Urodzenie martwe lub poronienie jest zawsze traumatycznym wydarzeniem w życiu rodziców. Są oni skupieni na swoim żalu i utracie ciąży, jednak nie mogą zapominać, żeby wykonać badanie martwego płodu. Dzięki temu mogą poznać przyczynę utraty dziecka, a w przyszłości zapobiec tego typu sytuacjom.
Czy warto zrobić badania genetyczne martwego płodu?
Badanie martwego płodu warto zawsze wykonać w przypadku przedwczesnego zakończenia ciąży. Dzięki temu można poznać przyczynę poronienia. W większości przypadków odpowiadają za nią zaburzenia genetyczne, które są wywołane przez wadliwy materiał genetyczny (wady genetyczne) pochodzący od rodziców. Badania martwego płodu pozwolą na zbadanie materiału genetycznego, dzięki czemu w przyszłości możliwe będzie uniknięcie podobnych komplikacji. Szanse na urodzenie zdrowego dziecka nawet mimo poronienia są bowiem bardzo wysokie.
Ile kosztuje badanie martwego płodu?
Badanie martwego płodu polegające na analizie DNA to koszt wynoszący 800-1500 złotych. Ceny są różne, w zależności od wybranego zakresu badania. W naszym laboratorium można wykonać nie tylko samo badanie genetyczne, ale również ustalenie płci martwego płodu. Z pewnością warto skorzystać z rozszerzonej opcji badania.
Gdzie zrobić badania martwego płodu? – lista placówek
Badanie martwego płodu (badania po poronieniu) można zrobić w laboratorium zajmującym się analizą materiału genetycznego – placówki znajdziemy w każdym większym mieście. Materiał do badania powinien być zabezpieczony przez lekarza wykonującego łyżeczkowanie macicy – jest to fragment kosmówki, który dostarcza się do laboratorium w okresie do 48 godzin po poronieniu.
Umów badanie
Kiedy wykonuje się badania martwego płodu?
Badania martwego płodu powinno się wykonywać po poronieniu. Dzięki temu można ustalić przyczynę zjawiska i określić, czy zaburzenia mogą się powtórzyć przy kolejnej ciąży. Badanie DNA jest bardzo ważne również w celu ustalenia płci. W przypadku wczesnych poronień nie jest ona widoczna, a mimo to rodzice mogą skorzystać z prawa do zasiłku pogrzebowego czy skróconego urlopu macierzyńskiego. W tym celu niezbędne jest jednak poznanie płci płodu, właśnie poprzez wykonanie badań genetycznych.