Alergia u dziecka – jakie są objawy, jak można ją poprawnie wykryć?

Alergia u dziecka

Alergia u dziecka to częsty problem, z którym zmaga się wielu rodziców. Objawy alergii, choć nie zawsze charakterystyczne, mogą występować nawet u niemowlaków, a w niektórych przypadkach alergia może się nawet rozwijać z wiekiem. U dzieci głównie są to objawy alergii pokarmowych. I takich niemowlaków, z objawami alergii pokarmowych jest coraz więcej. U nieco starszych dzieci może pojawiać się i występować alergia wziewna, czyli mówiąc potocznie uczulenia np. na roztocza, pyłki, alergeny zwierząt. Skąd się bierze alergia u dzieci, jak zdiagnozować alergię u dziecka?

Alergia u dziecka – skąd się bierze?

Jak to jest, że alergia pojawia się u dziecka i to ona może być przyczyną pojawiających się objawów? Ogólnie alergia jest chorobą, w której główną rolę gra układ immunologiczny (odpornościowy) organizmu. W tym przypadku u dziecka cierpiącego na alergię będzie on cechował się nadwrażliwością na jakiś składnik, który u większości innych osób nie wywołuje objawów chorobowych. Odczytując go jako zagrożenie, organizm dziecka zareaguje wywołaniem stanu zapalnego. Alergie u dziecka, w większości przypadków, związane są z działaniem specyficznych przeciwciał w klasie IgE. Alergik będzie miał we krwi zwiększoną ich ilość, co będzie świadczyć o tym, że alergia jest aktywna.

Jakie są przyczyny pojawienia się alergii u dzieci?

Wśród przyczyn alergii można wymienić wiele różnych elementów i okoliczności jak chociażby warunki środowiskowe lub przebyte wcześniej groźne infekcje. Ponadto duży wpływ na możliwość wystąpienia nadwrażliwości mają uwarunkowania genetyczne. Dzieci, których członkowie rodziny cierpieli już na reakcje alergiczne, są bardziej narażone na zachorowanie. Najczęstszymi przyczynami alergii u dzieci są alergeny pokarmowe – mleko, jaja, zboża, owoce czy ryby, alergia na sierść zwierząt lub na leki oraz alergeny wziewne (pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów i pleśni, wełna, pierze.

Alergia u dzieci – najczęstsze objawy?

Dziecko z alergią może borykać się z różnymi dolegliwościami w zależności od tego, co jest czynnikiem alergizującym. Jakie objawy alergii najczęściej występują u dzieci i z jakimi alergiami należy je łączyć?

  • cieknący, lejący się z nosa katar (jest inny niż podczas przeziębienia i występuje podczas kontaktu z alergenem, np. po zjedzeniu określonego produktu lub w trakcie zabawy ze zwierzęciem),

  • zaczerwienienie oczu i opuchnięcie powiek (występuje podczas wystawienia na wysoką dawkę czynnika alergizującego),

  • obrzmiałe, niezaczerwienione gardło,

  • wysuszona skóra, pokrzywka, bąble, zaczerwienienia, plamy na skórze

  • przykry zapach z ust, afty, zaczerwienienia wokół ust

  • wypryski, wysypka

  • bóle brzucha, ulewanie, biegunki

  • stan podgorączkowy

  • kaszel i duszności

U dziecka z alergią charakterystycznie można zaobserwować męczące napady kichania czy kaszlu trwające nawet do kilku minut. Alergii towarzyszy również często długotrwałe łzawienie oczu i świąd spojówek, a częste ich przecieranie powoduje dodatkowo zaczerwienienie co prowadzi do powstawania bólu i płaczu malucha. Dziecko uczulone na pyłek roślin, sierść lub kurz, często skarży się również na uczucie zmęczenia i senność. Dziecko może też mieć problemy z zasypianiem i często budzić się z powodu obrzęku śluzówki nosa. Objawy te są bardzo dokuczliwe i znacznie ograniczają aktywność dziecka. Jednocześnie dziecko z alergią często choruje na infekcje górnych dróg oddechowych tak jak inne dzieci, ale przebieg jest zwykle cięższy niż zazwyczaj.

