Alergia na kurz i roztocza – objawy i diagnostyka

Alergik - jakie badania powinien wykonać

Alergia na kurz i roztocza występuje dość często. Jest to jeden z najbardziej uciążliwych rodzajów alergii. Objawia się ona poprzez wodnisty katar, zatkany nos, świąd skóry oraz łzawienie oczu. W przypadku zauważenia u siebie takich objawów warto wykonać testy alergiczne z krwi.

W ten sposób będziemy mogli zahamować niektóre jej objawy oraz uniknąć astmy oskrzelowej.

Alergia na kurz i roztocza – skąd się bierze?

Roztocza to bardzo małe pajęczaki, których środowiskiem życia jest kurz. Żywią się one ludzkim naskórkiem, dlatego najwięcej jest ich w pościeli, materacach, dywanach oraz pluszowych maskotkach. Roztocza lubią temperaturę wynoszącą około 20-25 °C i wilgotność powietrza wynoszącą około 80%, dlatego tak dobrze czują się w naszych domach. W ich odchodach znajduje się białko, które u wielu osób powoduje reakcję alergiczną.

Alergia to nadmierna lub nieprawidłowa reakcja organizmu na kontakt z czynnikami, które u zdrowych osób nie powodują żadnych negatywnych zmian w działaniu. Normalnie dzieje się tak, że gdy do organizmu wtargną np. wirusy czy bakterie, specjalne komórki krwi (limfocyty T) dają sygnał do produkcji przeciwciał, które mają unieszkodliwić chorobotwórcze drobnoustroje. W przypadku alergika układ odpornościowy rozpoznaje wroga nie tylko w wspomnianych wirusach czy bakteriach, ale też w  zwykłych substancjach np. składnikach pokarmów, pyłkach czy przedmiotach. Substancje te nazywane są alergenami.

Objawy alergii na kurz i roztocza

Objawy alergii wziewnej, bo do tej grupy zalicza się alergia na kurz i roztocza, mogą być różne i są często uzależnione od pory roku oraz ilości kontaktu z alergenem. Objawy alergii powinny w tym przypadku najczęściej pojawiać się gdy dana osoba przebywa w pomieszczeniu zamkniętym i ma kontakt z  rzeczami codziennego użytku. Alergia na kurz najczęściej objawia się poprzez:

  • Zatkany nos
  • Wodnisty katar
  • Łzawiące i zaczerwienione oczy
  • Świąd skóry

 

Powikłaniem po niezdiagnozowanej alergii na kurz i roztocza może być astma oskrzelowa. Objawia się ona poprzez napady duszności oraz ciężki i świszczący oddech. Trudno zawsze jednoznacznie stwierdzić, kiedy należy przypuszczać, że może się mieć alergię. Objawy poszczególnych alergii mogą mieć różny przebieg oraz poziom nasilenia. Objawy alergii na kurz i roztocza tak naprawdę mogą się pojawić w każdej chwili. Pierwsze objawy alergii mogą wystąpić w każdym wieku, także u zaawansowanych wiekiem dorosłych. Jednak najczęściej alergia ujawnia się u małych dzieci.

Alergia na kurz i roztocza – jakie badania zrobić?

Jeśli zauważymy u siebie objawy alergii na kurz i roztocza, to warto wykonać odpowiednie testy alergiczne z krwi. Najbardziej właściwym testem będzie panel wziewny, który sprawdzi, czy pacjenta uczulają roztocza, pyłki roślin, grzyby oraz sierść zwierząt. Dzięki wykonaniu testów alergicznych z krwi zdiagnozujemy uczulenie na kurz i roztocza. W ten sposób będziemy mogli zahamować niektóre jej objawy oraz uniknąć astmy oskrzelowej.

Badania molekularne – szersza możliwość diagnostyki alergii

Diagnostyka molekularna chorób alergicznych daje możliwość analizy swoistych przeciwciał wobec ściśle określonych molekuł, czyli komponentów wchodzących w skład alergenu. W oparciu do tradycyjnej diagnostyki z krwi, badania molekularne zwiększają czułość oznaczeń sIgE, pozwalają ustalić precyzyjny profil uczuleniowy osoby badanej oraz pozwalają rozpoznać i zidentyfikować molekuły reagujące krzyżowo co pozwala dobrać dokładniejszą i indywidualną formę leczenia. Przykładem takiego badania jest Diagnostyka alergii MAX 

Alergia na kurz i roztocza – jak można jej zapobiec?

Reakcji alergicznej można zapobiegać poprzez unikanie alergenu. Jest to jednak bardzo trudne w przypadku alergii na kurz i roztocza. Wymagałoby to całkowitego usunięcia kurzu. Warto więc jak najczęściej odkurzać podłogi, dywany oraz materace. Najlepiej jest robić to przy otwartym oknie. Zaleca się także częste zmienianie pościeli, regularne wietrzenie domu oraz spryskiwanie kurzu wodą przed ścieraniem.

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń