Ból brzucha u dziecka to stosunkowo częsta dolegliwość. Nie powinna budzić niepokoju, jeśli samoistnie ustępuje i pojawia się sporadycznie. Regularne lub bardzo silne bóle brzucha mogą jednak oznaczać proces chorobowy toczący się w organizmie i wówczas nie można ich lekceważyć. Ból brzucha potrafi być uciążliwy i może utrudniać codzienne funkcjonowanie dziecka.
Ból brzucha u dziecka – kiedy najczęściej pojawia się ta dolegliwość?
Ból brzucha ma wiele przyczyn, dlatego wymaga odpowiedniej diagnozy. Może wiązać się z niestrawnością czy zatruciem pokarmowym, a także potrafi towarzyszyć innym chorobom, np. grypie, anginie czy przeziębieniu. Ból brzucha może występować przy zakażeniu rotawirusami. Nawracające bóle brzucha mogą mieć związek z rozwojem chorób przewlekłych np. chorób metabolicznych u dziecka.
Jakie badania wykonać, gdy dziecko boli brzuch?
Kiedy ból brzucha u dziecka jest nasilony lub często nawraca to rodzic powinien zgłosić się do lekarza rodzinnego. Z pewnością zleci on podstawowe badania krwi i moczu. Konieczne może okazać się USG jamy brzusznej czy testy na obecność krwi utajonej w stolcu. Jeśli lekarz ma podejrzenia, że ból brzucha ma związek z reakcją alergiczną lub chorobą metaboliczną to może zalecić wykonanie testów genetycznych.
Czy alergia może wywołać ból brzucha u dziecka?
Ból brzucha u dziecka jest często związany z alergią pokarmową u dziecka, chociaż może towarzyszyć również alergii wziewnej czy skórnej. Często występuje razem ze wzdęciami, kolką czy brakiem apetytu. Może to być reakcja organizmu na bezpośredni kontakt z alergenem. Ból brzucha jest częstym objawem np. przy alergii na mleko i wówczas może pojawiać się nawet u niemowląt.
Czy stres może wywołać ból brzucha u dziecka?
Stres może mieć związek z bólem brzucha nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych. Ból żołądka, wymioty czy biegunka mogą pojawiać się w wyniku silnych emocji i zdenerwowania. W takim przypadku warto zastosować ziołowe leki uspokajające, które mogą pomóc w ograniczeniu niepożądanej reakcji organizmu. Ból brzucha u dziecka wywoływany stresem może wymagać konsultacji z psychologiem.