Alergią pokarmową nazywa się nadwrażliwość organizmu na składniki niektórych produktów spożywczych. Najczęściej wywołuje ona objawy gastryczne np. wymioty, ból brzucha czy biegunkę, ale może ona także mieć bardzo niespecyficzne symptomy takie jak katar, rozdrażnienie czy zmiany skórne. Warto je znać, aby w razie potrzeby móc rozpoznać objawy alergii pokarmowej i wykonać testy alergiczne.
Objawy alergii pokarmowej – co je wywołuje?
Alergia pokarmowa może być wywołana przez różne składniki, które dostarczamy wraz z pożywieniem. Dokładnie mówiąc alergenami nazywane są białka pochodzące z różnych gatunków zwierząt, roślin czy grzybów, które po wniknięciu do organizmu wywołują reakcję uczuleniową. O alergenach pokarmowych mówi się, jeżeli dostały się one przez przewód pokarmowy. Co najczęściej powoduje objawy alergii pokarmowej?
Najczęściej powoduje ją gluten, mleko krowie, jaja, orzechy, ryby, owoce morza, soja, czekolada oraz warzywa i owoce.
Alergia pokarmowa nigdy nie rozwija się po jednorazowym kontakcie z alergenem ani nie można mieć alergii na produkt, którego się nigdy nie spożywało. Objawy alergii pokarmowej będą zależeć od ilości spożytego alergenu, stopnia odpowiedzi immunologicznej i ilości wytworzonych przeciwciał. U dzieci objawy alergii pokarmowej mogą pojawić się już po śladowych ilościach alergenu, zaś u dorosłych bardzo często potrzebne jest około 10 g uczulającego białka (chociaż nie jest to regułą).
Objawy alergii pokarmowej – problemy gastryczne
Alergia pokarmowa najczęściej powoduje objawy gastryczne. Są to najbardziej charakterystyczne objawy, które pojawiają się u większości osób z alergią pokarmową. Ich natężenie i zaawansowanie uzależnione jest od stopnia nasilenia alergii, ilości spożytego alergenu. Najczęściej są to:
- Wymioty
- Biegunki
- Bóle brzucha
- Zaparcia
- Brak apetytu
- Ulewanie u niemowląt
- Kolki jelitowe u niemowląt
- Niechęć do dań, które zawierają uczulający składnik
Objawy alergii pokarmowej – problemy skórne
Objawy alergii pokarmowej to także często objawy skórne. Występują one najczęściej u dzieci. Podczas reakcji alergicznej pojawić może się:
- wysypka
- świąd skóry
- zaczerwienienie
- rumień
- obrzęk
- grudki oraz bąble.
Niewiele osób łączy te symptomy z objawami alergii pokarmowej. Warto zwrócić na nie uwagę i wykonać testy alergiczne, jeśli się pojawią. Objawy skórne mogą być również powiązane z reakcjami krzyżowymi, które mogą zachodzić między alergenami pokarmowymi i alergenami wziewnymi.
Przykłady alergenów wziewnych, które krzyżowo mogą prowadzić do objawów alergii pokarmowej to:
- pyłek brzozy, leszczyny – m.in. jabłka, owoce pestkowe, orzechy, surowa marchew, seler,
- pyłek traw – m.in. melony, arbuzy, pomidory, orzeszki ziemne,
- pyłek chwastów – m.in. zioła, przyprawy, seler, jabłka, marchew.
Objawy alergii pokarmowej u dzieci
Alergia pokarmowa u dzieci jest bardzo częstym zjawiskiem. Często pojawia się już w wieku niemowlęcym, szczególnie często jest to alergia na białka mleka oraz alergia na zboża/ alergia na gluten.
Jak wyglądają objawy alergii pokarmowej u dzieci?
Do najczęściej występujących objawów alergii pokarmowej u dzieci należą: ulewanie i wymioty, zaparcia lub biegunka,
refluks żołądkowo-przełykowy. U niemowląt częstym objawem alergii pokarmowej jest również kolka jelitowa.
