Badanie materiału z poronienia jest jednym z kluczowych badań w diagnostyce poronień. Zobacz od czego zależy cena badania z kosmówki i dlaczego warto je wykonać.
Badanie materiału z poronienia – dlaczego warto wykonać
Najczęstszą przyczyną poronienia jest choroba genetyczna dziecka. Statystyki wskazują, że może to dotyczyć nawet 60-80% wszystkich wczesnych poronień. Najczęściej są to dobrze znane choroby takie jak Zespół Downa, Edwardsa, Turnera, Patau lub choroby związane z chromosomami płci czyli X i Y. Przebadanie pod tym kątem płodu daje nam możliwość sprawdzenia, czy to właśnie jedna z badanych chorób genetycznych wystąpiła u dziecka i przyczyniła się do poronienia.
Badanie genetyczne materiału z poronienia cena
Na próbce z poronienia (w soli fizjologicznej lub w bloczku parafinowym) można wykonać badanie płci poronionego płodu oraz badanie przyczyn poronienia. W naszym laboratorium podana cena za te badania jest już ostateczna, co oznacza, że nie ma żadnych dodatkowych, ukrytych kosztów. Cena badania określającego płeć po poronieniu to 397 zł, zaś badanie, które sprawdzi, czy przyczyną poronienia była wada chromosomowa, np. zespół Downa, to 857 zł. Dodatkowo w cenie tego badania, rodzice mogą uzyskać wynik określający płeć po stracie oraz mają zagwarantowaną konsultację nieprawidłowego telefoniczną z lekarzem genetykiem.
Umów badanie
Badanie materiału z poronienia – cena – od czego zależy?
Decydując się na badanie materiału z poronienia warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą wpłynąć na wiarygodność otrzymanego wyniku. Jednym z takich czynników jest analiza porównawcza materiału z poronienia z materiałem od matki, czyli wymazem z wewnętrznej strony policzka. Dlaczego jest to takie ważne?
Kolejnym aspektem jest wiarygodność laboratorium, na które składają się m.in.: uzyskane certyfikaty. Świadczą one przede wszystkim o posiadanych kompetencjach przez laboratorium, a także o utrzymywaniu wysokiego poziomu analiz. Warto zwrócić również uwagę, jak długo istnieje dane laboratorium oraz na opinie pacjentów wykonujących badanie.
Badanie materiału z poronienia – jak dostarczyć próbkę do laboratorium?
Próbkę do badania przyczyn poronienia możecie Państwo dostarczyć na kilka sposobów:
- Dostarczyć samodzielnie do laboratorium
- Przekazać do najbliższej placówki lokalnej
- Przekazać do laboratorium za pośrednictwem bezpłatnego kuriera
Bardzo często pacjenci słyszą, że próbkę w soli fizjologicznej do badania materiału z poronienia należy dostarczyć do laboratorium w przeciągu 24h. Nasze doświadczenie wskazuje jednak na to, że próbki dostarczone w przeciągu kilku dni również nadają się do badania. Ważne jest to, aby do czasu przekazania do laboratorium/kurierowi były przechowywane w niższych temperaturach, np. w lodówce.
Kliknij TUTAJ i zobacz instrukcję jak przygotować próbkę z poronienia do odbioru przez kuriera
Badanie materiału z poronienia – co wpływa na realizację badania?
Największy wpływ na realizację badania materiału z poronienia ma to jaki materiał zostanie zabezpieczony przez lekarza podczas zabiegu łyżeczkowania. Najlepszymi tkankami są:
- Kosmówka z poronienia
- Pępowina (wystarczy kilka mm)
- Przypępowinowe fragmenty łożyska
- Fragment tkanki płodu
Kliknij TUTAJ i pobierz instrukcję dla swojego lekarza dot. jak prawidłowo zabezpieczyć próbkę z poronienia do badań genetycznych
Badanie materiału z poronienia – jak zabezpieczyć próbkę?
Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest forma zabezpieczenia próbki. Najlepiej, aby tkanki były zabezpieczone w soli fizjologicznej lub w bloczku parafinowym. Czasami zdarza się, że szpital zabezpiecza próbki w formalinie, która niestety degraduje DNA. Dlatego, warto poinformować personel szpitala o chęci wykonania badań genetycznych po poronieniu jeszcze przed zabiegiem łyżeczkowania. Daje to możliwość zabezpieczenia odpowiednich tkanek w odpowiedni sposób, co może zagwarantować realizację badania. Poza tym jest to jedyny moment, dzięki któremu możecie poznać prawdziwą przyczynę poronienia.
Badania na próbce z poronienia, które możesz wykonać to: