Testy alergiczne z krwi czy testy skórne?

Alergik - jakie badania powinien wykonać

Czy testy z krwi są lepsze od testów skórnych? W jakich przypadkach lepiej wykonać testy alergiczne z krwi? Jaki test alergiczny najlepiej wykonać u dziecka? Są to jedne z najczęściej zadawanych pytań w kontekście testów na alergie. Wiele osób się zastanawia jakie testy alergiczne wybrać. Podpowiadamy.

Testy alergiczne z krwi czy testy skórne – kiedy się zdecydować na diagnostykę alergii?

Alergie dotyczą coraz większej części społeczeństwa, coraz więcej osób odczuwa szeroki zakres objawów ze względu na alergie pokarmową, alergie wziewną czy kontaktową. W celu wykrycia substancji powodującej uczulenie najczęściej wykonuje się testy z krwi lub testy skórne. Kiedy należy wykonać diagnostykę alergii?

Odpowiedni test alergiczny warto przede wszystkim wykonać w sytuacji, gdy zauważymy niepokojące, powtarzające się objawy u siebie lub swojego dziecka. Z alergiami wiązanych jest bardzo wiele objawów jak na przykład katar, łzawienie, kichanie, kaszel, wysypka, bóle brzucha, wzdęcia, biegunki czy wymioty. Objawy poszczególnych alergii mogą mieć różny przebieg oraz poziom nasilenia. Pierwsze objawy alergii mogą wystąpić w każdym wieku, ale także u zaawansowanych wiekiem dorosłych. Jednak najczęściej alergia ujawnia się u małych dzieci.

Testy alergiczne z krwi czy testy skórne – który test więc wybrać do diagnostyki alergii? Przede wszystkim rodzaj badania należy dobrać do występujących objawów oraz potencjalnego czynnika uczulającego. Można zbadać pojedynczy alergen lub wykonać specjalny panel – na przykład pokarmowy czy wziewny.

Testy alergiczne z krwi – czy są dokładniejsze od testów skórnych?

Testy alergiczne z krwi pozwalają określić miano swoistych (specyficznych) przeciwciał IgE skierowanych przeciwko konkretnym alergenom. Testy alergiczne z krwi wymagają pobrania próbki krwi z żyły łokciowej, co zajmuje zazwyczaj kilka minut. Czas oczekiwania na wyniki zależy od laboratorium i wybranego panelu.

Wykonując test alergiczny z krwi dowiesz się, które alergeny są dla Ciebie szkodliwe, a które nie stanowią większego problem. Do wykonania testów nie należy się specjalnie przygotowywać. Nie ma konieczności również, aby przychodzić na badanie na czczo. Badanie można wykonać w każdym wieku niezależnie od przyjmowanych przez pacjenta leków oraz nasilenia objawów choroby alergicznej. Testy alergiczne z krwi można wykonać również będąc w ciąży.

Testy alergiczne skórne – jak przebiegają?

Inną grupą badań w diagnostyce alergologicznej są też testy skórne, które wykonywane są szczególnie w podejrzeniu alergii powietrznopochodnych, nadwrażliwości na leki, lateks, jad owadów błonkoskrzydłych czy u pacjentów diagnozowanych w kierunku występowania alergii kontaktowych. Głównym założeniem tych testów jest kontrolowana ekspozycja skóry pacjenta na czynnik uczulający i obserwacja zachodzącej reakcji. Jeśli w skórze osoby badanej obecne są przeciwciała IgE skierowane przeciwko danemu alergenowi, to kontakt z nim spowoduje w krótkim czasie rozwój skórnej reakcji alergicznej.

Wyniki testów ocenia się po 15 minutach od nakłucia skóry. Mierzy się średnice powstałych bąbli na rumieniowym podłożu. W przeciwieństwie do testów na alergie z krwi, skórne testy zależne są od wielu czynników. Na ich wyniki wpływ mają między innymi technika i miejsce wykonania, wcześniejsze odczulanie, wiek i płeć pacjenta, choroby współistniejące czy nasilenie alergii.

Czy badania z krwi są lepsze od testów skórnych?

Testy alergiczne z krwi często są dokładniejsze od testów skórnych (szczególnie przy alergiach pokarmowych) ze względu na zastosowanie nowoczesnych „sztucznych  alergenów” (rekombinowanych białek uczulających, tzw. komponentów), co pozwala z jednej strony ustalić specyficzne białka uczulające , a z drugiej pozwala wykryć inne białko wspólne dla wielu poszczególnych alergenów. W alergii pyłkowo-pokarmowej komponenty rozstrzygają o wspólnej cząstce uczulającej obecnej np. w pyłku brzozy i jabłku. Nie ma innej metody testowania pozwalającej ustalić tego typu szczegóły.

Testy alergiczne z krwi praktycznie nie mają przeciwskazań, nie jak w przypadku testów skórnych. Decydując się na wykonanie testów skórnych trzeba pamiętać o tym, że na około 2/3 tygodnie przed badaniem należy odstawić leki przeciwalergiczne, w tym przed wszystkim leki przeciwhistaminowe, antybiotyki czy doustne sterydy. Do testów skórnych nie można także przystąpić w trakcie chorób skóry, małej reaktywności skóry lub ryzyku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego czy astmy. Wykonanie testów z krwi nie powoduje wystąpienia objawów, nie trzeba odstawiać leków, a także nie powoduje szczególnie u dzieci dużego dyskomfortu.

Testy na alergię z krwi dają możliwość określenia potencjalnego alergenu, który związany jest z rozwojem u pacjenta uporczywych objawów uczuleniowych – szczególnie tyczy się to szerszej metody diagnostyki alergii z krwi czyli testów molekularnych takich jak na przykład test ALEX.

  • Są przypadki, że u jednej osoby badanej wyniki testów z krwi i testów skórnych nie do końca się pokrywają – czemu się tak dzieje? Należy pamiętać, że z racji wysokiej szczegółowości zgodność testów z krwi z  testami skórnymi wynosi od 60 do 80%. Testy skórne w wielu przypadkach stosowane są do diagnostyki wstępnej (poszukiwanie alergenu), a testy alergiczne z krwi do oznaczeń potwierdzających, pomocnych w szczegółowym ustalaniu składu szczepionki odczulającej lub wówczas, gdy z innych powodów nie można prawidłowo wykonać prób skórnych.

Testy na alergię dla dziecka – co wybrać? Testy z krwi czy skórne?

Jakie testy alergiczne są najbardziej odpowiednie dla dziecka?

  • Lepszą metodą do diagnostyki alergii u dzieci są testy alergiczne z krwi.

  • Testy z krwi nie powodują objawów – nie ma obawy, że u dziecka w trakcie badania pojawią się jakieś niepożądane objawy, wstrząs czy napad astmy. Wykonanie testów z krwi u dziecka jest także “przyjemniejsze” – w trakcie testów skórnych na rączce gdzie odbywa się badanie nie można wykonywać żadnych ruchów, dotykać czy drapać rączki – to bardzo często jest uciążliwe u dzieci

  • Przystępując to testów alergicznych u dzieci nie trzeba odstawiać leków

Od kiedy u dziecka można wykonać testy alergiczne?

Testy alergiczne u dziecka można wykonać już w pierwszych miesiącach życia, jednakże są pewne przykłady, kiedy testy mogą wyjść niemiarodajnie:

  • w przypadkach nieznacznej lub zaburzonej produkcji przeciwciał lub gdy układ odpornościowy u dziecka nie funkcjonuje jeszcze prawidłowo w przypadku testów z krwi

  • opóźniona reakcyjność skóry lub całkowity brak reakcji – w przypadku testów skórnych

Jednakże wykonanie testów alergicznych u dziecka często już w początkowym etapie życia pozwala odnaleźć przyczynę pojawiania się objawów i znaleźć jednostkę uczulającą. Ważne aby wyniki testów interpretować wraz z objawami, które aktualnie występują u dziecka.

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń