Gdzie zrobić testy alergiczne?

Alergik - jakie badania powinien wykonać

Gdzie zrobić testy alergiczne?

Jeśli zauważyliśmy u siebie objawy alergii, to powinniśmy jak najszybciej wykonać testy alergiczne. Wykonać można testy alergiczne z krwi, testy skórne lub próby prowokacyjne. Jak i gdzie zrobić testy alergiczne? Sprawdź!

Spis treści:

  1. Testy alergiczne z krwi – gdzie zrobić
  2. Testy alergiczne – gdzie zrobić testy skórne?
  3. Gdzie zrobić testy alergiczne – próby prowokacyjne
  4. W jakich przypadkach warto zrobić testy alergiczne?

Testy alergiczne z krwi – gdzie zrobić?

Testy alergiczne z krwi wykonuje się na próbce krwi. Krew do badania powinna zostać pobrana w jednej z przychodni. Może pobrać ją także pielęgniarka mobilna. Następnie próbka powinna zostać dostarczona do placówki, która wykonuje testy alergiczne z krwi. Z wynikami testu należy udać się na konsultację do lekarza alergologa.

Panele alergiczne to testy z krwi służące do oznaczania przeciwciał E (sIgE) w surowicy krwi pacjentów i zwierząt. Takie badania są wykorzystywane do diagnozowania chorób alergicznych oraz autoimmunizacyjnych. Testy mają pomóc wykryć konkretny alergen wywołujący reakcję uczulającą – panele najczęściej skoncentrowane są wokół jednego rodzaju alergii.

Testy alergiczne z krwi ujęte w odpowiednie panele alergiczne wskazują na obecność lub wykluczają obecność specyficznych przeciwciał przeciwko wybranym alergenom pokarmowym, wziewnym, kontaktowym czy jadem owadów w bardzo prosty sposób.

Jakie są ich zalety tych badań?

  • Łatwość wykonania – do badania potrzebna jest niewielka próbka krwi w trakcie pobrania w placówce
  • Możliwość przeprowadzenia na zlecenie prywatne bez wcześniejszego umawiania odległych wizyt u lekarza
  • Bezpieczeństwo – nie ma zagrożenia wystąpienia nagłych i groźnych objawów,  jak w przypadku wykonywania testów skórnych.
  • Może zmniejszyć potrzebę wykonania prób prowokacji.
  • Brak wpływu aktualnego leczenia objawowego, przyjmowanych leków na wiarygodność wyniku – do wykonania badania nie trzeba odstawiać leków
  • Jednoczesna analiza wielu alergenów, co umożliwia późniejsze dostosowanie dokładnego leczenia.
  • Możliwość wykrycia reakcji krzyżowych.

Co zawierają poszczególne panele alergiczne:

  • Badana jest krew pod kątem stężenia przeciwciał IgE dla konkretnych alergenów, inaczej stężenia swoistych przeciwciał tzw. immunoglobulin klasy E (IgE).
  • Test wskazuje na obecność lub brak specyficznych przeciwciał IgE przeciwko wybranym alergenom
  • Szeroki zakres badań – od 10 do 30 alergenów z podziałem na panele pokarmowe, wziewne i mix.
  • Wynik badania od 5 do 10 roboczych. 
  • Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
  • Badanie jest wykonywane z próbki krwi

Testy alergiczne – gdzie zrobić testy skórne?

Skórne testy alergiczne polegają na naniesieniu na skórę zawiesiny z danym alergenem, a następnie jej nakłucie. Powinny one zostać wykonane w przychodni przez lekarza alergologa lub pielęgniarkę.

Testy skórne służą ocenie reakcji skóry na kontakt z alergenem, a ich dodatni wynik stanowi potwierdzenie uczulenia na badany alergen.

W rutynowej diagnostyce alergologicznej wykonuje się przede wszystkim dwa rodzaje testów: skórne testy punktowe oraz naskórkowe testy płatkowe, które różnią się rodzajem reakcji immunologicznej zachodzącej w trakcie testu, sposobem wykonania oraz czasem odczytu wyniku.

Gdzie zrobić testy alergiczne – próby prowokacyjne

Próby prowokacyjne stosuje się najczęściej w przypadku stwierdzonej alergii pokarmowej w celu sprawdzenia, czy organizm zaczął tolerować dany produkt. Wykonuje się je w gabinecie lekarza alergologa, gdyż może się zdarzyć, że objawy będą na tyle nasilone – np wstrząs anafilaktyczny, że będzie potrzebna reakcja lekarza.

W jakich przypadkach warto zrobić testy alergiczne?

Z alergiami wiązane są takie objawy jak katar, łzawienie, kichanie, kaszel, wysypka, bóle brzucha, wzdęcia, biegunki czy wymioty. Jeżeli takie dolegliwości występują u Ciebie, wykonaj test pod kątem alergii. Alergeny można podzielić między innymi na pokarmowe, oddechowe, leki i jady owadów. Tak samo badanie. które będzie się wykonywać, można zrealizować pod względem dominujących objawów i rodzaju alergenu lub od razu wykonać bardzo szeroką diagnostykę z uwzględnieniem prawie wszystkich możliwych alergenów.

 

  • Jeżeli występują objawy alergii, koniecznie należy wykonać odpowiednią diagnostykę alergologiczna. Tylko w ten sposób możliwe jest unikanie kontaktu ze szkodliwymi alergenami lub profilaktyczne działanie zanim objawy nastąpią.
  • Badania alergiczne z krwi są aktualnie powszechnie stosowane w diagnostyce alergologicznej ze względu na ich łatwość wykonania, brak konieczności odstawiania większości leków oraz brak powikłań w czasie wykonywania badania.
  • Poszczególne panele obejmują różną ilość badanych alergenów oraz ich rodzaj. Panel pokarmowy obejmuje od 10 do 30 powszechnie uczulających produktów spożywczych z grupy, a panel oddechowy jednakową liczbę alergenów oddechowych (takich jak roztocza, sierść zwierząt czy pyłki). Panel pediatryczny natomiast dostosowany jest pod najmniejszych pacjentów i obejmuje 30 alergenów pokarmowych i wziewnych, które najczęściej uczulają małe dzieci.
  • Badania molekularne, w tym test Diagnostyka Alergii MAX oraz Panel Mleko+Gluten, w pewnym stopniu odróżnia się od wspomnianych paneli. Badanie to stanowi zdecydowanie bardziej kompleksową ocenę profilu alergicznego pacjenta. W skład badania Diagnostyka alergii MAX wchodzi aż 295 alergenów o wzmocnionej precyzji, gdyż oprócz samego alergenu określone może być również konkretne białko powodujące alergię. Dzięki wykonaniu takich badań mamy też możliwość określić możliwość wystąpienia reakcji krzyżowych między alergenami.
Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń