Badania genetyczne po drugim poronieniu – jakie warto wykonać?

badania po dwóch poronieniach

Czy to moja wina? Co zrobiłam źle? Dlaczego to mnie spotkało? Te pytania codziennie zadaje sobie wiele kobiet po poronieniu. Niektóre z nich przechodzą przez taki koszmar już drugi raz. Jest to strasznie frustrujące, dlatego warto poszukać przyczyny poronienia. Zobacz, jakie badania wykonać po dwóch poronieniach!

Jakie badania genetyczne po dwóch poronieniach?

Najczęstszą przyczyną poronień są czynniki genetyczne. Rodzice zarodkowi mogą przekazać pewne predyspozycje, które uniemożliwiają mu prawidłowy rozwój i doprowadzą do poronienia. Dochodzić może do tego w każdej ciąży. Po drugim poronieniu warto sprawdzić, czy nasz stan zdrowia nie przyczynia się do utraty ciąży. W tym celu wykonać należy przede wszystkim dwa badania:

  • Badanie kariotypu – jego wykonanie jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Sprawdza się w nim wielkość, liczbę oraz strukturę chromosomów pacjenta. Nieprawidłowości w ich obrębie są częstą przyczyną poronień i niepłodności. Badanie kariotypu wykonać powinna zarówno kobieta, jak i mężczyzna.
  • Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej – jest to genetyczna skłonność do powstawania zakrzepów, która znacznie zwiększa prawdopodobieństwo utraty ciąży. Wykonanie tego badania konieczne jest jedynie w przypadku kobiet.

Czy po dwóch poronieniach jest szansa na dziecko?

Po dwóch poronieniach wciąż mamy duże szanse na dziecko. Wynoszą one aż 72-82%. To sporo, prawda? Mało tego, nawet po kolejnym poronieniu wynoszą one nawet 55-70%. Wciąż są więc szanse na powitanie na świecie pięknego maluszka. W utrzymaniu upragnionej ciąży pomoże nam dobre nastawienie. Zamiast się załamywać, lepiej jest wykonać badania genetyczne po drugim poronieniu. Realnie zwiększą one szanse na dziecko.

Badania po dwóch poronieniach – jakie jeszcze warto wykonać?

Czynniki genetyczne są najczęstszą przyczyną poronienia, ale do utraty ciąży może dojść także z innych powodów. Poronienie wywołują także m.in. czynniki immunologiczne czy nieprawidłowe parametry nasienia mężczyzny. Diagnostykę warto więc rozszerzyć o kilka badań, takich jak:

  • Badanie KIR – jest ono przeznaczone jedynie dla kobiety. Sprawdza ono, czy przyczyną poronienia były receptory KIR, które znajdują się na komórkach układu odpornościowego w macicy.
  • Badanie HLA-C – polega ono na przeanalizowaniu, czy przyczyną poronienia są antygeny HLA-C znajdujące się na powierzchni zarodka. To właśnie poprzez owe antygeny organizm kobiety rozpoznaje, czy obca komórka jest niebezpieczna. Jeśli organizm weźmie zarodek za intruza, to zacznie go niszczyć i dojdzie do poronienia. Badanie HLA-C wykonać powinna kobieta i mężczyzna.
  • Fragmentacja DNA plemników – jest to badanie sprawdzające, czy uszkodzenia DNA w plemnikach mężczyzny uniemożliwiają zapłodnienie.
  • Ogólne badanie nasienia – polega ono na ocenie jakości plemników. W tym celu ocenia się kilka parametrów np. ich liczebność, ruchliwość czy budowę. Jest to podstawowe badanie w diagnostyce męskiej niepłodności.
Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń