Testy alergiczne z krwi – dla kogo są i dlaczego warto je wykonać?

Alergik - jakie badania powinien wykonać

Testy alergiczne z krwi są wykonywane u osób, które borykają się z różnymi objawami wywoływanymi przez alergeny. Alergia to w obecnych czasach bardzo powszechne i częste zjawisko. Dolegliwości mogą dotyczyć skóry, układu pokarmowego i oddechowego. Jeśli masz objawy wskazujące na alergię, koniecznie wykonaj odpowiednie testy alergiczne. W jakich przypadkach warto wykonać test alergiczny z krwi, jak się je przeprowadza?

Testy alergiczne z krwi – na czym polegają?

Test alergiczne z krwi pozwalają określić miano swoistych (specyficznych) przeciwciał IgE skierowanych przeciwko konkretnym alergenom. Testy alergiczne z krwi wymagają pobrania próbki krwi z żyły łokciowej, co zajmuje zazwyczaj kilka minut. Czas oczekiwania na wyniki zależy od laboratorium i wybranego panelu. Wyniki muszą zostać potem przeanalizowane przez lekarza, aby postawić diagnozę.

Jeśli czynnik IgE jest podwyższony, to znak, że jesteś uczulony na jakiś składnik lub produkt. Wykonując test alergiczny z krwi dowiesz się, które alergeny są dla Ciebie szkodliwe, a które nie stanowią większego problem. Do wykonania testów nie należy się specjalnie przygotowywać. Nie ma konieczności również, aby przychodzić na badanie na czczo. Badanie można wykonać w każdym wieku niezależnie od przyjmowanych przez pacjenta leków oraz nasilenia objawów choroby alergicznej, Testy z krwi można wykonać również będąc w ciąży.

  • Testy z krwi wykonywane są w panelach po 10-20-30 alergenów
  • Test wskazuje na obecność lub brak specyficznych przeciwciał IgE przeciwko wybranym alergenom
  • Poziom przeciwciał wyrażony jest w dwojaki sposób: za pomocą stężenia podawanego w jednostkach kU/ml lub w odpowiadających stężeniu klasach przeciwciał (od klasy 0 – nie wykryto przeciwciał, do klasy 6 – bardzo wysoki poziom przeciwciał).

Diagnostyka molekularna alergii z krwi

Molekularne testy alergiczne z krwi są innowacyjną metodą diagnozowania alergii. Dzięki nim możliwe jest analizowanie większej liczby alergenów niż innymi metodami – nawet do 295 alergenów. Jest to rodzaj badań z krwi, który umożliwia ocenę swoistych przeciwciał E (sIgE) nie tylko przeciwko ekstraktom, czyli całym alergenom, lecz także wobec określonych molekuł ( komponentów budujących cały allergen). Przykładem takiego testu alergicznego jest Diagnostyka alergii MAX..

testy alergiczne z krwi, test alergiczny z krwi, testy alergiczne z krwi korzyści, testy alergiczne z krwi cena, testy alergiczne z krwi przygotowanieWażne! Testy molekularne choć są nowością na rynku uzyskały pozytywną rekomendację zarówno Polskiego Towarzystwa Alergologicznego jak i towarzystw europejskich czy amerykańskich. Metoda, którą są przeprowadzane została dokładnie zweryfikowana w wielu badaniach biegłości. Ich skuteczność i wysoka wiarygodność jest więc potwierdzona!

Testy alergiczne z krwi – korzyści

Jedynym sposobem aby uniknąć powikłań, móc zastosować odpowiednie leczenie i uwolnić się od uporczywych objawów jest zdiagnozowanie choroby oraz określenie, które alergeny są przyczyną dolegliwości.

Podstawą przeprowadzenia diagnostyki alergii jest zebranie przez lekarza wywiadu o objawach i historii dolegliwości pacjenta. Najszerszy test alergiczny z krwi – test ALEX wyróżnia się wieloma korzyściami, poniżej wymienimy część z nich:

  • Najwyższa czułość – test ALEX wyróżnia się niebywałą dokładnością, ponieważ wykrywa aż 99% wszystkich alergii!
  • Indywidualny profil uczuleniowy – zbadasz nawet najmniejsze części składowe alergenów i dowiesz się, co dokładnie i w jakim stopniu wywołuje u Ciebie reakcję alergiczną.
  • Informacja o alergiach krzyżowych – wynik dostarczy Ci także cenne informacje na temat czynników alergicznych, na które nie jesteś uczulony, jednak w połączeniu z innym alergenem, mogących wywołać u Ciebie reakcję uczulającą.
  • Pewny wynik – dzięki blokerom CCD test ALEX maksymalnie ogranicza ryzyko uzyskania wyników fałszywie pozytywnych.
  • Komfort i bezpieczeństwo – test ALEX jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny.
  • Łatwe przygotowanie do badania – nie musisz być na czczo, ani odstawiać leków.
  • Szybki wynik – oficjalny dokument z wielostronicowym wynikiem badania uzyskasz w ciągu 5-10 dni roboczych

Test alergiczny z krwi – dla kogo są?

Kompleksowe testy alergiczne, jak i węższe panele alergiczne dostępne są z reguły dla wszystkich, różnica może wynikać głównie w skuteczności badania. W przypadku badania dzieci najwyższą skutecznością charakteryzuje się diagnostyka alergii MAX, podobnie jak i u dorosłych. Test ALEX sprawdzający niespełna 300 alergenów, to najnowocześniejsze i najszersze badanie alergiczne, które jest aktualnie dostępne. W przypadku testów alergicznych z krwi jest to bez dwóch zdań najlepsze rozwiązanie.


Testy alergiczne z krwi – przygotowanie

Testy z krwi nie wymagają specjalnego przygotowania. Na ich wynik nie wpływa ani spożywanie posiłków, nawet bezpośrednio przed badaniem, ani przyjmowanie przez osoby z objawami alergii leków antyhistaminowych. Leki również nie muszą więc być odstawiane przed planowanym badaniem. Jedynym zaleceniem przed badaniem jest nawodnienie się, aby samo pobranie krwi mogło przebiec zwięźlej.

Testy alergiczne z krwi – cena

Cena testów alergicznych z krwi uwarunkowana jest różnymi czynnikami, z których najważniejsze to:

  • liczba alergenów badanych w teście,
  • wykorzystana metoda laboratoryjna.

Informacje o cenach testów alergicznych, tak szerokich jak test ALEX oraz węższych wykonywanych w konkretnym kierunku znajdziesz w naszym SKLEPIE

Testy alergiczne z krwi wykonywane są w określonych panelach (np. pokarmowych, wziewnych, pediatrycznych). Zawierają one po około 10-30 alergenów. Na rynku można znaleźć również testy z krwi za 30-40 zł, jednak badają one tylko jeden alergen, więc nie badają pełnego zakresu możliwych przyczyn objawów. W takiej sytuacji najbardziej opłacalny jest test ALEX.

Alergia – co warto wiedzieć?

Najprościej mówiąc, alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na czynnik uczulający. Jest to patologiczny stan, w którym nasz organizm traktuje czynniki takie jak składniki pokarmowe, pyłki czy sierść zwierzęcia jako wroga. Substancje te nazywamy alergenami. Po zetknięciu z alergenem pojawiają się na przykład wysypki skórne, katar sienny lub problemy gastryczne. W skrajnym przypadku może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Alergię uznaje się za chorobę cywilizacyjną i nie da się jej do końca wyleczyć. Uczulać może niemalże wszystko. Najczęściej jednak problemy występują po kontakcie z:

  • pyłkami roślin,
  • sierścią zwierząt,
  • składnikami pokarmowymi,
  • kurzem,
  • jadem owadów,
  • niektórymi lekami.

W ogólnej klasyfikacji alergie możemy podzielić ze względu na drogę wniknięcia alergenu do organizmu:

  • Wziewne
  • Pokarmowe
  • Kontaktowe

Alergii nie można lekceważyć, ponieważ nieleczona, bardzo często skutkuje bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jeśli podejrzewasz u siebie alergię udaj się na konsultację do alergologa albo zrób test i od razu z jego wynikiem przyjdź do specjalisty, dzięki czemu możesz przyspieszyć cały proces diagnostyczny! 

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń