Chcesz wykonać badanie płci po poronieniu lub przyczyn poronienia na próbce z poronienia? Zobacz jak możesz to zrobić w kilu krokach i o czym musisz pamiętać. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek oraz najważniejsze instrukcje, które ułatwią Ci zlecenie badania.
Krok 1. Zabezpiecz próbkę do badania
Jeśli poroniłaś w domu
umieść materiał poronny w sterylnym pojemniczku takim jak na mocz i zalej solą fizjologiczną
zakrętkę pojemnika oklej dookoła taśmą lub plastrem tak, aby nie doszło do rozszczelnienia
pojemnik opisz swoim imieniem i nazwiskiem, nr PESEL oraz tygodniem, w którym doszło do zatrzymania rozwoju zarodka
Zobacz, jak zabezpieczyć próbkę do badania:
Jeśli poroniłaś lub czekasz na poronienie w szpitalu
Poinformuj lekarza, że chcesz wykonać badanie genetyczne i poproś go o zabezpieczenie kosmówki, kawałeczka pępowiny lub przypępowinowych fragmentów łożyska w soli fizjologicznej (od tego jaki materiał zostanie zabezpieczony zależy realizacja badania)
Aby lekarz zabezpieczył odpowiedni materiał do badania, warto przekazać mu tą instrukcję Kliknij i zobacz
Na próbce z poronienia możesz wykonać badanie określające płeć materiału z poronienia lub badanie sprawdzające aneuploidie chromosomowe u płodu, czyli mówiąc prościej – czy u dziecka wystąpiła jakaś wada genetyczna, np. zespół Downa, która przyczyniła się do poronienia.
Badanie płci po poronieniu
Spis treści
sprawdzenie chromosomów X,Y
wynik już w 3-6 dni roboczych
bezpłatny odbiór próbki przez kuriera z domu lub szpitala
wsparcie konsultanta 7 dni w tygodniu (również w święta)
lub umawiając wizytę stacjonarną w placówce – korzystając z poniższego formularza. Wybierz rodzaj badania oraz dogodny termin. Po zarezerwowaniu terminu nasz konsultant skontaktuje się z Tobą telefonicznie w celu potwierdzenia wizyty.
Umów badanie
Krok 4. Uzupełnij formularz zlecenia badania oraz dołącz dokument potwierdzający ciążę
Najważniejsze dokumenty znajdziesz tutaj
Krok 5. Zapakuj próbkę z poronienia
Pojemnik z próbką obłóż gazą lub kompresem, a następnie umieść go w szczelnym woreczku
Następnie umieść pojemnik w sztywnym opakowaniu/pudełku a wolne przestrzenie wypełnij papierem/ręcznikiem papierowym lub folią bąbelkową.
Pudełko/kartonik umieść w kopercie bąbelkowej i dołącz do niego uzupełniony formularz zlecenia badania oraz ksero dokumentu potwierdzającego ciążę.
Na kopertę naklej list przewozowy, który otrzymałaś na maila.
Ważne! Próbka do laboratorium może zostać dostarczona w przeciągu kilku dni od momentu poronienia. Do czasu przekazania jej kurierowi prosimy o przechowywanie jej w niskiej temperaturze.
Jeżeli chcesz osobiście dostarczyć próbki, umów się w naszej lokalnej placówce (w tym celu skontaktuj się z nami telefonicznie: 576 800 444 lub na czacie)
Krok 7. Opłać badanie
Po przekazaniu próbki kurierowi opłać zlecone badanie. Dane do płatności otrzymałeś w wiadomości e-mail. Dane do płatności znajdziesz też tutaj: Dane do płatności za badania DNA.
Krok 8. Pobierz wynik badania materiału z poronienia
Jak tylko wyniki są dostępne zostajesz o tym powiadomiona. Aby je pobrać wystarczy zalogować się do Panelu Pacjenta. Wyniki opatrzone są podpisem elektronicznym, więc możesz je wydrukować i dopełnić wszelkich formalności