Kiedy zrobić Prenatal testDNA? W którym tygodniu ciąży i jakie są wskazania?

prenatal testdna kiedy zrobić, kiedy zrobićprenatal testdna

Prenatal testDNA można zrobić po skończonym 10. tygodniu ciąży. Może go zrobić każda mama, która chce sprawdzić bezpiecznie zdrowie swojego nienarodzonego dziecka – to nieinwazyjny test z małej próbki krwi mamy. Istnieją jednak szczególne wskazania, kiedy warto zrobić to badanie.

Wskazania

Prenatal testDNA warto zrobić :

  • W ciąży po 35. roku życia ze względu na większe ryzyko urodzenia dziecka z chorobą genetyczną. Szeroki zakres analizy Prenatal testDNA dostarcza wiele informacji o zdrowiu dziecka.
  • Gdy badania prenatalne takie jak PAPP-A i test złożony wskazują na nieprawidłowości mogące sugerować np. trisomię 21. Prenatal testDNA ma wyższą czułość i dostarcza ważnych informacji na temat zdrowia dziecka. Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka NIPT należy zaproponować ciężarnej, jeśli ryzyko wyliczone w oparciu o wynik testu złożonego wynosi pomiędzy 1:300 a 1:1000, a w przedziale ryzyka 1:100 do 1:300 uzasadniona jest alternatywna propozycja przeprowadzenia NIPT lub diagnostyki genetycznej po inwazyjnym pobraniu próbki. [1]
  • Gdy zalecana jest amniopunkcja z uwagi na podejrzenie zespołu Downa, Edwardsa czy Patau. Prawidłowy wynik Prenatal testDNA nie wymaga już potwierdzenia badaniem inwazyjnym.
  • W przypadku wcześniejszego urodzenia dziecka z chorobą genetyczną lub występowania choroby genetycznej w rodzinie.
  • W przypadku chęci sprawdzenia zdrowia dziecka przed narodzinami.

Przeciwwskazania

Prenatal testDNA jest nieinwazyjnym testem i może go zrobić niemal każda kobieta w ciąży. Istnieją jednak następujące przeciwwskazania:

  • Ciąża z 3 i więcej płodami – nie można wykonać badania
  • Ciąża poniżej 10 tygodnia ciąży – nie można wykonać badania
  • Zanikający bliźniak jeśli zatrzymanie rozwoju nastąpiło po 8 tygodniu ciąży lub minęło mniej niż 8 tygodni ciąży od zatrzymania do pobrania próbki – nie można wykonać badania
  • DNA guza obecne w krwi matki – nie można wykonać badania
  • Minęło mniej niż 4 tygodnie od ostatniej immunoterapii – rekomendowane jest odczekanie 4 tygodni
  • Minęło mniej niż 4 tygodnie od ostatniego leczenia ludzką albuminą osocza – rekomendowane jest odczekanie 4 tygodni
  • W ciągu ostatniego roku przeprowadzono transfuzję krwi – rekomendowane jest odczekanie 12 miesięcy

Przeszczep narządu oraz nieprawidłowy kariotyp marki (inwersje, translokacje, delecje, duplikacje, mozaicyzm) wymagają konsultacji przed wykonaniem badania. Nie jest rekomendowane wykonanie badania w przypadku przebytej terapii komórkami macierzystymi. 

W ciąży bliźniaczej dwukosmówkowej nie jest dostępny Prenatal testDNA Karyo Plus i Prenatal testDNA RHD. Można wykonać tylko Prenatal testDNA 3.

Prenatal testDNA RHD jest dostępny tylko dla ciąż, w których mama jest Rh ujemna, a ojciec Rh dodatni.

Prenatal testDNA a hepryna

Heparyna nie jest przeciwwskazaniem. Możesz przyjmować ją tak, jak zazwyczaj przed pobraniem próbki do Prenatal testDNA, nie trzeba jej odstawiać.

Prenatal testDNA NIPT heparyna

Więcej informacji:

Jeśli chcesz wykonać Prenatal testDNA, a powyższe sytuacje dotyczą Ciebie, zadzwoń do nas: tel. 665 761 161

Częste pytania

Na czym polega badanie Prenatal testDNA?

Do badania pobiera się małą próbkę krwi z żyły odłokciowej Mamy (podobnie jak do morfologii). W próbce znajduje się DNA pochodzące od dziecka, które można zbadać w kierunku nieprawidłowości genetycznych. Laboratorium stosuje do tego nowoczesną i dokładną metodę NGS w połączeniu z zaawansowanymi analizami bioinformatycznymi.

Przyjmuję heparynę. Czy mogę wykonać Prenatal testDNA?

Tak możesz wykonać badanie. Możesz przyjmować heparynę tak, jak zazwyczaj i nie musisz jej odstawiać.

Prenatal testDNA NIPT heparyna

Jak wygląda Prenatal testDNA krok po kroku?

