Opis
Test na ojcostwo z pełną procedurą sądową – najlepszy dowód do sądu (z akredytacją PCA). Bez skierowania z sądu – badanie ojca, dziecka i matki. Wizyta w 1 z 300 przychodni lub wizyta pielęgniarki domowej. Najszerszy zakres na rynku: nawet 34 markery DNA!
- W placówce zostaną pobrane wymazy z policzka od badanych osób, wykonanie zdjęcia, sprawdzone dokumenty tożsamości.
- Wynik można wykorzystać jako wstępny dowód w sądzie i prokuraturze – takie same badania zlecają nam sądy.
- Wynik z danymi osobowymi oraz ekspertyza eksperta ds. ojcostwa i pokrewieństwa pełniącego funkcję biegłego sądowego.
Próbka
Badanie ojcostwa zrobisz u nas nie tylko na podstawie wymazów z policzka. Do testu DNA możesz wykorzystać dowolne próbki, czyli przedmioty codziennego użytku, takie jak szczoteczka do zębów, butelka po napoju, patyczek po lodach i wiele innych. Przekaż po prostu taki materiał, jaki jest Ci najwygodniej i najprościej zebrać.
FAQ
Jak można zamówić test na ojcostwo?
Gdzie można zrobić test na ojcostwo?
W DOMU:
- próbki możesz pobrać samodzielnie, wykorzystując zamówiony wcześniej zestaw lub zebrać dowolne materiały dyskretne (np. smoczek, szczoteczkę do zębów) lub pobrać wymazy z policzka na patyczki kosmetyczne;
- próbki do badania może pobrać pielęgniarka mobilna w domu pacjenta (Pielęgniarki, które współpracują z nami przestrzegają wszelkich zasad higieny, każda pielęgniarka mobilna jest przez nas wyposażona w jednorazową maseczkę i rękawiczki!)
W PLACÓWCE MEDYCZNEJ W CAŁEJ POLSCE Współpracujemy z ponad 250 przychodniami w całej Polsce, umówimy Cię na pobranie próbki do badania najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Umów wizytę domową lub wizytę w placówce: formularz on-line Rejestracja 24 h/dobę
Jakie próbki można przekazać do testu na ojcostwo?
W testDNA Sp. z o.o. Sp. k. nie dzielimy próbek na „gorsze” i „lepsze”.
Każda próbka jest tak samo dobra – musi jednak zawierać materiał DNA badanej osoby. Przykładowe próbki to oprócz wymazów z policzka np. smoczek, szczoteczka do zębów, kubek, słomka, butelka, puszka, sztućce, chusteczka z katarem czy niedopałek papierosa. Każda próbka jest objęta gwarancją – czyli jeśli z jakiegoś powodu nie będzie nadawała się do badania, można przekazać bezpłatnie kolejną. Poczytaj więcej:
Jakie próbki można przekazać do testu na ojcostwo… Jak wygląda wynik testu na ojcostwo?
Wynik
badania na ojcostwo wykonywanego w testDNA Sp. z o.o. Sp. k. to dokument –
kilkustronicowy raport. Zawiera on przede wszystkim słowną interpretację rezultatu (czyli wskazuje, z jakim prawdopodobieństwem badany mężczyzna jest ojcem badanego dziecka). Na wyniku znajdują się ponadto tabele z profilami genetycznymi uczestników, opis stanu próbek, opis wykorzystanej metody oraz podpisy i pieczątki osób przeprowadzających badanie.
Zobacz przykładowy wynik… Kto musi wziąć udział w teście na ojcostwo?
Do wydania jednoznacznego wyniku potrzebne są próbki od domniemanego ojca i dziecka. Nie ma potrzeby, aby do testu był włączany materiał od matki.
Kiedy wynik testu na ojcostwo jest pewny?
Wynik testu na ojcostwo jest pewny,
kiedy jest zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Genetyki Sądowej i Kryminologii.
Potwierdzenie ojcostwa powinno wynosić ponad 99,9999% – wtedy określane jest w genetyce jako prawdopodobieństwo graniczące z pewnością. Wykluczenie musi być natomiast stuprocentowe (100%). W testDNA Sp. z o.o. Sp. k. wydajemy właśnie tylko takie wyniki.
Czy test na ojcostwo trzeba powtarzać?
Nie –
test na ojcostwo wystarczy wykonać raz w życiu, ponieważ analizowane w tym badaniu fragmenty DNA nie zmieniają się. Zdarzają się jednak sytuacje, że Pacjenci powtarzają
badanie ojcostwa wcześniej wykonane w mało wiarygodnym laboratorium – zlecają je raz jeszcze, tym razem w testDNA Sp. z o.o. Sp. k., aby zyskać całkowitą pewność.
Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?
Badanie na ojcostwo można zrealizować już na etapie ciąży: od 8 tygodnia (na podstawie krwi ciężarnej) albo od 15 tygodnia (na podstawie płynu owodniowego). Po narodzinach dziecka test na ojcostwo można wykonać od drugiej doby życia. Jeśli rodzina dysponuje materiałem genetycznym od domniemanego ojca, test można zlecić także po jego śmierci.
Czy test na ojcostwo można zrobić w domu?
Tak! Test na ojcostwo śmiało zrobisz w domu – samodzielnie pobierając próbki lub umawiając wizytę domową pielęgniarki.
Co się stanie, jeśli nieprawidłowo pobiorę wymaz do testu na ojcostwo?
Pobranie wymazu z policzka jest bardzo proste, dlatego najczęściej wykonywane jest prawidłowo. Jeśli na wymazówce nie będzie odpowiedniej ilości DNA, masz gwarancję – kolejne pobranie jest w cenie.
Czy test na ojcostwo jest bezpieczny?
Test na ojcostwo jest całkowicie bezpieczny zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci – próbki to wymazy z policzka (których pobranie jest proste i bezbolesne) albo materiały dyskretne (np. szczoteczka do zębów, smoczek, maszynka do golenia).
Ile się czeka na wynik testu na ojcostwo?
Jeśli od wszystkich badanych osób pobrane są wymazy z policzka – wynik otrzymasz do 5 dni roboczych. Jeśli będą to natomiast próbki dyskretne lub wymazy pobrane na patyczki kosmetyczne – rezultat dostępny będzie do 10 dni roboczych.
Jak otrzymam wynik testu na ojcostwo?
Wynik otrzymasz w sposób zaznaczony na formularzu zlecenia badania. Możesz otrzymać go on-line i/lub wysyłkowo bądź odebrać w wybranej przychodni.
Jak się robi test na ojcostwo?
Badanie ojcostwa zrobisz w bardzo prosty sposób. Wystarczy znaleźć odpowiednie laboratorium – najlepiej certyfikowane i z dużym doświadczeniem. Następnie po uprzednim kontakcie z placówką wypełniasz właściwy formularz i dostarczasz dogodne dla siebie
próbki – wymazy z policzka lub mikroślady. Po tym kroku zostaje Ci jedynie oczekiwać na wynik.
Ile kosztuje test na ojcostwo?
To, ile kosztuje test na ojcostwo, sprawdzisz w naszym
CENNIKU.
Czy można opłacić badanie na raty?
Tak –
koszt badania na ojcostwo można rozłożyć na raty (5-60 rat). Wystarczy zostawić swój numer telefonu, by dział finansowy skontaktował się w tej sprawie. Gwarancja kredytowa zostanie przesłana kurierem w ciągu 2 dni – nie trzeba więc udawać się do banku. Pod uwagę brane są dochody nie tylko z umowy o pracę, ale też np. umowy zlecenia, umowy o dzieło czy emerytury.
Poczytaj więcej o ratach… Czy test na ojcostwo można zrobić na NFZ?
Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszt badań medycznych – które mają na celu poprawę stanu zdrowia pacjenta, wykrycie chorób etc. Test na ojcostwo nie należy do tego rodzaju badań – nie można go więc zrobić na NFZ.
Jak zapłacić za test na ojcostwo?
Za test na ojcostwo można zapłacić w wygodny dla siebie sposób: tradycyjnym przelewem bankowym, przelewem internetowym przez system przelewy24 albo przekazem pocztowym. W przypadku pobrania próbek w placówce pierwsza część opłaty (100-200 złotych – zależnie od placówki) często zostaje uiszczona na miejscu (otrzymasz stosowną informację).
Czy testy na ojcostwo są wiarygodne?
Testy na ojcostwo to najbardziej wiarygodne badanie w zakresie ustalania ojcostwa. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii za wiarygodny wynik potwierdzający
ojcostwo, uważa się wynik z prawdopodobieństwem powyżej 99,9999%. W naszym laboratorium przestrzegamy powyższych wytycznych dlatego wiarygodność testów na ojcostwo jest niepodważalna.
Czy można zrobić test na ojcostwo bez zgody matki?
Przy badaniu ojcostwa na 24 markerach DNA, wystarczy aby w badaniu udział wzięli – domniemany ojciec oraz dziecko. Badanie w takim zakresie pozwala wystawić wiarygodny wynik zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii bez obecności matki w badaniu.