Alergią nazywa się niewłaściwą reakcję systemu immunologicznego na bodźce, które w prawidłowo funkcjonującym organizmie nie wykazują negatywnych skutków. Organizm traktuje alergeny niewspółmiernie do zagrożenia, jakie mogłyby one stanowić dla zdrowia. Nie należy bagatelizować reakcji uczuleniowych, ponieważ alergia u dziecka może doprowadzić do silnego wstrząsu anafilaktycznego.
Skąd się bierze alergia u dzieci?
Jak diagnozuje się alergię u dzieci?
Jak wygląda leczenie alergii u dzieci?
Czy są domowe sposoby na alergię u dziecka?
Skąd się bierze alergia u dzieci?
Często bywa tak, że rodzice nie wiedzą skąd się bierze alergia u dzieci. Zwykła wysypka, czy katar przeważnie są bagatelizowane, a objawy nie są konsultowane z lekarzem. Przede wszystkim alergia u dziecka ma związek z kształtującym się układem immunologicznym, który dopiero poznaje wpływ nowych substancji na organizm człowieka. Jeżeli jedno z rodziców jest alergikiem, to istnieje duża szansa na odziedziczenie przypadłości przez dziecko.
Jak diagnozuje się alergię u dzieci?
Takie objawy jak wysypka, katar, kaszel i problemy z układem trawiennym, powinny skłonić rodziców do wizyty u alergologa. To, jak diagnozuje się alergię u dzieci, zależy głównie od wieku pacjenta. U najmłodszych dzieci przeprowadza się testy serologiczne. Testy skórne są zalecane u dzieci powyżej 3 roku życia.
Jak wygląda leczenie alergii u dzieci?
Duży wpływ na to, jak wygląda leczenie alergii u dzieci, mają indywidualne predyspozycje układu immunologicznego. W większości przypadków alergia u dziecka przechodzi samoistnie. Organizm z biegiem czasu sam wytwarza barierę dla alergenów. Jeżeli objawy znacznie wpływają na zmniejszenie komfortu życia, to należy stosować leki antyhistaminowe, ponieważ blokują produkcję histaminy, która wywołuje reakcje alergiczne organizmu.
Czy są domowe sposoby na alergię u dziecka?
Rodzice, którzy chcą uniknąć podawania leków, często zadają pytanie alergologom, czy są domowe sposoby na alergię u dziecka ? Część lekarzy uważa, że najlepszym sposobem na odczulanie jest kontakt z alergenem. Jest to sposób, który sprawdzi się w mniej intensywnych przypadkach. Przeważnie zaleca się wyeliminowanie czynników alergicznych z życia dziecka.