Test Neobona można wykonać już od 10. tygodnia ciąży. Badanie prenatalne pozwala oszacować ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u dziecka jeszcze przed narodzinami. Ile kosztuje test Neobona? Cena zależy od wariantu badania.
UWAGA. Artykuł powstał we współpracy z badaniaprenatalne.pl i ma charakter informacyjny. Obecnie nie wykonujemy badania Neobona. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat nieinwazyjnego testu NIFTY pro tutaj >>
Test Neobona – co to za badanie?
Test Neobona to nieinwazyjne badanie prenatalne wykonywane na podstawie niewielkiej próbki krwi matki. Badanie korzystające z metody analizy wolnego płodowego DNA (cffDNA) można wykonać już od 10. tygodnia ciąży. Test Neobona służy do oszacowania ryzyka wystąpienia u dziecka różnych chorób genetycznych, na życzenie może także określić płeć płodu. Czas oczekiwania na wynik badania wynosi około 7-14 dni roboczych.
Test Neobona – zakres identyfikowanych chorób
Zakres chorób badanych w teście Neobona różni się w zależności od wariantu badania. Badanie Neobona w wersji podstawowej wykrywa trisomie:
Natomiast test Neobona Advanced ma zakres badania w wersji podstawowej, a dodatkowo wykrywa także nieprawidłowości w obrębie chromosomów płciowych. Na rynku jest dostępny także test Neobona Advanced, którego zakres jest rozszerzony o analizę 5 wybranych mikrodelecji (delecja 1p36, zespół DiGeorge’a, zespół Cri du chat, zespół Wolfa-Hirschhorna, zespoły Angelmana/Pradera-Williego).
Test Neobona – cena badania w wersji podstawowej
Ile kosztuje test Neobona? Cena badania w wersji podstawowej kształtuje się na poziomie około 2000 złotych.
Test Neobona – cena badania Neobona Advanced
Ile kosztuje test Neobona? Cena badania Neobona Advanced kształtuje się na poziomie około 2700-2950 złotych. Cena może różnić się w zależności od placówki.
Test Neobona – wskazania do wykonania badania
Test Neobona jest zalecany, gdy:
- ciężarna ma więcej niż 35 lat,
- kobieta ma przeciwwskazania do diagnostyki inwazyjnej (np. z powodu łożyska przodującego),
- otrzymano nieprawidłowe wyniki badania USG lub testu PAPP-A,
- w poprzedniej ciąży lub w rodzinie wystąpiły aberracje chromosomowe.
Neobona a NIFTY i inne badania prenatalne
Dowiedz się więcej: Porównanie testów NIPT >>
UWAGA. Artykuł powstał we współpracy z badaniaprenatalne.pl i ma charakter informacyjny. Obecnie nie wykonujemy badania Neobona. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat nieinwazyjnego testu NIFTY pro tutaj >>