Alergia na mleko jest najczęściej występującą alergią pokarmową, nie tylko wśród dzieci. Mleko spożywamy bardzo często, znajduje się w wielu produktach, z którym codziennie mamy do czynienia. Alergia na mleko to nie to samo co nietolerancja laktozy! Mimo że obie choroby zmuszają do wyeliminowania mleka z diety, mechanizm ich działania jest zupełnie inny. Różne są także objawy i możliwe powikłania. Czym jest alergia na mleko, jak ją zbadać?
Alergia na mleko – czym jest?
Alergia na mleko jest odpowiedzią układu immunologicznego na obecność w organizmie białek mleka, które organizm traktuje jako “wroga”. To najczęściej występująca postać nadwrażliwości pokarmowej. Pojawia się ona głównie u dzieci, u których czasami – przy prawidłowej diecie – znika do 5. roku życia. Alergia na mleko może także dotyczyć również osób dorosłych, aktywować się dopiero w późniejszym wieku.
Przyczyną alergii na mleko jest uczulenie na poszczególne białka mleka, najczęściej na kazeinę, która stanowi 80% białek mleka (pozostałe 20% to tak zwane białka serwatkowe). Alergia na mleko może jednak dotyczyć także innych białek: laktoalbuminy (występuje tylko w mleku świeżym), glikoproteiny (jest obecna w mleku, maśle i śmietanie), laktoglobuliny (osoby uczulone na to białko mogą spożywać mleko kozie i jego przetwory) oraz beta-laktoglobuliny, która występuje także w wołowinie i cielęcinie.
Po spożyciu pokarmu, które zawiera białka mleka, organizm osoby z alergią daje odpowiedź ze strony układu odpornościowego, który na uczulające bodźce reaguje wytworzeniem stanu zapalnego. Z uwagi na to, że mleko zawiera kilka rodzajów wspomnianych wyżej białek, a alergia może dotyczyć tylko jednego z nich, wskazana jest dokładna diagnostyka, zanim wprowadzimy restrykcyjną dietę.
Warto wziąć pod uwagę, że uczulać mogą także pochodne mleka, na przykład twaróg, jogurty, sery lub masło. Nawet obróbka termiczna nie jest rozwiązaniem problemu. Najczęściej jednak alergia na mleko dotyka dzieci do 3 roku życia. Rozwijający się organizm dziecka jest bardzo podatny na rozwój alergii pokarmowych. Zazwyczaj mija ona w ciągu kilku lat. Czasem zdarza się, że alergię na mleko wykrywa się u osób dorosłych. U tych ostatnich dużo częściej rozwija się nietolerancja laktozy.
Alergia na mleko – objawy
Nie ma jednoznacznych dolegliwości, które mogą wystąpić przy kontakcie każdym z alergenem u każdego. Zazwyczaj dotyczą one układu pokarmowego i skórnego, jednakże jest to kwestia indywidualna. Różnice mogą zachodzić także w stopniu nasilenia objawów oraz długości ich występowania.
Objawy związane z alergią na mleko można podzielić na dwie grupy:
natychmiastowe – reakcja uczuleniowa pojawia się do kilku godzin po spożyciu mleka oraz jego przetworów,
opóźnione – dolegliwości pojawiają się kilkanaście godzin po skosztowaniu posiłku.
Jakie dolegliwości mogą sugerować, że mamy do czynienia z alergią na mleko:
- silne bóle brzucha,
- zaparcia lub biegunka,
- wymioty i nudności,
- kolka,
- zespół alergii jamy ustnej – chrypka, obrzęk gardła i ust,
- swędząca pokrzywka,
- zaczerwienienie i swędzenie oczu.
Oprócz tego mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu oddechowego i nerwowego. Najczęściej ujawniają się: katar sienny, świszczący kaszel, nadmierne kichanie. Alergia na mleko może wywołać również takie reakcje, jak:
- bóle i zawroty głowy,
- drgawki,
- problemy ze snem,
- słabość i omdlenie.
Istotne jest to, że w przypadku nadwrażliwości na mleko stosunkowo bardzo rzadko dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego, a to bardzo dobra nowina.
Alergia na mleko – diagnoza i leczenie
Jak sprawdzić czy ma się alergie na mleko? W takim przypadku najlepiej wykonać testy alergiczne z krwi. Badanie polega na pobraniu odrobiny krwi z żyły łokciowej i zbadania jej pod kątem stężenia przeciwciał IgE w surowicy. Odpowiednia podwyższona ilość przeciwciał wraz z objawami świadczy o alergii na mleko.
Jakie są podstawowe wskazania do wykonania badania z krwi w kontekście diagnostyki alergii na mleko? Badania z krwi wykonuje się przede wszystkim w tych sytuacjach:
- jako badanie diagnostyczne u osób z podejrzeniem alergii na mleko w celu potwierdzenia aktywności choroby i jej zaawansowania – podwyższony poziom przeciwciał pozwala lekarzowi na postawienie dokładnej diagnozy i potwierdzenie alergii na mleko wraz z występowaniem charakterystycznych objawów klinicznych
- u osób, u których występują charakterystyczne objawy: związane z przewodem pokarmowym, objawy skórne czy objawy związane z układem oddechowym pojawiające się po spożyciu mleka lub jego przetworów
Najlepsza dieta dla osób uczulonych na mleko
W przypadku akergii na mleko trzeba zadbać o odpowiedni sposób odżywiania się. Najlepiej będzie wyeliminować z diety produkty pochodzenia mlecznego. Dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do dietetyka, by ustalił najlepszy plan żywienia. Pamiętajcie, że mleko posiada bardzo dużo ważnych, niezbędnych dla organizmu składników, które trzeba uzupełnić w inny sposób. W przypadku dzieci taka dieta powinna trwać przez pół roku. Jeżeli po upływie tego czasu wszystko jest w porządku, możecie spokojnie wprowadzić mleko do codziennych posiłków.
Alergia na mleko – jakie badanie wykonać?
Jak wygląda postępowanie w przypadku podejrzenia alergii na mleko? Testy z krwi to bardzo skuteczne narzędzie w diagnostyce alergii na mleko. Proponujemy Państwu możliwości diagnostyki:
W celu zdiagnozowania alergii warto wykonać testy alergiczne z krwi. Testy panelowe z krwi pozwalają określić miano swoistych (specyficznych) przeciwciał IgE skierowanych przeciwko konkretnym alergenom. Test wykonuje się się z próbki krwi pobranej najczęściej z żyły łokciowej. Dostępne są także testy molekularne z krwi, w tym najpopularniejszy z nich – test ALEX. Badanie to oferuje szereg nowych możliwości w przypadku diagnozowania alergii – większą precyzję, dokładność, a także w wielu przypadkach pozwala na skrócenie całej diagnostyki.
Z alergiami wiązanych jest bardzo wiele objawów jak na przykład katar, łzawienie, kichanie, kaszel, wysypka, bóle brzucha, wzdęcia, biegunki czy wymioty. Jeżeli takie dolegliwości występują u Ciebie, wykonaj pewną diagnostykę pod kątem alergii – testy alergiczne z krwi. Aby zamówić badanie skontaktuj się z nami telefonicznie lub na czacie. Nasi konsultanci odpowiedzą na Państwa pytania.
Jakie są ich zalety testu ALEX?
- Najwyższa czułość – test ALEX wyróżnia się niebywałą dokładnością, ponieważ wykrywa aż 99% wszystkich alergii!
- Indywidualny profil uczuleniowy – zbadasz nawet najmniejsze części składowe alergenów i dowiesz się, co dokładnie i w jakim stopniu wywołuje u Ciebie reakcję alergiczną.
- Informacja o alergiach krzyżowych – wynik dostarczy Ci także cenne informacje na temat czynników alergicznych, na które nie jesteś uczulony, jednak w połączeniu z innym alergenem, mogących wywołać u Ciebie reakcję uczulającą.
- Pewny wynik – dzięki blokerom CCD test ALEX maksymalnie ogranicza ryzyko uzyskania wyników fałszywie pozytywnych.
- Komfort i bezpieczeństwo – test ALEX jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny.
- Łatwe przygotowanie do badania – nie musisz być na czczo, ani odstawiać leków.
- Szybki wynik – oficjalny dokument z wielostronicowym wynikiem badania uzyskasz w ciągu 5-10 dni roboczych.
Można także wykonać ograniczone badania czyli tzw. panele alergiczne, jednak ich zakres jest zdecydowanie węższy, ani nie są one rekomendowane w przypadku posiadania wielu alergii.
Co zawierają poszczególne panele alergiczne:
- Badana jest krew pod kątem stężenia przeciwciał IgE dla konkretnych alergenów, inaczej stężenia swoistych przeciwciał tzw. immunoglobulin klasy E (IgE).
- Test wskazuje na obecność lub brak specyficznych przeciwciał IgE przeciwko wybranym alergenom
- Szeroki zakres badań – od 10 do 30 alergenów z podziałem na panele pokarmowe, wziewne i mix.
- Wynik badania od 5 do 10 roboczych.
- Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
- Badanie jest wykonywane z próbki krwi