Celiakia – objawy charakterystyczne
Celiakia, inaczej nietolerancja glutenu najczęściej kojarzona jest z objawami gastrycznymi, w tym przede wszystkim bólem brzucha i biegunkami. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może ona wywoływać również objawy skórne, w tym takie jak wysypka, świąd czy zaczerwienienie. W związku z tym diagnostyka powinna być kompleksowa i rozpoczynać się od szczegółowego wywiadu z pacjentem, a także uwzględniać określone badania.
Celiakia – objawy u dzieci
Celiakia – objawy u nastolatków
Celiakia – objawy u dorosłych
Celiakia objawy – czego nie wolno jeść przy celiakii?
Celiakia – objawy u dzieci
Celiakia objawy u dzieci obejmują przede wszystkim nawracające zaparcia, nietolerancję laktozy, niski przyrost i niedobór masy ciała, uporczywe afty w jamie ustnej, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, niedokrwistość, która nie poddaje się leczeniu, a także zaburzenia szkliwa zębowego ze względu na braki w składnikach odżywczych w organizmie.
Celiakia – objawy u nastolatków
Celiakia objawy u nastolatków mogą być podobne jak u dzieci. Dotyczą zarówno problemów ze strony układu pokarmowego, jak i z funkcjami poznawczymi, co wpływa na trudności w nauce. Ponadto występuje opóźnienie procesu dojrzewania płciowego,
Celiakia – objawy u dorosłych
Celiakia objawy u dorosłych obejmują przede wszystkim- podobnie jak w przypadku pozostałych grup wiekowych- problemy z układem pokarmowym. Pojawiają się bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, a także problemy wynikające z nieprawidłowego wchłaniania składników pokarmowych, w tym takie jak: niedokrwistość, osteoporoza, osteopenia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że występują także objawy pozajelitowe, w tym takie jak: depresja, niepowodzenia położnicze, bóle kostno-stawowe.
Celiakia objawy – czego nie wolno jeść przy celiakii?
Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest celiakia objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, który zleci wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych na podstawie wywiadu z pacjentem. Leczenie objawów polega na wyeliminowaniu z diety składników takich jak: pszenica, jęczmień, żyto, pieczywo zwykłe, mąki i makarony zbożowe, ciastka i herbatniki, kasza manna oraz jęczmienna.