Kiedy po poronieniu robić badania w kierunku trombofilii?
Trombofilia (inaczej nadkrzepliwość) może przyczynić się do poronienia i utraty ciąży. Tymczasem wystarczy jedno proste badanie, by wykryć tę uwarunkowaną genetycznie skłonność do powstawania zmian zakrzepowych i zwiększyć szanse na zdrowe potomstwo. Kiedy po poronieniu robić badania w kierunku trombofilii?
1. Na czym polega badanie na trombofilię?
2. Kiedy po poronieniu robić badania w kierunku trombofilii?
3. Badanie na trombofilię wrodzoną po poronieniu – dlaczego warto wykonać?
4. Ile kosztuje test na trombofilię?
5. Jakie są wskazania do wykonania badania na trombofilię?
Na czym polega badanie na trombofilię?
Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej jest bardzo proste, polega ono na analizie DNA. Wystarczy pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka pacjentki, by móc przeanalizować jej materiał genetyczny pod kątem mutacji czynnika V Leiden i mutacji genu protrombiny, które wywołują nadkrzepliwość.
Kiedy po poronieniu robić badania w kierunku trombofilii?
Kiedy po poronieniu robić badania w kierunku trombofilii? W przeciwieństwie do innych badań wykonywanych po poronieniu (np. badania immunologiczne, które trzeba wykonać od razu po poronieniu lub hormonalne, które można wykonać nie wcześniej niż 3 miesiące po poronieniu), test w kierunku trombofilii wrodzonej można wykonać w dowolnym czasie po utracie ciąży.
Badanie na trombofilię wrodzoną po poronieniu – dlaczego warto wykonać?
Badanie w kierunku trombofilii jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w szczególności u tych kobiet, u których wystąpiły u nich nawracające poronienia [1]. Coraz częściej lekarze zalecają to badanie, gdy do poronienia doszło na wczesnym etapie ciąży.
Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że trombofilia wrodzona może się przyczynić do zaburzeń płodności. Mutacja czynnika V Leiden i mutacja genu protrombiny nie tylko zwiększa skłonność do występowania w kobiecym organizmie zakrzepów, ale i także wiąże się ze zwiększonym ryzykiem samoistnych poronień oraz komplikacji ciążowych. Dlatego im wcześniej zostanie wykryta trombofilia, tym większe są szanse na urodzenie zdrowego malucha.
.
Dzięki badaniu na trombofilię można poznać przyczyny straty – wynik testu DNA umożliwia lekarzowi wdrożenie takiego postępowania z pacjentką, które zwiększy szanse na donoszenie kolejnej ciąży. Test na trombofilię pozwala od razu dowiedzieć się, czy organizm pacjentki ma skłonność do tworzenia się zakrzepów – to ważna informacja nie tylko dla niej, ale także dla jej potomstwa, które prawdopodobnie odziedziczy taką skłonność. Wykonując badanie można więc uchronić siebie oraz swoich bliskich przed negatywnymi skutkami trombofilii.
Ile kosztuje test na trombofilię?
Badanie na trombofilię wrodzoną kosztuje w pakiecie standardowym 367 złotych. Wykonuje się je raz w życiu. Wynik testu na trombofilię jest ważny już na całe życie, ponieważ nasze geny są niezmienne.
Jakie są wskazania do wykonania badania na trombofilię?
Poza nawracającymi poronieniami inne wskazania do wykonania badania w kierunku trombofilii to:
- poronienia na wczesnym etapie
- przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych,
- występowanie objawów wskazujących na lub przebyta wcześniej zakrzepica
-
Czytaj więcej: