Ból brzucha jest rzeczą niezwykle nieprzyjemną, zwłaszcza u dzieci. Wynika to nie tylko z doskwierającego w takiej sytuacji braku komfortu, ale dość często występujących dolegliwości współistniejących, zwłaszcza biegunką, czy wymiotami. Taki stan rzeczy może mieć naprawdę wiele różnego rodzaju źródeł pochodzenia.
Co może być przyczyną bólu brzucha u dziecka?
Istnieje tak naprawdę ogromna ilość rzeczy wywołujących ból brzucha u dzieci. Do głównych przyczyn występowania tego typu dolegliwości zaliczamy przede wszystkim alergie na składniki wchodzące w skład różnego rodzaju produktów, nietolerancje pokarmowe, nadmierny stres, łapczywe spożywanie posiłków, infekcje żołądkowo-jelitowe, a także zaparcia. Niestety ból brzucha może także świadczyć o chorobie, na przykład zapaleniu wyrostka robaczkowego. W związku z tym nigdy nie powinniśmy go lekceważyć, zwłaszcza jak jest dość mocny i bardzo długotrwały.
Ból brzucha u dziecka – to może być alergia?
Tak, jak najbardziej to może być alergia. Wynika to z faktu, że bóle brzucha u dziecka zaliczane są do typowych objawów reakcji alergicznych, zwłaszcza u dzieci. Spożycie uczulającego pokarmu powoduję bowiem, iż u chorego pojawią się nieprzyjemne symptomy związane bezpośrednio z układem pokarmowym do których zaliczamy właśnie ból brzucha, tudzież nudności, wymioty, lub biegunkę.
Jak leczyć ból brzucha u dziecka?
Jest wiele domowych sposób na zwalczenie tego typu dolegliwości. Zaliczamy do nich specjalne herbatki, napary ziołowe zrobione z rumianku, mięty i imbiru o właściwościach typowo rozkurczowych, oraz przeciwzapalnych. Ponadto można zastosować ciepły okład na brzuch mający na celu złagodzenie doskwierającego dziecku bólu. Oczywiście nie można zapomnieć, że to są czynności jedynie doraźne i jak objawy nie przejdą to należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Ból brzucha u dziecka – jakie badania wykonać?
Ból brzucha u dziecka jest jednym z głównych powodów wizyty u pediatrów. Niestety niektóre przypadki wymagają przeprowadzenia dogłębnej diagnostyki. W jej skład wchodzi wykonanie USG, tudzież TK jamy brzusznej u małoletniego, a także badania endoskopowego dolnego, lub górnego odcinka przewodu pokarmowego. W ekstremalnych przypadkach kiedy te dwa badania nic konkretnego nie wykażą można wykonać typowe analizy, takie jak morfologia, ustalenie poziomu elektrolitów w organizmie itd.