Częstotliwość występowania celiakia i cukrzyca typu 1 u dzieci jest wyższa niż u pozostałych pacjentów. Dlatego Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci oraz Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zalecają wykonanie badania na celiakie u wszystkich dzieci chorujących na cukrzycę typu 1. Nieleczona celiakia uniemożliwia pełne leczenie cukrzycy oraz skutkuje niebezpiecznymi powikłaniami.
Celiakia i cukrzyca – jakie są możliwości współwystąpienia u dzieci?
Liczne badania potwierdzają, że dzieci chorujące na cukrzycę typu 1 częściej cierpią także na celiakię czyli chorobę trzewną. Wiążę się to najprawdopodobniej z podobnymi predyspozycjami genetycznymi do zachorowania na obie choroby. Poza tym celiakia i cukrzyca to choroby autoimmunologiczne. To dodatkowo zwiększa możliwość zachorowania na nie obie, gdyż pacjent z chorobą autoimmunologiczną najczęściej cierpi na więcej niż jedno schorzenie tego typu.
Celiakia z cukrzycą – objawy celiakii
Najczęstsza forma występowania celiakii u dzieci współwystępująca z cukrzycą typu 1 to celiakia skapoobjawowa, zwana także ukrytą. Swoją nazwę zawdzięcza objawom, które są trudniejsze do zdiagnozowania, ponieważ często przypominają inne choroby. Objawy celiakii ukrytej to:
- ból głowy
- zmiany skórne
- niedokrwistość
- wczesna osteoporoza
- niskorosłość
- zaburzenia neurologiczne
Celiakia – jak rozpoznać ją u dziecka?
Dzieci u których zdiagnozowano cukrzycę typu 1 oraz występują objawy choroby trzewnej powinny wykonać badanie na celiakię. W tym celu Europejskie Stowarzyszenie Pediatrii, Hepatologii, Gastrologii i Żywienia zaleca test DNA na celiakię. Badanie genetyczne to najskuteczniejsza metoda diagnozy szczególnie u dzieci, ponieważ tradycyjne badanie krwi nie daje wiarygodnego wyniku. Dodatkowo, jeśli wynik badań DNA potwierdzi chorobę trzewną, lekarz może odstąpić od wykonania bolesnego zabiegu biopsji jelita cienkiego u dziecka. Specjaliści zalecają przeprowadzenie rutynowych badań w kierunku celiakii u wszystkich dzieci, a w szczególności chorych na cukrzycę. Dzięki temu można by wykryć chorobę na wczesnym etapie kiedy nie daje jeszcze klinicznych objawów.
Jak celiakia wpływa na zdrowie Twojego dziecka?
Celiakia czyli trwała nietolerancja glutenu jest chorobą autoimmunologiczną. To znaczy, że organizm Twojego dziecka wytwarza przeciwciała, które zamiast zwalczać wirusy i bakterie, niszczą jelito cienkie dokładniej kosmki jelitowe. Dzięki właściwej pracy kosmków składniki odżywcze dostarczane z pożywieniem przyswajają się a dziecko jest odżywione. Jeśli jednak ma celiakię ten proces zostaje zaburzony. Zniszczone kosmki uniemożliwiają pełne przyswajanie mikroelementów i witamin z pożywienia. W efekcie dziecko cierpi na liczne niedobory składników odżywczych i komplikacje z tym związane np. anemia, osteoporoza, problemy ze szkliwem.
Celiakia i cukrzyca – jakie leczenie?
Jedynym lekiem na celiakię jest wyeliminowanie glutenu z diety i stosowanie ścisłej diety bezglutenowej. Tylko w taki sposób kosmki jelita cienkiego mogą odbudować się i tym samym zacząć prawidłowo przyswajać wszystkie składniki odżywcze. Dzięki temu także leczenie cukrzycy Twojego dziecka będzie skuteczne i efektywne. Dodatkowo zmniejszasz ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań zdrowotnych w przyszłości np:
- zaburzenia menstruacji
- problemy z erekcją
- anemia
- nowotwór
Umów badanie
Może zainteresuje Cię również:
Badanie obejmuje:
- Wszystkie geny związane z celiakią- jeśli nie masz genów DQ2.2 i DQ2.5 oraz DQ8 to oznacza, że możesz być spokojny ponieważ nigdy nie zachorujesz na celiakię
- Dwie zmiany w genie LCT: C/T(-13910) oraz G/A(-22018) odpowiedzialne za nietolerancję laktozy
- Pisemne Zalecenia lekarskie i dietetyczne do wyniku celiakii
- Czas realizacji badania: celiakia 7 dni roboczych, nietolerancja laktozy do 10 dni roboczych
Dowiedz się więcej: Pakiet zdrowe jelita