Alergia krzyżowa – czy jest bardziej niebezpieczna od “zwykłych alergii”?

alergia krzyzowa

Alergie to problem, który towarzyszy coraz większej liczbie osób i według szacunków badaczy liczba ta wcale nie będzie malała. Z tego względu odpowiednim działaniem jest budowanie świadomości wśród chorych, ale i nie tylko – na temat alergii, ich wpływu na zdrowie, a nawet i życie Pacjentów. Niezwykle uporczywe są alergie krzyżowe. Co one oznaczają? Jak działają? Kiedy występują? Dowiedz się więcej

Jak alergie wpływają na samopoczucie?

W zależności od źródła, objawy alergii przyjmują bardzo wiele postaci. Diagnostyka alergii jest utrudniona, ponieważ objawy są bliźniaczo podobne jak w przypadku wielu innych chorób, co sprawia, że czas do postawienia właściwej diagnozy znacznie się wydłuża. Alergie mają negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie chorych. Wśród najpopularniejszych objawów wymienia się m.in.:

  • Swędzenie nosa, katar, zapchany nos
  • Bąble na skórze, wysypka i wypryski skórne
  • Ból głowy, gorączka
  • Ból gardła, kaszel
  • Wymioty, biegunka, nudności
  • Ogólne słabienie, duszności
  • Wstrząs anafilaktyczny

Jak zdiagnozować alergię?

Diagnostyka alergii wcale nie jest prosta. Często jednak sami jesteśmy w stanie wysunąć przypuszczenie, co tak naprawdę wywołuje w naszym organizmie reakcję alergiczną. Samo przypuszczenie nie jest jednak wystarczające – warto je potwierdzić badaniem pod kątem alergii, którego wynik powinien zostać skonsultowany z lekarzem alergologiem.

Jak umówić badanieJak umówić badanie

Szczególnie trudna jest diagnostyka tzw. alergii krzyżowych. Większość dostępnych testów alergicznych, w tym popularne panele alergiczne ich nie wykrywają. Istnieje jednak badanie wykorzystujące nowoczesne podejście w diagnostyce alergii czyli diagnostykę molekularną. Test ALEX poza najszerszym zakresem i niespotykaną czułością pozwala także zidentyfikować alergie krzyżowe, dzięki czemu możemy ograniczyć do absolutnego minimum ryzyko doznania wstrząsu anafilaktycznego.

Czym jest alergia krzyżowa?

Alergia krzyżowa to reakcja, która wywoływana jest w momencie, gdy styczność z układem odpornościowym człowieka mają co najmniej 2 różne alergeny. Co więc niezwykłego jest w alergii krzyżowej? Otóż przynajmniej na jeden z tych kilku alergenów nie jesteśmy uczuleni, gdy nie łączy się on z innymi w danej chwili. Jak to jest w ogóle możliwe?

Ponieważ w naturze występują alergeny o zbliżonej budowie – jako przykład mogą posłużyć banan i lateks. Wbrew pozorom są to dwa kompletnie różne “nośniki alergii” – z jednej strony owoc, a z drugiej materiał. Nic bardziej mylnego – tak się składa, że banan oraz lateks zbudowane są z białek o bardzo podobnej konstrukcji. Osoby, które wiedzą, że są uczulone na lateks i które nigdy wcześniej nie doznały reakcji alergicznej po spożyciu banana mogą doznać reakcji krzyżowej, gdy do ich organizmu w jednej chwili dostaną się białka budujące obie te rzeczy – banan i lateks.

Przykłady alergii krzyżowych

Inne znane alergie krzyżowe wynikają z połączenia następujących alergenów:

  • pyłki traw <-> głównie owoce: arbuz, kiwi, melon, pomarańcza oraz żyto, pszenica, orzechy.
  • bylica <-> głównie warzywa: czosnek, koperek,  marchew, seler, a także curry, cynamon, pieprz, czy kminek i kolendra.
  • pyłki brzozy <-> głównie owoce: brzoskwinia, gruszka, jabłko, kiwi, mango, melon, morela, wiśnia oraz curry, mak, pieprz i pomidor.
  • pyłki leszczyny <-> orzechy laskowe
  • kurz <-> homary, kraby, krewetki, langusty, raki
  • sierść kota <-> mięso wieprzowe
  • lateks <-> głównie owoce: awokado, banan, figi, kiwi, papaja
  • ptasie pióra <-> drób, jaja

Test ALEXTest ALEX

W przypadku gdy podejrzewasz u siebie alergię krzyżową, nie panikuj. Obserwuj reakcje swojego organizmu. Dla pewności warto też wykonać molekularny test na alergię z krwi – test ALEX.

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń