Podejrzewasz u siebie celiakię? W takiej sytuacji trzeba działać szybko, ponieważ im dużej celiakia jest niezdiagnozowana tym prowadzi do większego wyniszczenia organizmu. Zastanawiasz się, jakie badania na celiakię będą najlepsze w Twoim wypadku i czy w ogóle są one dla Ciebie wskazane? Poniżej opiszemy krok po kroku jak wykonać pewny test na trwałą nietolerancję glutenu.
Celiakia – co warto wiedzieć
Celiakia, inaczej choroba trzewna, jest powszechnie występującą nietolerancją glutenu o podłożu genetycznym oraz autoimmunologicznym. Z tego względu typowa dla tej choroby jest odpowiedź układu immunologicznego na spożycie glutenu, czyli grupy białek występujących w często spożywanych i popularnych zbożach – pszenicy, jęczmieniu i życie.
>
<
>
Jak celiakia powoduje przykre problemy zdrowotne? U chorego na celiakię po spożyciu glutenu dochodzi do wytworzenia się stanu zapalnego w błonie śluzowej jelita cienkiego m.in. poprzez wytworzenie przez organizm autoprzeciwciał skierowanych przeciwko własnych tkankom.
.
W jelicie stopniowo zanika naturalne pofałdowanie błony śluzowej jelita co doprowadza do spłaszczania się kosmków jelitowych. W konsekwencji dochodzi do zmniejszenia powierzchni jelita zdolnego do wchłaniania substancji odżywczych, co prowadzi do dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego oraz postępujących niedoborów żywieniowych.
Dlaczego warto wykonać genetyczny test na celiakię?
- Jedyny pewny sposób, dzięki któremu można wykluczyć celiakię.
- Test można wykonać nawet w trakcie diety bezglutenowej.
- Badanie jest bezbolesne i proste do wykonania.
- W części sytuacji pozwala uniknąć biopsji jelita.
- Daje ważną informację dla rodziny, ponieważ celiakia może być dziedziczona.
- Pacjent otrzymuje bezpłatne zalecenia dietetyczne oraz lekarskie.
- Pozwala uniknąć poważnych konsekwencji, takich jak m.in. niepłodność czy nowotwory.
- Pewna diagnoza na całe życie, wynik ujemny to pewność, że celiakia Ci wcale nie grozi.
- Test jest całkowicie bezpieczny nawet dla małych dzieci.
Umów badanie
Badania na celiakię – jakie można wykonać?
Diagnozę celiakii może polegać na wykonaniu badań genetycznych, badań z krwi oraz pobraniu wycinków jelita cienkiego (biopsja). Badania serologiczne (z krwi) oraz biopsja jelita cienkiego mogą być wykonane wyłącznie wtedy, gdy pacjent jest na normalnej diecie (spożywa gluten). Z kolei badanie genetyczne możesz wykonać niezależnie od tego, czy spożywasz gluten, czy też go unikasz. Nasze geny nie zmieniają się – przez całe życie pozostają niezmienne.