Kosmki jelitowe – czy można je odbudować chorując na nietolerancje pokarmowe?

Kosmki jelitowe czy można je odbudować

Każdy z nas w swoim układzie pokarmowym posiada kosmki jelitowe. Jest to bardzo ważna struktura, która odpowiada za wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. Niestety kosmki jelitowe mogą zanikać na skutek nietolerancji pokarmowych, takich jak celiakia. Dowiedz się, czy można odbudować kosmki jelitowe i jak zapobiec ich zanikaniu!

Czym są kosmki jelitowe?

Kosmki jelitowe to małe palcowate wypustki, które występują na ścianie jelita cienkiego. Każdy z nich ma od 0,3 do 1,5 mm długości. Bez nich układ trawienny człowieka nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo. To właśnie dzięki kosmkom jelitowym organizm wchłania i trawi substancje odżywcze [1].

Każdy człowiek ma około 10 milionów kosmków jelitowych. Każdy z nich ma naczynia krwionośne i limfatyczne, dzięki czemu substancje odżywcze mogą dotrzeć do krwioobiegu człowieka. Na brzegach kosmków jelitowych znajdują się mikrokosmki. Wydzielają one enzymy niezbędne do trawienia cukru, glutenu oraz laktozy [1].

Co się dzieje z kosmkami jelitowymi w przypadku nietolerancji pokarmowych?

Kosmki jelitowe mogą zostać zniszczone na skutek nietolerancji pokarmowych. Dochodzi do tego w przebiegu celiakii. Jest to autoimmunologiczna choroba trzewna o podłożu genetycznym. Chorzy na celiakię nie tolerują glutenu. Po spożyciu tego białka dochodzi do nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego i niszczenia kosmków jelitowych. Pojawiają się także nieprzyjemne dolegliwości takie jak bóle brzucha, problemy skórne, czy bóle głowy. W konsekwencji jelita pacjenta nie są w stanie wchłaniać substancji odżywczych z pożywienia.

W przypadku celiakii możemy uniknąć zniszczenia kosmków jelitowych. Wystarczy, że choroba będzie leczona. Jedynym skutecznym sposobem jej leczenia jest ścisłe przestrzeganie diety bezglutenowej. W pożywieniu chorego nie powinny znaleźć się nawet śladowe ilości glutenu. Dzięki temu kosmki jelitowe nie zostaną uszkodzone, a organizm pacjenta będzie wchłaniał substancje odżywcze i funkcjonował prawidłowo.

Aż 95% chorych nie ma pojęcia, że choruje na celiakięAż 95% chorych nie ma pojęcia, że choruje na celiakię

Jak odbudować kosmki jelitowe?

Zanik kosmków jelitowych na szczęście nie jest nieodwracalny. Możemy je odbudować. Jest to możliwe dzięki diecie bezglutenowej. Dzięki temu wyeliminujemy substancję, która szkodzi kosmkom jelitowym. Poprawi to kondycję i wchłanialność naszego jelita. Pacjenci powinni zacząć ją stosować od razu po zdiagnozowaniu celiakii. Czas potrzebny na odbudowę kosmków jelitowych jest dość indywidualny. Może to jednak potrwać od kilku miesięcy, a nawet do kilku lat [2].

W ułożeniu diety bezglutenowej pomóc powinien nam dietetyk. Dokładnie wytłumaczy nam, co możemy, a czego nie możemy jeść. Warto także wyrobić sobie nawyk czytania etykiet podczas zakupów spożywczych. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasza żywność nie zawiera nawet minimalnych ilości glutenu. Polecamy także jedną zamykaną szafkę w kuchni przeznaczyć jedynie na żywność bezglutenową. Dzięki temu nie zanieczyści się glutenem, a my nie narazimy się na nieprzyjemne objawy.

Źródła:

  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/gastrologia/kosmki-jelitowe-budowa-funkcje-choroby-aa-YfT5-Rm6H-M6ko.html
  • https://bezgluten.pl/blog/zanik-kosmkow-jelitowych-wszystko-co-musisz-o-nim-wiedziec

Przeczytaj, jak oceniają nas Pacjenci

Robiłam badania w kierunku nietolerancji pokarmowych, wszystko sprawnie i bez problemów. Gdybym potrzebowała to na pewno wrócę tu po kolejne testy

Andżelika

Serdecznie polecam. Pakiet badań najtańszy jaki znalazłam. Szybka wysyłka i szybki wynik. Naprawdę polecam ludziom z objawami celiakii.

Marlena

Od kilku lat staraliśmy się z mężem o dziecko.. niestety do pewnego momentu wszystkie ciąże kończyły się poronieniami. Od swojego lekarza usłyszałam, że w moim przypadku warto zbadać się w kierunku nietolerancji glutenu. To była najlepsza decyzja w naszym życiu. Niebawem na świat przyjdzie nasze pierwsze dziecko. Jesteśmy przeszczęśliwi za wsparcie, które otrzymaliśmy, dzieląc się naszą historią.

Agnieszka

Wspólnie z rodziną robiliśmy badania na nietolerancje pokarmowe. Okazało się, że jedna z córek odziedziczyła wadliwe geny.. Teraz wspólnie dbamy o naszą dietę. Bardzo dziękuję Pani Joannie za pomoc w organizacji badania dla naszej czwórki. Kontakt bezproblemowy, wynik uzyskany dwa dni przed czasem. Polecam.

Roman

Córka od wielu tygodni miała nawracające problemy żołądkowe. Po badaniach na nietolerancje pokarmowe okazało się, że przyczyną jest nietolerancja laktozy. Pobranie próbki było całkowicie bezbolesne, córka nawet nie zorientowała się, że już jest po badaniu. Dziękuję za pomoc.

Patrycja

Skorzystalam z pakietu zdrowe jelita. Na szczescie w badaniach nie wyszly zadne wady i nie musze juz wykonywac testow z krwi.

Elżbieta

Od dłuższego czasu zastanawiałam się nad testami na celiakię. Zdecydowałam się na badania genetyczne. W końcu wiem, co stało za moimi uciążliwymi dolegliwościami. Mam nadzieję, że wprowadzona dieta przyniesie niebawem oczekiwane efekty

Zuzanna

Zdecydowałam się na pakiet nietolerancji laktozy z glutenem. Zazwyczaj nie mam czasu by chodzić po lekarzach dlatego zdecydowałam się wykonać badania na własną rękę. Otrzymałam zestaw do pobrania wymazów bezpośrednio do domu, a następnego dnia kurier zabrał całą paczkę. Wynik dostałam po 10 dniach, tak więc wszystko zgodnie z obietnicami. 5/5

Olga
Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń