Azoospermia – objawy, leczenie

azoospermia

Azoospermia to jedno z poważniejszych zaburzeń jakości nasienia. Skutkuje ono brakiem plemników w spermie mężczyzny. Azoospermia jest potencjalną przyczyną niepłodności, ale nie przekreśla całkowicie możliwości zostania tatą. Szanse na dziecko znacznie wzrosną, jeśli zostanie postawiona diagnoza. Podpowiemy dziś więc, jak możesz rozpoznać azoospermię i co zrobić w takiej sytuacji!

Czym jest azoospermia?

Azoospermia to zaburzenie, które skutkuje brakiem plemników w męskim nasieniu. Diagnozuje się je zaledwie u 1% mężczyzn. Nieprawidłowość ta występować może w dwóch postaciach:

  • Azoospermii obstrukcyjnej – w tym przypadku plemniki są produkowane, ale nie mogą wydostać się na zewnątrz wraz z ejakulatem. Taki stan jest spowodowany niedrożnością przewodów nasiennych, którymi nasienie wydostaje się z jąder.
  • Azoospermii nieobstrukcyjnej – przyczyną tej choroby jest pierwotne lub wtórne uszkodzenie jąder.

Azoospermia nie objawia się w zbyt szczególny sposób. Jedynym symptomem tego zaburzenia jest brak plemników w nasieniu mężczyzny. Pacjenci nie są w stanie zauważyć tego samodzielnie, dlatego azoospermię wykrywa się najczęściej w trakcie ogólnego badania nasienia. Diagnozę potwierdza się poprzez wykonanie badań hormonalnych i biopsji jądra.

Jakie są przyczyny azoospermii?

Najczęstsze przyczyny azoospermii to:

  • Zaburzenia hormonalne
  • Uszkodzenie kanalików plemnikotwórczych, do którego mogło dojść m.in. na skutek napromieniowania, przyjmowania niektórych leków czy stanu zapalnego jąder
  • Genetycznych zaburzeń funkcjonowania jąder
  • Środowiskowych zaburzeń funkcjonowania jąder
  • Brak komórek plemnikotwórczych
  • Nowotwór jąder
  • Niedrożność dróg wyprowadzających nasienie

Azoospermia i wysokie FSH

W diagnostyce azoospermii niezwykle ważne jest wykonanie badań hormonalnych, a w szczególności badanie poziomu hormonu FSH i LH. Testy te pozwalają odróżnić, czy do czynienia mamy z azoospermią obstrukcyjną, czy nieobstrukcyjną.

Prawidłowy poziom FSH i LH po wykryciu braku plemników w nasieniu świadczy o azoospermii obstrukcyjnej. Z kolei wysokie stężenie FSH i LH wskazują na azoospermię nieobstrukcyjną. W takim przypadku im wyższe jest stężenie hormonu FSH we krwi pacjenta, tym mniejsza jest szansa na obecność plemników w jego nasieniu.

Azoospermia leczenie – czy jest możliwe?

Pacjentom borykającym się z azoospermią zwykle zaleca się wykonanie biopsji jąder. Podczas zabiegu pobrane zostaną plemniki, które mogą zostać zamrożone lub wykorzystane od razu do zapłodnienia metodą in vitro. Jest to najbardziej skuteczny sposób zwalczania niepłodności u mężczyzn z azoospermią obstrukcyjną.

W przypadku azoospermii nieobstrukcyjnej przed zapłodnieniem pozaustrojowym Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie testów genetycznych – badania kariotypu oraz analizę delecji chromosomu Y. Rekomenduje się to również w przypadku ciężkiej oligoasthenoteratozoospermii. Jest to zaburzenie, które powoduje nie tylko małą ilość plemników w męskim nasieniu, ale także ich kiepską jakość.

 

 

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń