Wysypka u dziecka może mieć różne przyczyny. Najczęstszą z nich jest nieleczona alergia. Może ona wywołać u dziecka wiele przykrych dolegliwości, dlatego powinieneś się dowiedzieć, jak wygląda wysypka alergiczna u dziecka i jak ją skutecznie zwalczyć.
Wysypka u dziecka – co ją powoduje?
Wysypka u dzieci może być wywołana wieloma czynnikami. Jednak w większości przypadków jest ona objawem nieleczonej alergii u dzieci. Powodować mogą ją:
- Alergeny kontaktowe środki do prania odzieży czy szampony
- Alergeny pokarmowe białko mleka krowiego czy gluten. Alergii pokarmowej często towarzyszą objawy gastryczne np. bóle brzucha, biegunki czy wymioty.
- Alergeny wziewne roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt W tym przypadku alergikowi dokuczać może także katar, suchy kaszel oraz łzawienie i zaczerwienienie oczu.
Wysypka u dziecka spowodowana może być także infekcją. Z reguły towarzyszy jej wtedy gorączka i dreszcze.
- Alergia to nadmierna lub nieprawidłowa reakcja organizmu na kontakt z czynnikami, które u zdrowych osób nie powodują żadnych negatywnych zmian w działaniu.
- Pierwsze objawy alergii mogą wystąpić w każdym wieku, także u zaawansowanych wiekiem dorosłych. Jednak najczęściej alergia ujawnia się u małych dzieci. U bardzo małych dzieci zwykle jest to reakcja uczuleniowa na pewne składniki mleka lub na detergenty, w których prane są pieluszki, ubranka, pościel. Około 2-3 roku życia zazwyczaj ujawnia się alergia wziewna.
Wysypka alergiczna u dziecka – jak wygląda?
Wysypka alergiczna u dziecka najczęściej pojawia się na rękach, twarzy, nogach, plecach oraz brzuchu. Objawia się ona głównie poprzez czerwone grudki. Towarzyszyć im może:
- Uporczywe swędzenie i pieczenie
- Sączenie się wydzieliny
- Łuszczenie i pękanie skóry
- Suchość skóry
Nieleczona wysypka alergiczna u dziecka przekształcić się może w atopowe zapalenie skóry (AZS). Trudno zawsze jednoznacznie stwierdzić, kiedy należy przypuszczać, że może się mieć alergię. Objawy poszczególnych alergii mogą mieć różny przebieg oraz poziom nasilenia.
Wysypka u dziecka – jakie badania wykonać?
Wysypki u dziecka nie powinniśmy nigdy bagatelizować. Po jej zauważeniu powinniśmy zaobserwować, czy towarzyszą jej inne objawy i zgłosić się na odpowiednie badania. W pierwszej kolejności warto wykonać testy alergiczne z krwi. W badaniu tym przeanalizowane zostanie stężenie przeciwciał IgE we krwi osoby badanej. Dzięki temu dowiemy się, czy pacjent ma alergię oraz jaki czynnik go uczula.
Od 16 sierpnia 2023r. ⚠ test ALEX w naszym laboratorium nie jest już wykonywany ⚠. Zapraszamy do zapoznania się z wykazem badań genetycznych i pakietów badań dostępnych w naszej ofercie. Indeks badań genetycznych.
Test ALEX jest korzystny cenowo biorąc pod uwagę najszerszy zakres badanych alergenów oraz krótki czas oczekiwania na wyniki. Sprawdź cenę testu ALEX oraz co zawiera cena badania:
TEST ALEX – dlaczego warto?
- Kompletna diagnostyka alergii z rozszerzonym składem do 295 alergenów.
- Pobranie próbki w placówce w cenie badania – w całej Polsce.
- Wynik od 5 do 10 dni roboczych – czas liczony od momentu dotarcia próbek do laboratorium
- Brak przeciwwskazań – badanie może wykonać niezależnie od stanu klinicznego, aktualnych objawów, nie wymaga przygotowania i odstawienia leków
- Zastosowanie blokera CCD – eliminacja wyników fałszywie pozytywnych
- Zakres testu – do 295 alergenów – (117 ekstraktów i 178 molekuł)
- Istotnie klinicznie skład
- Możliwość postawienia trafniejszej diagnozy i dobrania dokładnego leczenia – w tym immunoterapii
- Wynik testu dostarcza przydatnych informacji dla osób z nadwrażliwością na wiele alergenów – możliwość ustaleniu indywidualnego profilu uczuleniowego osoby badanej
Diagnostyka molekularna alergii jest często wykorzystywana w strategii diagnostycznej, polegającej na rozpoczęciu od wykonania pełnego panelu diagnostyki w pierwszym kroku. Po przeprowadzeniu tak szerokiego badania, jak test ALEX, osoba badana udaję się z wynikami do lekarza w cel przeprowadzenia wywiadu klinicznego oraz interpretacji wyników badania.
Po zdiagnozowaniu alergii pacjent powinien wdrożyć leczenie, które zwalczy wysypkę. Musi on przede wszystkim unikać alergenu. Alergolodzy zalecają także pacjentom doraźne stosowanie leków przeciwhistaminowych. Są one dostępne w formie maści lub żelu.