Nadmiar żelaza wielu osobom kojarzy się z czymś korzystnym – nic bardziej mylnego! Zbyt duża ilość tego pierwiastka może odkładać się w narządach, m.in. wątrobie, trzustce, sercu czy stawach. To z kolei wiąże się z wystąpieniem takich powikłań jak marskość wątroby, niewydolność serca, cukrzyca czy niepłodność. Co jeszcze warto wiedzieć o nadmiarze żelaza?
Jakie są objawy nadmiaru żelaza we krwi?
Jak wygląda leczenie nadmiaru żelaza we krwi?
Jak obniżyć nadmiar żelaza we krwi?
Co jeść przy nadmiarze żelaza?
Jakie są objawy nadmiaru żelaza we krwi?
Początkowo nadmiar żelaza objawia się w sposób nieoczywisty: zmęczeniem i osłabieniem organizmu, bólami brzucha, bólami stawów. Jakie są objawy nadmiaru żelaza we krwi, gdy pierwiastka jest już naprawdę dużo? Wtedy może dojść do uszkodzenia narządów, a w konsekwencji m.in. cukrzycy, niepłodności, spadku libido, marskości wątroby czy problemów ze stawami.
Jak wygląda leczenie nadmiaru żelaza we krwi?
Zatem jak wygląda leczenie nadmiaru żelaza we krwi? Najpierw trzeba poznać przyczynę tego stanu rzeczy. Najczęściej jest nią hemochromatoza – choroba genetyczna związana z mutacją w genie HFE. Jeśli zostanie postawiona diagnoza, należy udać się do hematologa lub gastroenterologa. Specjalista dobierze odpowiednie leczenie.
Jak obniżyć nadmiar żelaza we krwi?
Przy hemochromatozie stosuje się najczęściej upusty krwi – naturalną metodę. Jak obniżyć nadmiar żelaza we krwi? Oczywiście nie wystarczy oddanie krwi raz, najczęściej na początku są to upusty 1-2 razy w tygodniu, a po unormowaniu poziomu żelaza – raz na kilka miesięcy.
Co jeść przy nadmiarze żelaza?
Warto zdawać sobie sprawę, że gdy przyczyną nadmiaru żelaza jest hemochromatoza, sama dieta nie wystarczy. Zapobiegnie ona tylko dostarczeniu do organizmu dalszych nadwyżek, jednak nadal pozostanie w nim żelazo już nagromadzone.
Odpowiednia dieta jest zatem tylko dodatkiem. Co jeść przy nadmiarze żelaza, a czego nie jeść? Należy ograniczyć produkty bogate w żelazo (przede wszystkim czerwone mięso, podroby, drób i jaja) oraz alkohol i witaminę C, które zwiększają przyswajanie pierwiastka. Warto jeść warzywa i owoce, nabiał i produkty pełnoziarniste.