  1. Po umówieniu terminu kontaktuje się z Pacjentką nasz konsultant medyczny aby potwierdzić termin oraz dokończyć proces rezerwacji terminu badania. Kontakt następuje w ciągu jednej godziny.
  2. Aby dokończyć rezerwację prosimy o opłacenie badania.
  3. Po potwierdzeniu terminu i rezerwacji, w umówionym terminie należy przyjść do wybranej placówki lub oczekiwać na wizytę domową.
  4. W trakcie pobrania próbki podpisywany jest formularz zlecenia badania oraz formularz świadomej zgody (wcześniej przesyłamy wzór na e-mail).
  5. Do Prenatal testDNA pobierana jest próbka krwi od matki z żyły odłokciowej, podobnie jak do badania krwi typu morfologia. Pobranie próbek jest szybkie i cała wizyta w placówce lub wizyta domowa trwa zwykle do 20 minut.
  6. Próbka wraz z formularzem zlecenia przekazywana jest do laboratorium Eurofins Genoma we Włoszech, w którym wykonywane są analizy. Transport próbek jest szybki i trwa tylko 1-2 dni robocze, podobnie jak w przypadku dostarczenia przesyłki do laboratorium w Polsce. Transport jest bezpieczny, odbywa się za pośrednictwem specjalnej przesyłki medycznej DHL Medical Express w temperaturze pokojowej (próbki nie przechowuje się w lodówce).
  7. Wynik testu dostępny jest do pobrania w bezpiecznym Panelu Pacjenta. Jest to oryginał – dokument jest podpisywany elektronicznie.
  8. W przypadku uzyskania nieprawidłowego wyniku można umówić się na konsultację z lekarzem genetykiem w cenie badania. Lekarz w trakcie konsultacji telefonicznej wyjaśnia znaczenie rezultatu i zaleca dalsze postępowanie.

Co oznacza wynik Prenatal testDNA?

  • Negatywny wynik testu (wynik prawidłowy). Nie wykryto badanych nieprawidłowości, a dziecko jest najprawdopodobniej zdrowe (w zakresie badanych nieprawidłowości). 
  • Pozytywny wynik testu (wynik nieprawidłowy).Wykryto badaną nieprawidłowość. W takiej sytuacji zalecana jest konsultacja z genetykiem klinicznym i wykonanie badań inwazyjnych (takich jak amniopunkcja). Nasze pacjentki mają zapewnioną konsultację z lekarzem genetykiem klinicznym w cenie badania.

Ile czeka się na wynik Prenatal testDNA?

Wynik Prental testDNA 3 jest dostępny do 9 dni roboczych, Prenatal Karyo Plus do 12 i Prenatal testDNA RHD – do 14 dni. Czas liczony jest od momentu dotarcia próbki do laboratorium i jest to maksymalny czas, wynik może być dostępny szybciej.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania testu?

Prenatal testDNA warto wykonać w ciąży po 35 roku oraz gdy badania takie jak PAPP-A i test złożony wskazują na podwyższone ryzyko trisomii. Dowiedz się wiecej o wskazaniach i przeciwwskazaniach tutaj >>

Czy Prenatal testDNA można wykonać w ciąży bliźniaczej i po in vitro?

Tak, Prenatal testDNA można zrobić w ciąży bliźniaczej i po in vitro. Możliwość wyboru pakietu w ciąży bliźniaczej zależy od tego, czy jest to ciąża jednokosmówkowa czy dwukosmówkowa.

  • Ciąża bliźniacza jednokosmówkowa: Można wykonać Prenatal testDNA 3 i Karyo Plus. Jest jeden wynik, który można odnieść do jednego i drugiego płodu.
  • Ciąża bliźniacza dwukosmówkowa: Można wykonać tylko Prenatal testDNA 3 i wynik dotyczy całej ciąży.

Czym różni się Prenatal testDNA od badania NIFTY pro?

Testy różnią się zakresem badanych nieprawidłowości oraz laboratorium, w którym wykonywane są analizy. Zobacz porównanie >>

Gdzie wykonywany jest Prenatal testDNA?

Prenatal testDNA jest wykonywany we Włoszech, przez laboratorium Eurofins Genoma.

laboratorium prenatal testdna

Czy Prenatal testDNA jest refundowany przez NFZ?

Nie, Prenatal testDNA podobnie jak inne NIPT nie jest refundowany przez NFZ, można go zrobić tylko prywatnie.

Czy personel medyczny, który przyjeżdża pobrać krew do badania w domu, ma samochód z widocznymi oznaczeniami testDNA?

Personel przyjeżdża swoimi samochodami, które nie mają oznaczeń laboratorium testDNA.

Czy zrobienie Prenatal testDNA wiąże się z wpisem do rejestru ciąż i dane są widoczne w Internetowym Koncie Pacjenta?

Nie, dane z tego badania nie są wpisywane w rejestrze ciąż i nie są widoczne w IKP.


Źródła: [1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka dotyczące badań przesiewowych oraz diagnostycznych badań genetycznych wykonywanych w okresie prenatalnym, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2022 tom 7, nr 1, strony 20–33; https://www.testdna.pl/badania-prenatalne/prenatal-testdna/zrodla/

5/5 - (1 głosów / głosy)

Wszystkie artykuły

Powiązane artykuły

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń