W diagnostyce celiakii wykonuje się trzy badania, które mają za zadanie potwierdzić tę chorobę. Są to badania morfologiczne, genetyczne oraz histopatologiczne (biopsja jelita cienkiego). Pozytywne wyniki z przynajmniej dwóch wspomnianych badań potwierdzają rozpoznanie. Nie należy czekać z wizytą u lekarza, gdyż nieleczona celiakia stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.
Jak wykonuje się badania na celiakię?
Badania na celiakię to trzy różne badania: serologiczne, genetyczne oraz histopatologiczne. To pierwsze polega na oznaczeniu stężenia przeciwciał anty-tTG IgA i wykonuje się je w laboratorium lub w domu. Drugie związane jest z genetycznym podłożem choroby, dlatego określa obecność genów predysponujących do wystąpienia schorzenia. Trzecie wykrywa zmiany wywołane przez celiakię, a mówiąc dokładniej pomaga określić konsekwencje działania autoprzeciwciał w obecności glutenu w diecie.
Czy badania na celiakię można wykonać w domu?
Badania na celiakię można wykonać w domu przy pomocy testów dostępnych np. w aptekach. Wykrywają one przeciwciała IgA przeciwko transglutaminazie tkankowej z krwi (podobnie jak badania serologiczne). Innymi sposobem na wykonanie badania na celiakię w warunkach domowych jest skorzystanie z opcji zamówienia gotowego zestawu do pobrania próbek krwi ze specjalistycznych laboratoriów.
Badania na celiakię z krwi
Badania na celiakię z krwi polegają na pomiarze przeciwciał, które występują przy celiakii. Przeprowadzenie testu jest bardzo proste, ponieważ do badania wystarczy już niewielka objętość krwi żylnej pobranej w punkcie pobrań. Warto wiedzieć, że badanie serologiczne na celiakię będzie wiarygodne, gdy osoba badana spożywała gluten co najmniej raz dziennie przez 6 tygodni przed wykonaniem testu.
Badania genetyczne na celiakię
Jak już wcześniej wspomniano, celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym. To oznacza, że osoby posiadające określone geny mogą (choć nie muszą) na nią zachorować. Niemniej u osób, które nie będą posiadać owych genów, można całkowicie wykluczyć celiakię. Dlatego badanie genetyczne jest pierwszym zalecanym krokiem w diagnostyce tego schorzenia. Do badania genetycznego wykonywanego w kierunku celiakii wystarczy wymaz z wewnętrznej strony policzka.