Stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży.
Najczęściej pacjentki rozpoczynają jej przyjmowanie nie wykonując żadnych badań, które pozwolą ocenić, czy taka forma antykoncepcji jest bezpieczna dla kobiety. Niestety dość często zdarza się, że wraz z rozpoczęciem stosowania pojawiają się niepokojące objawy takie jak:
- ból nóg,
- duszności w klatce piersiowej,
które mogą być pierwszymi symptomami zakrzepicy.
Jej wystąpienie może być bardzo groźne w skutkach dla kobiety, ponieważ niezdiagnozowana na czas, może doprowadzić do śmiertelnego zatoru płucnego.
Antykoncepcja hormonalna a ryzyko zakrzepicy
Stosowanie dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej zwiększa 2-6-krotnie ryzyko wystąpienia zakrzepicy u pacjentki. Wzrasta ono jeszcze bardziej u tych kobiet, które mają mutację czynnika V Leiden i genu protrombiny (trombofilię wrodzoną) – nawet o 28-35 razy!
O ryzyku tym informują ulotki dołączone do opakowania tabletek. Również Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników w swoich rekomendacjach zaznacza, że m.in. przebyta lub czynna zakrzepica, trombofilia wrodzona jest BEZWZGLĘDNYM przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej.
Zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczącą wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej jasno określone są bezwzględne przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej:
Użycie tabletek, plastrów oraz aplikatorów dopochwowych jest przeciwwskazane w ciąży, u kobiet z rakiem piersi, u kobiet z otosklerozą (preparaty zawierające estrogeny), przebytą lub czynną zakrzepicą, cukrzycą ze zmianami naczyniowymi, nieustabilizowanym lub leczonym, ale wysokim nadciśnieniem, powyżej 35 roku życia, u kobiet palących powyżej 15 papierosów/dobę, u kobiet z trombofilią i długotrwale unieruchomionych oraz w innych, rzadkich sytuacjach klinicznych.
Chcesz stosować bezpiecznie antykoncepcję hormonalną?
Jeśli tak, to wykonaj badanie, które wskaże, czy masz genetycznie uwarunkowane skłonności do zakrzepicy, czyli trombofilię wrodzoną. Na tej podstawie Twój lekarz będzie mógł dobrać bezpieczną dla Ciebie antykoncepcję hormonalną, np. tabletki jednoskładnikowe.
Dzięki wynikowi badania możesz znacznie obniżysz ryzyko wystąpienia zakrzepicy i będziesz mieć pewność, że stosujesz antykoncepcję, która jest dla Ciebie bezpieczna. Lekarz wiedząc o twoich predyspozycjach może adekwatnie zalecać odpowiednie wykonywanie badań kontrolnych.
Kiedy powinnaś wykonać badanie na trombofilię wrodzoną?
- Stosujesz antykoncepcję hormonalną i odczuwasz niepokojące objawy (m.in. ból nóg, duszności w klatce piersiowej)
- Planujesz rozpocząć stosowanie antykoncepcji hormonalnej
- Jesteś po epizodzie zakrzepicy
- W Twojej najbliższej rodzinie wystąpiły zachorowania na zakrzepicę
Podejmując decyzję o badaniu musisz wiedzieć, że:
- Badanie wykonujesz tylko 1 raz w życiu – dzięki temu już zawsze będziesz wiedzieć jaką antykoncepcję możesz stosować.
- Dowiesz się, czy Twój organizm ma predyspozycje do tworzenia zakrzepów. Jest to bardzo istotna informacja w sytuacji ,gdy planujesz długie podróże, zabieg operacyjny lub gdy zajdziesz w ciążę.
- Jeśli jesteś już po epizodzie zakrzepicy możesz dowiedzieć się, co się do niej przyczyniło
- Badanie możesz wykonać bez wychodzenia z domu. Kurier dostarczy pod wskazany adres zestaw do pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka oraz bezpłatnie odbierze od Ciebie próbkę.
Antykoncepcja Pakiet STANDARD
- Zakres badania:
– mutacja czynnika V Leiden
– mutacja genu protrombiny
- Czas realizacji: 4-7 dni roboczych
- Zestaw do pobrania próbek
- Bezpłatna dostawa przez kuriera lub do paczkomatu
Cena: 277 zł
Zamów teraz
Antykoncepcja Pakiet PREMIUM
- Zakres badania:
– warianty C677T i A1298C genu MTHFR
– mutacja czynnika V Leiden,
– mutacja genu protrombiny,
– PAI-1 / SERPINE1,
– V R2
- Czas realizacji: 4-7 dni roboczych
- Zestaw do pobrania próbek
- Bezpłatna dostawa przez kuriera lub do paczkomatu
- Bezpłatny odbiór pobranej próbki
Cena: 437 zł
Zamów teraz