Podsumowując – alergia u dzieci może dotyczyć różnych układów:

  • skóry – alergia skórna najczęściej w postaci alergicznego (atopowego) zapalenia skóry – rozpoczyna się w okresie niemowlęcym – świądem, zaczerwienieniem, pękaniem, sączeniem, na skórze mogą pojawiać się pęcherzyki. Objawy łagodnieją około 5 roku życia, ale u niektórych nawracają przez całe życie.
  • przewodu pokarmowego – alergia pokarmowa – najczęściej to pojawiające się regularnie po spożyciu danego alergenu biegunki, ulewania, wymioty i bóle brzucha u dziecka. Objawy łagodnieją lub ustępują po wyeliminowaniu składnika z diety, w przypadku niektórych alergenów da się z niej “wyrosnąć”, jednakże często zostają one do końca życia.
  • układu oddechowego – alergiczny nieżyt nosa i astma – to najczęściej pojawiające się objawy i powikłania u dzieci. Najczęściej związana jest z nimi alergia wziewna powodowana przez pyłki, roztocza czy sierść.

Alergia u dzieci często dotyczy więcej niż jednego układu. Chorobę alergiczną u dzieci opisuje się jako „marsz alergiczny przez dzieciństwo”, kiedy w okresie niemowlęcym pojawia się alergiczne zapalenie skóry i alergia pokarmowa, a w wieku 2-5 lat alergiczny nieżyt nosa i astma.

Alergia u dziecka – jak rozpoznać?

Alergię najczęściej rozpoznaje się jeśli objawy występują wkrótce po dostaniu się alergenu do organizmu. Do rozpoznania alergii konieczne jest też występowanie charakterystycznych, klinicznych objawów, które pojawiają się regularnie lub nawracają co jakiś czas. Rozpoznanie alergii u dziecka to często ciężki i długotrwały proces, jednakże przy zastosowaniu kilku wskazówek oraz wykonaniu odpowiednich badań da się skrócić okres diagnostyczny choroby.

Pokarmami, które najczęściej powodują dolegliwości u dzieci, są mleko, jaja (białko i żółtko), orzechy, orzeszki ziemne, soja, gluten (alergia na gluten), ryby i owoce morza, a także nieznacznie rzadziej różne owoce lub warzywa.  Dzieci mogą być również często uczulone na alergeny wziewne takie jak pyłki (traw, drzew i chwastów), roztocza kurzu domowego (alergia na roztocza), zarodniki pleśni i alergeny pochodzące od zwierząt domowych i hodowlanych (np. kot, pies, koń).

Na co zwrócić uwagę, przypadki w jakich można podejrzewać, że to alergia u dziecka?

  • przewlekły i powracający katar z towarzyszącym świądem w nosie, kichaniem i obfitą wodnistą wydzieliną
  • przewlekły kaszel, szczególnie, jeśli jest suchy i/lub pojawia się w trakcie wizyty na powietrzu lub zjedzeniu konkretnego posiłku
  • okresowa duszność, szczególnie, jeżeli towarzyszy jej świst słyszalny podczas wydychania powietrza
  • nawracające biegunki, wzdęcia lub wymioty po zjedzeniu konkretnego posiłku
  • suchą i swędząca skóra, jeżeli kiedyś u dziecka na skórze wystąpiły nagle i szybko ustąpiły zaczerwienienie lub bąble
  • wystąpiła kiedyś sytuacja nagłego obrzęku warg, języka lub krtani

W przypadku podejrzenia alergii u dziecka, warto zastosować się do poniższych wskazówek, które pomogą odróżnić ją od innych chorób:

  • Jakie objawy występują u dziecka – sporządzenie listy, codzienna obserwacja – jeśli u dziecka występują wyżej wymienione objawy, które nawracają w określony sposób oraz zaobserwowałaś, że pojawiają się bardzo często w tym samym momencie to warto zrobić testy alergiczne i skonsultować się z lekarzem

  • Występowanie – czas trwania i pora roku – duże znaczenie ma to, kiedy pojawiają się objawy. Jeśli objawy nasilają się w konkretnych porach – wiosną lub jesienią (gdy liczba pyłków jest na ogół wyższa) lub utrzymują się cały czas (często spowodowane alergenami wewnętrznymi, takimi jak kurz, zwierzęta domowe) wzrasta prawdopodobieństwo, że występuje reakcja alergiczna;

  • W przypadku alergii pokarmowej oprócz objawów żołądkowo-jelitowych, oprócz charakterystycznych objawów gastrycznych należy również szukać wysypki lub objawów ze strony układu oddechowego. Alergie pokarmowe są zwykle reakcją wieloukładową – powodują objawy alergii na wielu płaszczyznach. Jeśli tylko jeden układ narządów jest zaangażowany, jest to raczej nietolerancja – jak na przykład celiakia czy nietolerancja laktozy, nadwrażliwość lub zatrucie pokarmowe;

  • Przeanalizuj otoczenie dziecka – jeśli objawy występują po przebywaniu w pobliżu potencjalnego środowiska alergicznego takiego jak na przykład park czy łąka, obecność zwierzęcia lub w obcych pomieszczeniach, to może to wskazywać na potencjalną alergię

Alergia u dzieci – jak wykonać odpowiednie badania?

