Odpowiada ekspert – mgr Barbara Prokurat, biotechnolog, dyrektor ds. operacyjnych testDNA Laboratorium Sp. z o.o.
Materiał genetyczny znajdujący się w próbkach śladowych jest często niższej jakości
Jest go mniej, nierzadko bywa też zanieczyszczony obcym materiałem genetycznym. Już samo rozdzielenie dwóch różnych DNA z jednej próbki wymaga ogromnej wprawy ze strony pracowników laboratorium, którzy wykonują badanie oraz znajomości dodatkowych technik analizy laboratoryjnej. Laboranci muszą wiedzieć, jakich odczynników użyć w konkretnym przypadku oraz którą z dostępnych technik analizy i izolacji DNA wykorzystać, aby uzyskać pewny wynik. Przykładowo, DNA z dziecięcej czapeczki ściągamy najpierw na specjalną taśmę adhezyjną i dopiero z niej izolujemy materiał genetyczny.
Aby umiejętnie korzystać z tego typu rozwiązań potrzebne jest jednak ogromne doświadczenie w pracy na różnych typach materiałów, nie tylko wymazach z policzka, ale też próbkach niestandardowych. Może właśnie dlatego na wykonywanie badań DNA z tzw. „mikrośladów” decydują się tylko najbardziej doświadczone laboratoria – mające dostęp do najlepszych narzędzi oraz dysponujące wykwalifikowaną kadrą pracowników. To jednak nie wszystko.
Żeby test na ojcostwo z próbek śladowych mógł zakończyć się powodzeniem, materiały przeznaczone do analizy muszą dotrzeć do laboratorium w możliwie jak najlepszym stanie. Bardzo ważny jest sposób zabezpieczenia próbek przed ich wysłaniem do placówki. Próbki śladowe z materiałem genetycznym osób badanych, powinny być chronione przed wilgocią, wysoką temperaturą i promieniowaniem ultrafioletowym. Żeby nie zanieczyścić ich obcym DNA, powinny być też zebrane w sterylnych rękawiczkach, a potem spakowane do czystej, papierowej koperty lub sterylnego pojemnika na mocz.
Wynik badania jest pewny niezależnie od użytego materiału
Pewny test na ojcostwo można wykonać zarówno ze standardowego wymazu z policzka, jak i z próbek śladowych, np. włosów z widocznymi cebulkami, niedopałka papierosa, zużytej prezerwatywy, szczoteczki do zębów, patyczka kosmetycznego z woskowiną uszną, kubka, szklanki, sztućców, zaschniętej na tkaninie plamy krwi, czapeczki czy dziecięcego smoczka.
Jaka jest pewność wyniku badania opartego na analizie próbek śladowych
Pacjenci często decydują się na testy na ojcostwo ze standardowych wymazów z policzka, ponieważ wydaje im się, że badanie wykonane np. ze szczoteczki do zębów będzie mniej pewne. Badanie ojcostwa na postawie wymazu z policzka jest rzeczywiście łatwiejsze do przeprowadzenia. Nie wymaga m.in. zastosowania tylu odczynników. Jednak analiza próbek śladowych, mimo że bardziej skomplikowana, pozwala na uzyskanie tak samo pewnego wyniku. Oczywiście, jeśli pracownicy laboratorium będą posiadali odpowiednią wiedzę na temat badania materiałów innych niż standardowe wymazy.
Dla testDNA Laboratorium Sp. z o.o., firmy mającej wieloletnie doświadczenie w analizie nawet najbardziej nietypowych próbek, każde źródło materiału genetycznego będzie dobre. W testDNA Laboratorium Sp. z o.o. nie dzieli się dostarczanych materiałów na „łatwiejsze” czy „trudniejsze”, ponieważ laboranci posługują się takimi technikami izolacji i analizy DNA, które pozwalają pewnie ustalić ojcostwo z dowolnego materiału. W swojej praktyce laboratorium ustalało już ojcostwo z tak nietypowych materiałów jak balonik czy nadgryziony przez dziecko wafelek – wszystkie analizy, pomimo wysokiego stopnia trudności, zakończyły się sukcesem.
mgr Barbara Prokurat – z zawodu biotechnolog. Studia ukończyła w 2003 r. na Uniwersytecie Wrocławskim ze specjalizacją Genetyka Molekularna. Od 2012 r. pełni również rolę biegłego sądowego z zakresu ustalania ojcostwa i pokrewieństwa biologicznego w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach. Regularnie opracowuje ekspertyzy na zlecenie polskich sądów i prokuratury oraz policji.
Obecnie zajmuje stanowisko dyrektora ds. operacyjnych, nadzorując uczestnictwo w wielu międzynarodowych programach kontroli jakości badań wykonywanych przez testDNA Laboratorium Sp. z o.o. Jest także pełnomocnikiem zarządu obejmującym swoim zakresem przygotowanie i nadzór nad wdrożeniem Systemu Zarządzania Jakością wg normy PN-EN ISO/IEC 17025, regulującej pracę laboratoriów badawczych.
Zobacz inne porady tego eksperta:
Analiza statystyczna – dlaczego jest tak ważnym elementem każdego testu na ojcostwo?
Co dzieje się z Państwa próbkami w laboratorium?
Jakie informacje zawiera Państwa wynik testu na ojcostwo?
Dlaczego potwierdzenie ojcostwa następuje zawsze z prawdopodobieństwem 99,9999% a nie 100%?
Czy wynik prywatnego testu na ojcostwo może być wykorzystany w sądzie?
Bezpłatna rozmowa. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 6 dni w tygodniu: poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, soboty: 9.00-17.00