Objawem alergii pokarmowej może być także biegunka z nadmierną ilością gazów.
Częste są również problemy ze strony układu oddechowego: nieżyt nosa i spojówek, kaszel, chrypka.
Występują także reakcje skórne: najczęściej jest to sucha, szorstka skóra, rumień i
wysypka alergiczna.
Objawem alergii pokarmowej u dzieci może być brak apetytu i niechęć do posiłków zawierających alergen, niedokrwistość, zaburzenia snu, rozdrażnienie, nadpobudliwość, a nawet zaburzenia w rozwoju związane z długotrwałym niedoborem składników odżywczych.
Diagnostyka alergii pokarmowej
Jeśli zauważyliśmy objawy alergii pokarmowej, w tym szczególnie u dziecka, to powinniśmy je zdiagnozować. W tym celu należy wykonać testy alergiczne. Najbardziej polecane są testy alergiczne z krwi, które wykonywane są w formie panelu. Oznacza to, że podczas jednego badania sprawdza się, czy pacjent jest uczulony aż na 30 alergenów pokarmowych. Takie badanie jest wskazane, szczególnie jeśli nie mamy pewności, jaki składnik pożywienia uczula nas lub nasze dziecko.
.
Dlaczego warto wykonać testy alergiczne z krwi?
- Testy alergiczne z krwi to doskonała metoda diagnostyki dla dzieci
- Testy z krwi nie powodują występowania objawów, jak w przypadku testów skórnych
- Do testów alergicznych z krwi nie trzeba odstawiać leków, w tym przeciwhistaminowych
- Łatwość wykonania – do badania potrzebna jest niewielka próbka krwi w trakcie pobrania w placówce
- Może zmniejszyć potrzebę wykonania prób prowokacji
- Jednoczesna analiza wielu alergenów, co umożliwia późniejsze dostosowanie dokładnego leczenia.
- Możliwość dobrania konkretnego obszaru badań pod występujący rodzaj objawów
- Testy alergiczne z krwi pozwalają jednocześnie wykryć alergię, monitorować rozwój choroby czy różnicować choroby alergiczne od innych schorzeń o podobnych objawach
Test Diagnostyka Alergii MAX jest korzystny cenowo biorąc pod uwagę najszerszy zakres badanych alergenów oraz krótki czas oczekiwania na wyniki. Sprawdź cenę testu Diagnostyka Alergii MAX oraz co zawiera cena badania:
Diagnostyka Alergii MAX – korzyści
- Kompletna diagnostyka alergii z rozszerzonym składem do 295 alergenów.
- Pobranie próbki w placówce w cenie badania – w całej Polsce.
- Wynik od 5 do 10 dni roboczych – czas liczony od momentu dotarcia próbek do laboratorium
- Brak przeciwwskazań – badanie może wykonać niezależnie od stanu klinicznego, aktualnych objawów, nie wymaga przygotowania i odstawienia leków
- Eliminacja wyników fałszywie pozytywnych – zastosowanie blokera CCD
- Zakres testu – do 295 alergenów – (117 ekstraktów i 178 molekuł)
- Możliwość postawienia trafniejszej diagnozy i dobrania dokładnego leczenia – w tym immunoterapii
- Wynik testu dostarcza przydatnych informacji dla osób z nadwrażliwością na wiele alergenów – możliwość ustaleniu indywidualnego profilu uczuleniowego osoby badanej
Diagnostyka molekularna alergii jest często wykorzystywana w strategii diagnostycznej, polegającej na rozpoczęciu od wykonania pełnego panelu diagnostyki w pierwszym kroku. Po przeprowadzeniu tak szerokiego badania, jak test Diagnostyka alergii MAX, osoba badana udaję się z wynikami do lekarza w cel przeprowadzenia wywiadu klinicznego oraz interpretacji wyników badania.