Jakie badania po pierwszym poronieniu?
Pary, u których po raz pierwszy doszło do przedwczesnej utraty ciąży, często zastanawiają się, jakie badania po pierwszym poronieniu zrobić. I czy w ogóle warto robić badania po pierwszym poronieniu. Podpowiadamy, że warto!
- Jakie badania po pierwszym poronieniu warto wykonać?
- Pierwsze badanie po poronieniu
- Czy warto robić badania po pierwszym poronieniu?
Jakie badania po pierwszym poronieniu warto wykonać?
Po pierwszym poronieniu pacjentki najczęściej słyszą, że „nie ma potrzeby wykonywania badań” lub że „tak się zdarza”. Odpowiednia diagnostyka jest jednak bardzo ważna, ponieważ to właśnie dzięki niej można zmniejszyć ryzyko kolejnej straty. Oczywiście badań po poronieniu jest bardzo wiele. Dlatego warto przed rozpoczęciem diagnostyki omówić swój przypadek z lekarzem specjalizującym się poronieniach, który z pewnością wskaże odpowiedni kierunek.
Jakie badania po pierwszym poronieniu warto wykonać, by lepiej przygotować się do ciąży?
Są to:
- badania anatomiczne (histeroskopi (HSC), badanie rentgenowskie macicy (HSG),
- badania genetyczne (badanie chorób genetycznych płodu po poronieniu w próbce poronnej, badanie kariotypu, test na trombofilię wrodzoną),
- badania histopatologiczne,
- badania hormonalne (panel tarczycowy, progesteron, lh i fsh, estradion, testosteron),
- badania immunologiczne (zespół antyfosfolipidowy, immunofenotyp, komórki NK),
- badania infekcyjne (cytomegalia, chlamydia, toxoplasmoza),
- badanie nasienia (fragmentacja plemników, test HBA, morfologia plemników).
Do większości (ponad 60% przypadków) poronień przyczyniają się zaburzenia genetyczne zarodka. Z tego też powodu, gdy u pary doszło do poronienia, szczególnie jeśli sytuacja się powtarza, diagnostykę zaczyna się zwykle od badań genetycznych. Poniżej przedstawiamy badania genetyczne po pierwszym poronieniu, które dadzą rodzicom konkretną i jasną informację na temat tego, dlaczego doszło do poronienia.
Badanie genetyczne po pierwszym poronieniu – które z nich wykonać, by poznać przyczynę poronienia, odzyskać cenny spokój i lepiej przygotować się do kolejnej ciąży?
Kobiety, które już raz poroniły, a także pary, które długo bezskutecznie starają się o dziecko, coraz częściej decydują się na diagnostykę genetyczną. Dlaczego? Ponieważ badania genetyczne pozwalają szybko poznać przyczynę straty. Wynik test DNA pozwala rodzicom odzyskać spokój odnośnie zdrowia, zwiększa także szanse na pozytywny przebieg kolejnej ciąży. Dzięki badaniom genetycznym lekarz może wdrożyć odpowiednie leczenie, środki profilaktyczne lub zlecić pogłębioną diagnostykę po to, aby jak najlepiej przygotować parę na wydanie na świat zdrowego potomstwa.
.
Coraz częściej kobiety już po pierwszej stracie decydują się na diagnostykę genetyczną. Szczególnie te, które przez dłuższy czas starały się zajść w ciążę. Dlaczego? Ponieważ pozwala bardzo szybko poznać przyczynę straty, odzyskać spokój, który jest niezmiernie ważny podczas kolejnych starań i jeśli w danym przypadku to możliwe, to wdrożyć odpowiednie kroki, które dają większe szanse na pozytywny przebieg kolejnej ciąży. Jakie to badania?
- badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia – od tego badania zwykle zaczyna się diagnostykę poronień. Badanie identyfikuje wady genetyczne zarodka (np. zespół Downa, zespół Patau czy zespół Edwardsa) – zaburzenia te pojawiają się w sposób losowy i rodzice nie mają wpływu na to, że w ich wyniku doszło do poronienia,
- analiza kariotypu rodziców – to jedno z najważniejszych badań genetycznych po pierwszym poronieniu i kolejnych – ma ono na celu zidentyfikować anomalie chromosomowe u rodziców, w wyniku których mogło dojść do poronienia,
- badanie trombofilii wrodzonej – test DNA w kierunku trombofilii wrodzonej bada genetycznie uwarunkowaną skłonność do powstawania zakrzepów. Badanie wykonuje się tylko raz w życiu, wiedza o nieprawidłowościach pozwala zaplanować odpowiednie leczenie i zmniejszyć ryzyko powikłań zdrowotnych oraz ciążowych (w tym także utraty ciąży).
- badanie immunofenotypu – zdarza się, że kobiecy układ immunologiczny nie działa prawidłowo i traktuje rozwijający się w jej organizmie płód jak wroga. Badanie immunofenotypu ma na celu wykryć tego typu zaburzenia. Czasem wystarczy odpowiednia suplementacja (w konsultacji z lekarzem), by rozwiązać problemy z płodnością wynikające z zaburzeń układu immunologicznego.
Czy warto robić badania po pierwszym poronieniu?
Poronienie to traumatyczne przeżycie dla każdej pary. Zwłaszcza jeśli do utraty ciąży doszło po raz pierwszy. Problemy z donoszeniem ciąży nie przesądzają jednak o tym, że para nie będzie miała zdrowego potomstwa w przyszłości.
Pary, które straciły dziecko, często zastanawiają się, czy warto robić badania po pierwszym poronieniu. Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak! Jak widać, istnieje bowiem szereg badań, które mogą dostarczyć ważnych odpowiedzi na nurtujące niedoszłych rodziców pytania i znacznie zmniejszyć ryzyko kolejnej straty.