Jednym z badan po poronieniu jest badanie histopatologiczne. Dzięki niemu sprawdza się, czy rzeczywiście doszło do poronienia i czy kobieta nie wymaga dodatkowego leczenia. Na materiale z badania histopatologicznego wykonać można także genetyczne badanie przyczyn poronienia oraz badanie płci po poronieniu. Zobacz, jak dokładnie przeprowadza się badanie histopatologiczne i czy może ono wykryć przyczynę utraty ciąży!
Na czym polega badanie histopatologiczne po poronieniu?
Badanie histopatologiczne po poronieniu to analiza tkanek płodu uzyskanych w trakcie zabiegu łyżeczkowania. Jest ono przeprowadzane przez lekarza patomorfologa za pomocą mikroskopu.
Przed wykonaniem badania histopatologicznego tkanki płodu są odpowiednio utrwalane za pomocą parafiny, a następnie cięte w mniejsze paski. Są to tzw. bloczki parafinowe. Jest to bardzo trwały materiał, który może zostać użyty do analizy nawet po kilku latach od pobrania. Bloczki parafinowe po wykonaniu badania histopatologicznego przechowywane są w szpitalnych zakładach histopatologii.
Badanie histopatologiczne po poronieniu – czy wykryje przyczynę utraty ciąży?
Badanie histopatologiczne może wykryć przyczynę poronienia, ale nie taki jest główny cel wykonywania analizy. Jeśli chcemy dowiedzieć się, jaki był powód straty ciąży, to warto wykonać dokładniejsze badania. Szczególnie istotne jest wykonanie badania po poronieniu, aby poznać przyczyny poronienia. Możemy wykorzystać do niego bloczek parafinowy pobrany do badania histopatologicznego. Wypożyczyć możemy go ze szpitalnego zakładu histopatologii.
Głównym celem badania histopatologicznego jest wykluczenie nieprawidłowości, które mogłyby zagrażać matce. Może ono wykryć m.in. ciążę ektopową, czyli rozwijającą się w nieprawidłowym miejscu. Może ona dawać objawy przypominające poronienie, dlatego często jest błędnie brana za utratę ciąży. Taki stan może prowadzić do wielu powikłań, a nawet śmierci pacjentki, dlatego ciąża ektopowa musi zostać wykryta jak najszybciej.
Celem wykonania badania histopatologicznego jest również wykluczenie ciążowej choroby trofoblastycznej. Jedną z jej form jest zaśniad groniasty. Jest to niewielka zmiana o łagodnym charakterze. W skrajnych przypadkach przeradza się ona w bardziej złośliwą formę. Dużo bardziej niebezpieczna jest druga choroba ciążowej choroby trofoblastycznej – kosmówczak. Jest to rak kosmówki, czyli choroba nowotworowa. Może ona być niebezpieczna i tworzyć przerzuty, dlatego jej leczenie należy rozpocząć jak najszybciej.
Badanie histopatologiczne a badanie genetyczne po poronieniu
Jeśli rodzice chcą poznać przyczynę poronienia, to jednym z pierwszych badań powinno być przebadanie próbki z poronienia pod kątem wad genetycznych płodu. Statystyki pokazują, że w przypadku 60-80% wczesnych ciąż, to właśnie aberracje chromosomowe są przyczyną poronienia.
Próbką do badań genetycznych po poronieniu może być m.in. bloczek parafinowy, który można wypożyczyć po zakończonym badaniu histopatologicznym. Co ważne, rodzice mogą również zlecić wykonanie badania określającego płeć po poronieniu (jeśli ciąża zatrzymała się na wczesnym etapie i płeć nie została określona przez lekarza), aby móc skorzystać z praw po poronieniu, m.in. ze skróconego urlopu, czy odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej.
Więcej informacji o badaniach genetycznych po poronieniu, znajdziesz tutaj:
Badanie wad genetycznych płodu po poronieniu
1. Dlaczego warto wykonać badanie tkanek z poronienia?
- Najczęstsza przyczyna poronień
Choroby genetyczne płodu takie jak m.in. zespół Downa, zespół Edwardsa są najczęstszą przyczyną poronień, dlatego w pierwszej kolejności warto je wykluczyć.
- Badanie na próbce z poronienia może być pierwszym (a czasem i ostatnim) krokiem w diagnostyce poronień.
Najczęstszą przyczyną poronień jest choroba genetyczna dziecka (wg statystyk 50-70% przypadków), dlatego bywa, że wykonując to jedno badanie rodzicem mogą zakończyć na tym etapie badania, ponieważ udało się im poznać przyczynę poronienia.
- Ukierunkowane dalsze postępowanie
Na podstawie wyniku tego badania genetyk może oszacować ryzyko wady genetycznej w kolejnej ciąży oraz w zależności od przeprowadzonego wywiadu z rodzicami wskazać ewentualną, ukierunkowaną dalszą diagnostykę
- Szybszy powrót do równowagi psychicznej
Poznając szybko przyczynę poronienia, możesz odzyskać spokój, że nie miałaś wpływu na to poronienie oraz tak naprawdę nie mogłaś nic zrobić, aby jemu zapobiec
2. Warto wiedzieć, że…
“W pierwszym trymestrze u ponad 50% zarodków występują wady genetyczne, związane z ilością chromosomów, czyli m.in. zespół Downa, zespół Turnera. W wielu przypadkach w kolejnych ciążach wada ta nie występuje ponownie. Przeprowadzenie badania na próbce z poronienia i wykrycie wady jest dobrym prognostykiem dla kolejnej ciąży.¹
“W epitogenezie poronień samoistnych dominującą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Głównym warunkiem prowadzącym do powstania zaburzeń o podłożu genetycznym jest nieprawidłowa liczba i struktura chromosomów.”²
3. Umów się na badanie w 1 z 300 placówek
Badanie płci po poronieniu
Dlaczego warto wykonać badanie płci po poronieniu?
- Wykonując badanie płci po poronieniu możesz dopełnić wszystkich formalności, aby skorzystać z przysługujących praw po poronieniu:
– rejestracji w Urzędzie Stany Cywilnego
– zasiłku pogrzebowego 4 000 zł (po dokonaniu pochówku)
– skróconego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 56 dni (8 tygodni)
– odszkodowania z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej (w zależności od podpisanej umowy)
- Szybki wynik badania
Wynik otrzymasz bardzo szybko, bo już w przeciągu 3-4 dni roboczych od momentu dotarcia próbki do laboratorium. Będzie on dostępny w bezpiecznym Panelu Pacjenta o czym zostaniesz poinformowany e-mailowo.
Kup badanie!
Bezpłatny odbiór próbki
z domu lub ze szpitala!
Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą, aby przekazać Ci najważniejsze informacje
Zamów badanie
Wynik badania histopatologicznego po poronieniu – co oznacza?
Wynik histopatologiczny zawiera informacje o obecności tkanek płodu w analizowanym materiale oraz o potencjalnych schorzeniach. Jego interpretacją powinien zająć się lekarz ginekolog. Poinformuje on pacjentkę, jeśli analiza wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości. Lekarz skieruje ją w razie potrzeby również do odpowiednich specjalistów, którzy zajmą się dokładniejszą diagnostyką oraz leczeniem wykrytych patologii.