pietraszek-Mam¬carz, J. Mosiewicz, J. Sch¬abows¬ki, Celi¬akia – choro¬ba nie tylko dziecię¬ca, „Fam¬i¬ly Med¬i¬cine & Pri¬ma¬ry Care Review” 2011, 13, 1, s. 91.
[3] M. Pawlaczyk, S. Milewska, A. Rokowska-Waluch, K. Korzeniowska, Leczenie dietetyczne w celiakii i opryszczkowatym zapaleniu skóry, „Farmacja Współczesna” 2012, 5, s. 10.
[4] T. Milewicz, M. Pulka, D. Galicka-Latała, E. Rzepka, J. Krzysiek,
Choroba trzewna – celiakia a płodność, „Przegląd Lekarski” 2011, 68, 9, s. 642–643.
[5] E. Waszczuk, W. Homola, Zaburzenia rozrodczości u chorych na celiakię, „Advances in Clinical and Experimental Medicine” 2006, 15, 6, s. 1095.
[6] K. Hozyasz, Celiakia – wyzwanie Trzeciego Tysiąclecia, „Medycyna Rodzinna” 2002, 1, s.