Przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne i odczuwasz ból nóg? Zauważasz, że jedna z Twoich łydek jest większa od drugiej? Nie lekceważ tego. To może być pierwszy objaw zakrzepicy!
Kobiety, które stosują 2-składnikowe tabletki antykoncepcyjne, bądź inne środki hormonalne, które zawierają estrogeny są, zgodnie z danymi WHO są 3-6 razy bardziej narażone na zakrzepicę niż te, które nie stosują pigułek hormonalnych. Dlatego, jeśli doskwiera Ci ból nóg lub ich obrzęk powinnaś natychmiast zgłosić się do lekarza.
Ból i obrzęk nóg a antykoncepcja
Wiele kobiet przyjmuje pigułki hormonalne zawierające estrogeny. To właśnie one pobudzają układ krzepnięcia, tym samym zwiększają ryzyko powstania zakrzepu. Jednocześnie wzrasta stężenie fibrynogenu we krwi o 10–20%. Fibrynogen jest to białko, które bierze udział w tworzeniu skrzeplin. To dlatego przy antykoncepcji, która zawiera hormony mówi się, że może powodować zakrzepicę. Ryzyko to znacząco wzrasta, jeśli masz genetyczne predyspozycje do tworzenia się zakrzepów.
Zakrzepica może wystąpić w każdym momencie stosowania antykoncepcji, ale ryzyko jest największe w ciągu pierwszego roku, a zwłaszcza podczas trzech pierwszych miesięcy stosowania.
Ból nóg podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej może świadczyć o zakrzepicy, która nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, takich jak: zator płucny, zawał serca, czy udar niedokrwienny mózgu.
Czy mogę przyjmować tabletki hormonalne?
Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną i występują u Ciebie skutki uboczne, zwłaszcza te związane z bólem i puchnięciem nóg oraz dusznościami w klatce piersiowej, powinnaś zgłosić się do lekarza i wykluczyć m.in. genetyczne predyspozycje do tworzenia się zakrzepów (trombofilię wrodzoną). Dzięki badaniu dowiesz się, czy dalej możesz przyjmować pigułki hormonalne.
Dlaczego badanie genetyczne przy antykoncepcji warto wziąć pod uwagę? Dzięki niemu dowiesz się, czy masz mutację czynnika V Leiden (co 10 Polak jest nosicielem tej mutacji!), która w połączeniu z przyjmowaniem tabletek powoduje znaczący wzrost ryzyka zakrzepicy.
W niektórych przypadkach rośnie ono aż… 100-krotnie! Takie informacje będą cenne dla Twojego lekarza i pozwolą mu wybrać najlepszą dla Ciebie antykoncepcję, która nie wpłynie negatywnie na Twoje zdrowie.
Warto zwrócić uwagę na czynniki, które zależą od nas samych i prowadzą do zminimalizowania ryzyka powstania zakrzepu. Są to: rzucenie palenia, prowadzenie aktywnego trybu życia czy odpowiednia dieta.
Badania przy antykoncepcji – dlaczego są tak ważne?
Jeśli chcesz bezpiecznie przyjmować antykoncepcję hormonalną warto jej wybór oprzeć na wywiadzie rodzinnym, który powinien przeprowadzić z Tobą lekarz oraz wynikach badań przy antykoncepcji. Dodatkowo poinformuj lekarza, że palisz papierosy lub jesteś po epizodzie zakrzepowym.
Dzięki tym informacjom lekarz będzie miał możliwość dostosowania dla Ciebie odpowiedniej antykoncepcji – skutecznej i bezpiecznej dla Twojego zdrowia.
Antykoncepcja Pakiet STANDARD
- Zakres badania:
– mutacja czynnika V Leiden
– mutacja genu protrombiny
- Czas realizacji: 4-7 dni roboczych
- Zestaw do pobrania próbek
- Bezpłatna dostawa przez kuriera lub do paczkomatu
Cena: 277 zł
Zamów teraz
Antykoncepcja Pakiet PREMIUM
- Zakres badania:
– warianty C677T i A1298C genu MTHFR
– mutacja czynnika V Leiden,
– mutacja genu protrombiny,
– PAI-1 / SERPINE1,
– V R2
- Czas realizacji: 4-7 dni roboczych
- Zestaw do pobrania próbek
- Bezpłatna dostawa przez kuriera lub do paczkomatu
- Bezpłatny odbiór pobranej próbki
Cena: 437 zł
Zamów teraz
Wykonując badanie przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej:
- Unikniesz groźnych powikłań – zbyt późno zdiagnozowana zakrzepica może spowodować zator płucny czy udar niedokrwienny mózgu.
- Jeśli wystąpiły u Ciebie niepokojące objawy dowiesz się, czy masz predyspozycje do tworzenia się zakrzepów – ta wiedza pozwoli Ci świadomie unikać czynników ryzyka takich jak: palenie papierosów czy antykoncepcja hormonalna.
- Dzięki szerokiemu zakresowi badania uzyskasz pewny wynik – jedno badanie dostarczy Ci wielu informacji na temat Twojego zdrowia.
- Oszczędzisz czas i pieniądze – im wcześniejsza diagnoza, tym większa szansa na podjęcie odpowiednich działań: zmiana trybu życia, odpowiednia dieta lub podjęcie leczenia.
- Jeśli wynik okaże się negatywny możesz uchronić swoje dzieci/ rodziców przed zakrzepicą korzystając z pakietu rodzinnego.
- Badanie możesz wykonać samodzielnie w domu. Pobranie wymazu do badań jest niezwykle proste. Zapewnia to komfort i dyskrecję.