Ciąża bliźniacza jest uznawana za ciążę wysokiego ryzyka, między innymi ze względu na wysokie ryzyko porodu przedwczesnego. Aby odzyskać spokój, że bliźniaki rozwijają się prawidłowo, warto wykonać badania prenatalne, takie jak Prenatal testDNA.
Ciąża bliźniacza, prowadzona zgodnie z zaleceniami doświadczonego lekarza, wcale nie musi być trudniejsza od normalnej!
Badania prenatalne a ciąża bliźniacza
Poza częstszym niż w przypadku ciąży pojedynczej USG, w ciąży bliźniaczej wykonuje się także inne badania – analizę moczu, morfologię, ustalenie grupy krwi, badanie na przeciwciała anty Rh, cytologię, badanie poziomu glukozy, WR (badanie w kierunku kiły), testy na przeciwciała różyczki, toksoplazmozy i HIV oraz kontrolę ciśnienia. Bardzo istotne znaczenie mają również badania prenatalne przesiewowe.
Badania dowiodły, że ryzyko wystąpienia nieprawidłowości genetycznych u bliźniąt jest większe niż w przypadku ciąży pojedynczej [1]. Możliwość wystąpienia niebezpiecznych wad wrodzonych i chorób genetycznych można jednak zbadać poprzez wykonanie w ciąży bliźniaczej biochemicznego testu PAPP-A lub genetycznego testu NIPT (z języka angielskiego: Non Invasive Prenatal Testing). Ponieważ badania przesiewowe biochemiczne u bliźniąt są mniej czułe niż w ciąży pojedynczej, warto rozważyć wykonanie nieinwazyjnego badania prenatalnego o wysokiej czułości, np. NIFTY lub Prenatal testDNA.
Ciąża bliźniacza a badanie NIPT
Wiele par zastanawia się nad tym, czy ciąża mnoga stanowi przeciwskazanie do tego, by wykonać nieinwazyjne genetyczne badania prenatalne. Ciąża bliźniacza nie jest jednak powodem do rezygnacji z badania NIFTY czy Prenatal testDNA. Testów NIPT nie wykonuje się w ciąży trojaczej lub z większą liczbą płodów, tymczasem przyszłe mamy bliźniaków mogą skorzystać z badania.
- Test NIFTY w ciąży bliźniaczej pozwala określić ryzyko wystąpienia trzech najczęściej występujących trisomii (trisomia 21, czyli zespół Downa, trisomia 18, czyli zespół Edwardsa oraz trisomia 13, czyli zespół Patau). I czułość badania jest wysoka. Dodatkowo badanie może pomóc w oszacowaniu płci bliźniaków. Wynik testu NIFTY pro w ciąży mnogiej dotyczy całej ciąży, a nie poszczególnych dzieci. Jak wygląda wynik NIFTY >>
- Prenatal testDNA w ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej można zrobić w pełnym zakresie – jest to nasz najszerszy NIPT. Bada nie tylko powszechne trisomie, ale zmiany liczby wszystkich 23 par chromosomów oraz zmiany strukturalne, takie jak delecje i duplikacje oraz mikrodelecje. Chociaż te drobne zmiany ciężko zauważyć pod mikroskopem, to mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie dzieci. Dowiedz się więcej o Prenatal testDNA >>
Masz pytania?
Zapraszamy do do skorzystania z bezpłatnych konsultacji dostępnych pod numerem telefonu podanym poniżej. Można też zamówić niezobowiązującą rozmowę z naszym konsultantem medycznym w formularzu online tutaj >>
Bezpłatne konsultacje
Wystarczy zostawić numer telefonu w poniższym formularzu, aby zamówić rozmowę – oddzwonimy do Ciebie. Jesteśmy dostępne również w soboty.
Częste pytania o NIPT
Czym jest test NIPT?
NIPTto
nieinwazyjne badanie prenatalne oparte na analizie
wolnego płodowego DNA. Już od 10 tygodnia ciąży pozwala zbadać dziecko w kierunku
trisomii 21. (zespół Downa), trisomii 13. (
zespół Patau), trisomii 18. (
zespół Edwardsa) i innych nieprawidłowości genetycznych. Wystarczy pobrać małą próbkę krwi matki (10 ml z żyły odłokciowej) i zbadać próbkę z wykorzystaniem nowoczesnej metody NGS i zaawansowanych metod bioinformatycznych. To dlatego test NIPT jest tak
skuteczny, a jednocześnie
nieinwazyjny.
Zobacz testy NIPT w naszym sklepie online >>
Kiedy warto zrobić test NIPT?
Test NIFTY pro i Prenatal testDNA warto wykonać w każdym przypadku gdy mama chce nieinwazyjnie
sprawdzić zdrowie nienarodzonego dziecka i to w szerokim zakresie. Szczególnie jest wskazany gdy:
- wiek matki wynosi ponad 35 lat,
- w poprzedniej ciąży występowały choroby genetyczne,
- w rodzinie występują choroby genetyczne,
- badania prenatalne I trymestru dały wynik wskazujący na podwyższone ryzyko trisomii,
- jest zalecana amniopunkcja (np. ze względu na podejrzenie trisomii 21., 13., 18.). Prawidłowy wynik NIPT nie wymaga już potwierdzenia badaniem inwazyjnym.
W którym tygodniu ciąży wykonać test NIPT?
Test NIFTY pro i Prenatal testDNA wykonuje się
po 10 tygodniu ciąży. Nie ma górnej granicy wieku ciąży i wiek ciąży (po skończonym 10 t.c.) nie wpływa na wiarygodność badania.
Czym różni się NIFTY pro od Prenatal testDNA?
Test NIFTY pro i
Prenatal testDNA to skuteczne i sprawdzone testy NIPT. Różnią się zakresem badanych nieprawidłowości, metodą badania oraz laboratorium wykonującym analizy.
Dowiedz się więcej w porównaniu: NIFTY pro a Prenatal testDNA >>
Co bada test NIPT?
Test NIFTY pro bada 102
nieprawidłowości genetyczne i płeć na życzenie. W ciąży pojedynczej zakres badania obejmuje 6 trisomii, 4 choroby związane z nieprawidłową liczbą chromosomów płciowych oraz delecje i duplikacje. W ciąży bliźniaczej NIFTY bada trisomię 21., 13. i 18. oraz płeć na życzenie.
Prenatal testDNA analizuje wszystkie 23 chromosomy płodu dając wyniki zbliżone do analizy kariotypu. Bada wszystkie trisomie, monosomie oraz delecje i duplikacje większe niż 7 Mpz, a także 9 mikrodelecji o wielkości 3-7 Mpz. Opcjonalnie bada płeć i RhD płodu. Dokładny zakres badania zależy od wybranego pakietu. Sprawdź dostępne pakiety >>
Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu NIPT?
Maksymalny czas oczekiwania na
wynik testu NIFTY pro to
do 10 dni. Często wynik jest szybciej, nawet w 5-6 dni. Maksymalny czas oczekiwania na wynik Prenatal testDNA zależy od wybranego pakietu i wynosi
4-8 dni (zwykle około 5) dla Prenatal testDNA Karyo Plus i 3 oraz do 14 dni dla Prenatal testDNA RHD. Są to dni robocze, liczone od dotarcia próbki do laboratorium.
Wynik udostępniamy gdy tylko jest gotowy – można go pobrać online w bezpiecznym Panelu Pacjenta. Dzięki temu jest dostępny jeszcze szybciej bez konieczności dodatkowego dojazdu do placówki.
Który test NIPT wybrać
Jeśli masz wątpliwości i chcesz uzyskać więcej informacji, skorzystaj z naszych bezpłatnych konsultacji.
Czym różni się NIPT od amniopunkcji i testu PAPP-A?
Można powiedzieć, że test NIPT łączy w sobie
nieinwazyjny charakter testu PAPP-A (jest to badanie wykonywane z krwi) i
czułość amniopunkcji (ponad 99% dla trisomii 21.). Test NIPT nie zastępuje badań diagnostycznych jednak gdy jest wykonany np. w przypadku podejrzenia trisomii 21., to jego prawidłowy wynik nie wymaga potwierdzenia badaniami inwazyjnymi. Często jest tak, że test PAPP-a i test złożony wskazują na podwyższone ryzyko choroby genetycznej a dodatkowe badania tego nie potwierdzają i dziecko rodzi się zdrowe.
W ciąży bliźniaczej badania prenatalne mają szczególne znaczenie
W ciąży mnogiej szczególne znaczenie mają badania prenatalne. Ciąża bliźniacza wiąże się bowiem z wysokim ryzykiem wystąpienia komplikacji. Ze względu na to, że w brzuchu przyszłej mamy rozwija się nie jedno dziecko, a bliźniaki, zarówno utrzymanie ciąży, jak i poród stanowią dla organizmu matki bardzo duży wysiłek.
Możliwe powikłania ciąży bliźniaczej to:
- poród przedwczesny;
- wady wrodzone u bliźniaków;
- śmierć jednego z bliźniaków;
- obumarcie drugiego bliźniaka w wyniku wewnątrzmacicznego zgonu pierwszego;
- zahamowanie wzrastania jednego z bliźniaków lub obojga dzieci;
- TTTS, czyli zespół przetoczenia między bliźniakami.
Ciąża bliźniacza wymaga stosowania się do wszystkich zaleceń lekarskich
Dzięki ogromnemu rozwojowi medycyny ciąża bliźniacza może przebiec spokojnie, bez wspomnianych powyżej komplikacji. Kluczowa jest współpraca z doświadczonym lekarzem oraz regularne badania prenatalne. Ciąża bliźniacza wymaga częstszego wykonywania USG – dzięki ultrasonografii można wykryć zawczasu zagrożenie porodem przedwczesnym i podjąć odpowiednie kroki, by mu zapobiec. Ze względu na wzmożony wysiłek organizmu ciężarnej kobieta powinna ograniczyć wysiłek fizyczny i stres oraz dbać o właściwą dietę. Lekarz prowadzący może zalecić dodatkową suplementację wapnia, magnezu oraz cynku, ważnym zaleceniem lekarskim jest także odpoczynek.
Więcej informacji o badaniach prenatalnych:
Źródła:
1. Vink J, Wapner R, D’Alton ME. Prenatal diagnosis in twin gestations. Seminars in Perinatology. 2012, 36, 169–174.
Więcej źródeł: www.testdna.pl/badania-prenatalne/test-nifty-pro/zrodla; www.testdna.pl/badania-prenatalne/prenatal-testdna/zrodla
4.8/5 - (6 głosów / głosy)