Obecnie Mamy decydują się na późniejszą ciążę – po 35, czy nawet po 40 roku życia. Co warto wiedzieć zachodząc w ciążę po 35 roku życia? Czy jest bezpieczna? Jak zadbać o zdrowie nienarodzonego dziecka oraz mamy? Dlaczego warto wykonać badania prenatalne po 35 r.ż. i jakie wybrać?
W ciąży po 35 roku życia warto wykonać test NIPT taki jak NIFTY pro lub Prenatal testDNA. To nieinwazyjny test prenatalny (z krwi) o wysokiej czułości (ponad 99% dla trisomii 21.), dostępny już po 10 tygodniu ciąży. Na jego wynik nie wpływa wiek Mamy, a prawidłowy rezultat może pozwolić odzyskać spokój i uniknąć amniopunkcji. Dowiedz się więcej w dalszej części artykułu >>
Czy ciąża po 35 roku życia jest bezpieczna?
Organizm kobiety osiąga maksymalną płodność w wieku 25 lat. W każdym kolejnym roku płodność spada i po 35 roku życia gwałtownie się obniża.
Ciąża po 35 roku życia wiąże się ze zwiększeniem szansy na urodzenie dziecka z zespołem Downa (trisomia 21.).
Ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa u kobiety w wieku 20 lat wynosi 1:1527, a u kobiety w wieku 35 lat już 1: 356.
Dlatego w wieku powyżej 35 lat warto wykonać badania prenatalne, które pozwalają potwierdzić lub wykluczyć chorobę dziecka jeszcze na etapie życia płodowego.
W większości przypadków badania prenatalne nie wykrywają nieprawidłowości i przynoszą przez to rodzicom spokój, tak ważny w czasie ciąży.
Badania prenatalne w ciąży po 35 roku życia
Badania prenatalne po 35 roku życia mają na celu określić ryzyko wystąpienia u dziecka nieprawidłowości.
Zwykle pierwsze badania prenatalne, jakie wykonuje się u ciężarnej to nieinwazyjne badania przesiewowe, takie jak USG i test PAPP-a. Obecnie Mamy mogą wykonać również nieinwazyjne badanie prenatalne o wysokiej czułości i szerokim zakresie badanych chorób: test NIFTY pro oraz Prenatal testDNA.
Jakie badania prenatalne po 35 roku życia wykonać?
Nieinwazyjne i inwazyjne
W pierwszej kolejności zwykle wykonywane są wspomniane wyżej badania nieinwazyjne, takie jak test PAPP-a i USG. W sytuacji, gdy wykryły nieprawidłowości, to jeszcze nie oznacza, że dziecko jest na pewno chore.
Zwykle ciężarna kierowana jest w takiej sytuacji na dalsze badania inwazyjne (takie jak np. amniopunkcja) w celu ostatecznego wykluczenia lub potwierdzenia choroby.
- Często zdarza się tak, że test PAPP-a wskazuje na podwyższone ryzyko choroby (uwzględniają ono też wiek matki) i ciężarna ma zalecane badania inwazyjne, które nie potwierdzają choroby, a dziecko rodzi się zdrowe.
- Zanim Mama się na nie zdecyduje, może też wykonać zupełnie bezpieczny i nieinwazyjny NIPT taki jak test NIFTY pro lub Prenatal testDNA. Ma on wysoką czułość (dla trisomii 21. wynosi ona ponad 99%, co jest porównywalne do czułości amniopunkcji) i szeroki zakres badanych chorób. Test NIPT bada DNA, a na jego wynik nie wpływ wiek matki. Pozwala więc bezpiecznie sprawdzić zdrowie dziecka, aby zyskać spokój i zdecydować o konieczności wykonywania amniopunkcji. Negatywny (prawidłowy) wynik testu NIPT może pozwolić uniknąć amniopunkcji.
Zobacz czym test NIFTY pro różni się od innych badań prenatalnych:
Dlaczego w ciąży po 35 roku życia warto wykonać NIPT?
Dzięki wysokiej czułości wynik testu NIFTY pro lub Prenatal testDNA może pomóc podjąć decyzję czy badania inwazyjne są konieczne, a także może pomóc odzyskać spokój. Dodatkowo NIFTY pro oraz Prenatal testDNA ma szeroki zakres badanych nieprawidłowości, dzięki czemu dostarczają więcej informacji o zdrowiu nienarodzonego dziecka.
Badanie NIFTY pro i Prenatal testDNA jest polecane wszystkim kobietom w ciąży. Szczególnie warto wykonać test, gdy:
- ciężarna ma ponad 35 lat,
- przesiewowe badania prenatalne takie jak test Papp-a i USG dały nieprawidłowe wyniki (podwyższone ryzyko trisomii),
- ciężarna otrzymała skierowanie na amniopunkcję z powodu podejrzenia trisomii,
- w rodzinie lub w poprzedniej ciąży wystąpiły przypadki chorób genetycznych,
- ciężarna ma wątpliwości o zdrowie dziecka.
Umów test NIPT w testDNA
Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:
„Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”
„Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”
„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”
„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”
Zobacz więcej informacji o testach NIPT w testDNA:
Badania prenatalne po 35 roku życia a refundacja NFZ
Ciąża w wieku ponad 35 lat wiąże się ze większym ryzykiem chorób genetycznych u dziecka. Wiek mamy jest jednym z kryteriów programu badań prenatalnych refundowanych przez NFZ. Badania prenatalne refundowane po 35 roku życia to m. in.:
- test PAPP-a,
- USG,
- amniopunkcja.
Refundacją nie są objęte badania wolnego płodowego DNA. Test NIFTY pro można zrobić tylko prywatnie. Umożliwiamy płatność w ratach – skontaktuj się z nami i zapytaj o raty.
Dlaczego coraz częściej decydujemy się ciążę po 35 i po 40 roku życia?
Mamy decydują się na późne macierzyństwo zwykle ze względu na to, że zależy im na rozwoju i karierze zawodowej. Jednak warto mieść na uwadze, że ciąża po 35 roku życia, a tym bardziej ciąża po 40 roku życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem komplikacji i powikłań. Ciąża po 35 roku życia co prawda wiąże się często z lepszym przygotowaniem emocjonalnym i finansowym, jednak im późniejsza ciąża tym większe ryzyko wystąpienia u dziecka mutacji i wad genetycznych. Dlatego warto robić badania prenatalne, aby zyskać spokój i zadbać o zdrowie dziecka.
Więcej informacji o badaniach prenatalnych:
5/5 - (10 głosów / głosy)
[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka dotyczące badań przesiewowych oraz diagnostycznych badań genetycznych wykonywanych w okresie prenatalnym, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2022 tom 7, nr 1, strony 20–33
www.testdna.pl/badania-prenatalne/prenatal-testdna/zrodla/; www.testdna.pl/badania-prenatalne/test-nifty-pro/zrodla/
*W zależności od kursu walutowego