Polki coraz częściej decydują się na odkładanie macierzyństwa na później. Według danych Eurostatu średni wiek kobiet rodzących pierwsze dziecko wynosi 27,3 lata [1]. Czy późna ciąża to dobry pomysł? W jakim wieku najlepiej zostać mamą? Podpowiadamy.
Wiek kobiety a ciąża – kobieca płodność zmienia się wraz z wiekiem
Wiek to jeden z najważniejszych czynników, jakie decydują o kobiecej płodności. U kobiet w wieku powyżej 35 roku życia zauważa się wyraźny wzrost ryzyka niepłodności, natomiast po 40. roku życia odsetek kobiet mających problem z zajściem w ciążę jest największy i wynosi aż 30% [2]. Przyczyną jest starzenie się komórek jajowych.
Wiek kobiety a ciąża – im starsza jest kobieta, tym większe ryzyko choroby genetycznej
Lekarze zachęcają, aby nie odkładać macierzyństwa na później, także ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia nieprawidłowości genetycznych. Kobiety w starszym wieku częściej rodzą dzieci z wadami wrodzonymi lub chorobami genetycznymi [3]. Dobrym przykładem jest zespół Downa – ryzyko urodzenia dziecka z tą chorobą przez kobietę w wieku 36 lat wynosi 1:300, natomiast u kobiety w wieku 40 lat wzrasta do poziomu 1: 100 [4].
Kiedy najlepiej zostać mamą?
Maksimum kobiecej płodności przypada w wieku od 20 do 25 lat [5]. Następnie ilość produkowanych komórek jajowych stopniowo się zmniejsza. Zatem najlepszy wiek na zostanie mamą (z punktu widzenia biologii) to wiek pomiędzy 20 i 25 rokiem życia.
Tymczasem badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazali, że starsi rodzice są lepiej przygotowani do wychowywania dzieci, dzięki czemu ich potomstwo rozwija się szybciej pod względem językowym i poznawczym. Niestety późne rodzicielstwo wiąże się z wyższym ryzykiem niepłodności oraz brakiem energii fizycznej, by zajmować się dzieckiem [6].
Kiedy zatem najlepiej zostać mamą? Biorąc pod uwagę malejącą wraz z wiekiem płodność, ryzyko pojawienia się nieprawidłowości genetycznych oraz czynniki społeczne, takie jak bezpieczeństwo finansowe czy też emocjonalna gotowość do rodzicielstwa, najlepszy wiek na ciążę wynosi od 25 do 35 lat.
Jak wiek matki wpływa na przebieg ciąży?
Wiek ciężarnej powyżej 35. roku życia wiąże się z niebezpieczeństwem w postaci przedwczesnego porodu lub nawet poronienia [7]. Z wiekiem rośnie także prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy ciążowej – nieleczona, choroba może się przyczynić do tzw. makrosomii płodu, co stanowi wskazanie do cesarskiego cięcia [8].
Badania prenatalne warto wykonać w każdym wieku
Wiek powyżej 35 lat stanowi jedno ze wskazań do wykonania badań prenatalnych. Nieinwazyjne testy mają na celu wykluczyć nieprawidłowości u nienarodzonego jeszcze malucha. Dzięki nim rodzice mogą zyskać spokój, że dziecko urodzi się zdrowe. Statystyki pokazują jednak, że aż 70% dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety, które zaszły w ciążę przed 35 rokiem życia [9]. Warto zatem rozważyć wykonanie badań prenatalnych bez względu na wiek.
W Polsce Mamy mogą wykonać nieinwazyjny test o wysokiej czułości NIFTY pro. Jest dostępny już od 10 tygodnia ciąży i pozwala zbadać dziecko w kierunku trisomii 21.,13., 18. oraz innych chorób genetycznych (w sumie 94). Jego prawidłowy wynik może pozwolić odzyskać spokój i uniknąć amniopunkcji. Czytaj więcej o NIFTY pro >>
Dlaczego warto wykonać NIFTY pro?
DOKŁADNOŚĆ
Czułość ponad 99% dla zespołu Downa. Walidacja kliniczna na blisko 147 000 ciąż. NIFTY wykonało już ponad 10 000 000 Mam na całym świecie, co również jest potwierdzeniem jego wiarygodności Jednocześnie NIFTY pro jest nieinwazyjny i bezpieczny.
SZYBKI WYNIK
Często już nawet w 5-6 dni roboczych (maksymalny czas do 10 dni roboczych). Wynik dostępny od razu online.
WYGODNIE I BLISKO
Oryginalny test NIFTY pro wykonasz w 300 przychodniach w Polsce lub pielęgniarka pobierze od Ciebie krew w domu w cenie badania. Umawiamy szybkie terminy badań, nawet na dziś.
KONSULTACJA Z LEKARZEM
W przypadku wykrycia nieprawidłowości, nasze Pacjentki mają zapewnioną w cenie badania konsultację z doświadczonym lekarzem genetykiem. Wyniki konsultuje specjalista genetyki klinicznej i członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka.
PEWNE LABORATORIUM
Zwróć uwagę na to komu powierzasz wykonanie badania. Decydując się na wykonanie testu NIFTY pro w testDNA wybierasz laboratorium z 20 letnim stażem na rynku, podmiot leczniczy z ubezpieczeniem OC i laboratorium wpisane do rejestru KIDL. Zadzwoń do nas i zapytaj o badanie:
Źródła:
- https://portalstatystyczny.pl/wiek-matek-rodzacych-pierwsze-dziecko-w-krajach-ue/
- The Practice Committee of the American Society for Reproductive Medicine. Aging and infertility in women. Fertility and Sterility. 86; 4:248-52 (2006).
- Gruhn, J. R. et al. Chromosome errors in human eggs shape natural fertility over reproductive life span. Science, 365, 1466–1469 (2019).
- https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/genetyka/152284,zespol-downa
- Szafranowska M., Jerzak M. Procesy starzenia się komórki jajowej a niepłodność. Ginekologia Polska 84, 298-304 (2013).
- Dougall K. M., Beyene Y., Nachtigall R. D. Inconvenient biology: advantages and disadvantages of first-time parenting after age 40 using in vitro fertilization. Human Reproduction 27(4): 1058–1065 (2012).
- https://podyplomie.pl/medical-tribune/31936,poloznictwo-wiek-matki-a-powiklania-poloznicze
- https://www.mp.pl/cukrzyca/cukrzyca/inne/66438,cukrzyca-ciazowa
- Saller DN, Canick JA. Maternal serum screening for Down syndrome: clinical aspects. Clin Obstet Gynecol; 39:783–92 (1996).
4.8/5 - (5 głosów / głosy)