W celu zdiagnozowania alergii u małych dzieci warto wykonać testy alergiczne z krwi. Testy alergiczne z krwi pozwalają określić miano swoistych (specyficznych) przeciwciał IgE skierowanych przeciwko konkretnym alergenom. Test wykonuje się się z próbki krwi pobranej najczęściej z żyły łokciowej. Te badania alergiczne wykonuje w konkretnych panelach w zależności od rodzaju alergii oraz ilości alergenów:

  • panel pokarmowy – w ramach tego panelu analizuje się najczęściej występujące alergeny pokarmowe. Są to przede wszystkim: produkty zbożowe, warzywa i owoce, mleko i nabiał, rośliny strączkowe, orzechy, ryby, owoce morza;

  • panel wziewny – w ramach tego panelu analizuje się najczęściej występujące alergeny wziewne. Są to przede wszystkim: pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, grzyby i alergeny sierści zwierząt;

  • panel pediatryczny dla dzieci – w ramach tego panelu analizuje się najczęściej pojawiającyce się alergeny, szczególnie wśród dzieci. Są to więc alergeny pokarmowe, pyłki roślin, roztocza kurzu, alergeny zwierząt i grzyby.

Każdy panel zawiera od 10 do 30 alergenów. Jeśli czynnik IgE jest podwyższony, to znak, że jesteś uczulony na jakiś składnik lub produkt. Wyniki otrzymasz w formie raportu z opisami. Z niego dowiesz się, które alergeny są szkodliwe, a które nie stanowią większego problem. Do wykonania testów nie należy się specjalnie przygotowywać. Nie ma konieczności również, aby przychodzić na badanie na czczo. Badanie można wykonać w każdym wieku niezależnie od przyjmowanych przez pacjenta leków oraz nasilenia objawów choroby alergicznej, Testy z krwi można wykonać również będąc w ciąży.

Diagnostyka molekularna alergii z krwi.

 

Molekularne testy alergiczne z krwi są innowacyjną metodą diagnozowania alergii. Dzięki nim możliwe jest analizowanie większej liczby alergenów niż innymi metodami – nawet do 295 alergenów. Jest to rodzaj badań z krwi, który umożliwia ocenę swoistych przeciwciał E (sIgE) nie tylko przeciwko ekstraktom, czyli całym alergenom, lecz także wobec określonych molekuł ( komponentów budujących cały allergen). Przykładem takiego testu alergicznego jest Diagnostyka alergii MAX( dowiedz się więcej)

Badania w kierunku alergii – jak zamówić?

Z alergiami wiązanych jest bardzo wiele objawów jak na przykład katar, łzawienie, kichanie, kaszel, wysypka, bóle brzucha, wzdęcia, biegunki czy wymioty. Jeżeli takie dolegliwości występują u Twojego dziecka, wykonaj pewną diagnostykę pod kątem alergii – testy alergiczne z krwi.

Jakie są ich zalety tych badań?

  • Łatwość wykonania – do badania potrzebna jest niewielka próbka krwi w trakcie pobrania w placówce

  • Możliwość przeprowadzenia na zlecenie prywatne bez wcześniejszego umawiania odległych wizyt u lekarza

  • Bezpieczeństwo – nie ma zagrożenia wystąpienia nagłych i groźnych objawów,  jak w przypadku wykonywania testów skórnych.

  • Może zmniejszyć potrzebę wykonania prób prowokacji.

  • Brak wpływu aktualnego leczenia objawowego, przyjmowanych leków na wiarygodność wyniku – do wykonania badania nie trzeba odstawiać leków

  • Jednoczesna analiza wielu alergenów, co umożliwia późniejsze dostosowanie dokładnego leczenia.

  • Możliwość wykrycia reakcji krzyżowych.

Co zawierają poszczególne panele alergiczne:

  • Badana jest krew pod kątem stężenia przeciwciał IgE dla konkretnych alergenów, inaczej stężenia swoistych przeciwciał tzw. immunoglobulin klasy E (IgE).
  • Test wskazuje na obecność lub brak specyficznych przeciwciał IgE przeciwko wybranym alergenom
  • Szeroki zakres badań – od 10 do 30 alergenów z podziałem na panele pokarmowe, wziewne i mix.
  • Wynik badania od 5 do 10 roboczych. 
  • Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
  • Badanie jest wykonywane z próbki krwi

Szczególne przydatne badania alergiczne z krwi dla dzieci:

Panel pediatryczny alergie MIX – 30 najczęstszych alergenów u dzieci

Panel pediatryczny alergie mix – 30 najczęstszych alergenów 

  • Badanie obejmuje oznaczenie stężenia przeciwciał E (IgE) w surowicy krwi wobec 30 alergenów, m.in. mleka i jego frakcji, jaja kurzego, orzechów, kakao, warzyw, pyłków drzew i traw, grzybów i roztoczy, naskórków psa, kota i konia.
  • W swoim składzie zawiera marker CCD, który pomaga w wykryciu wyników fałszywie dodatnich.
  • Panel zawiera najpopularniejsze alergeny pokarmowe i wziewne.
  • Wynik od 5 do 10 dni roboczych (od momentu dotarcia próbek do laboratorium)
  • Cena zawiera koszt zestawu do pobrania próbek oraz odbiór zestawu przez kuriera
  • Próbka z krwi – możliwość pobrania w placówkach w całej Polsce
  • W placówce należy doliczyć 50 zł za pobranie próbki

Test Diagnostyka Alergii MAX jest korzystny cenowo biorąc pod uwagę najszerszy zakres badanych alergenów oraz krótki czas oczekiwania na wyniki. Sprawdź cenę testu Diagnostyka Alergii MAX oraz co zawiera cena badania:

Diagnostyka Alergii MAX – 295 alergenów

  • Kompletna diagnostyka alergii z rozszerzonym składem do 295 alergenów.
  • Pobranie próbki w placówce w cenie badania – w całej Polsce.
  • Wynik od 5 do 10 dni roboczych – czas liczony od momentu dotarcia próbek do laboratorium
  • Brak przeciwwskazań – badanie może wykonać niezależnie od stanu klinicznego, aktualnych objawów, nie wymaga przygotowania i odstawienia leków
  • Zastosowanie blokera CCD – eliminacja wyników fałszywie pozytywnych
  • Zakres testu – do 295 alergenów – (117 ekstraktów i 178 molekuł)
  • Istotnie klinicznie skład
  • Możliwość postawienia trafniejszej diagnozy i dobrania dokładnego leczenia – w tym immunoterapii
  • Wynik testu dostarcza przydatnych informacji dla osób z nadwrażliwością na wiele alergenów – możliwość ustaleniu indywidualnego profilu uczuleniowego osoby badanej

Diagnostyka molekularna alergii jest często wykorzystywana w strategii diagnostycznej, polegającej na rozpoczęciu od wykonania pełnego panelu diagnostyki w pierwszym kroku. Po przeprowadzeniu tak szerokiego badania, jak test Diagnostyka alergii MAX, osoba badana udaję się z wynikami do lekarza w cel przeprowadzenia wywiadu klinicznego oraz interpretacji wyników badania. 

Diagnostyka molekularna chorób alergicznych daje możliwość analizy swoistych przeciwciał wobec ściśle określonych molekuł, czyli komponentów wchodzących w skład alergenu. W oparciu do tradycyjnej diagnostyki z krwi, badania molekularne zwiększają czułość oznaczeń sIgE, pozwalają ustalić precyzyjny profil uczuleniowy osoby badanej oraz pozwalają rozpoznać i zidentyfikować molekuły reagujące krzyżowo co pozwala dobrać dokładniejszą i indywidualną formę leczenia.

Jakie są ich zalety tych badań?

  • Łatwość wykonania – do badania potrzebna jest niewielka próbka krwi w trakcie pobrania w placówce
  • Diagnostyka określonych molekuł czyli komponentu budującego dany alergen
  • Możliwość zastosowania u osób z nadwrażliwością na wiele alergenów niezwiązanych ze sobą
  • Badanie aż 295 alergenów, w tym 178 molekuł i 117 ekstraktów
  • Bezpieczeństwo – nie ma zagrożenia wystąpienia nagłych i groźnych objawów,  jak w przypadku wykonywania testów skórnych.
  • Brak wpływu aktualnego leczenia objawowego, przyjmowanych leków na wiarygodność wyniku – do wykonania badania nie trzeba odstawiać leków
  • Jednoczesna analiza wielu alergenów oraz poszczególnych molekuł
  • Możliwość wykrycia reakcji krzyżowych – zastosowanie blokera CCD

 

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń