Jaki test na nietolerancje glutenu warto wykonać? Kiedy wykonać test na nietolerancje glutenu? Trwała nietolerancja glutenu, czyli celiakia, jest chorobą autoimmunologiczną o podłożu genetycznym. Na celiakię mogą zachorować jedynie osoby posiadające przynajmniej jeden z genów HLA: DQ2,2, DQ2,5, DQ8. Jakie testy w kierunku nietolerancji glutenu są dostępne?
Nietolerancja glutenu – co to za choroba?
Trwała nietolerancja glutenu, czyli celiakia, to choroba genetyczna o podłożu autoimmunologicznym. To choroba charakteryzującą się trwającą całe życie (od momentu aktywacji) nietolerancją glutenu. Gluten to frakcja białka zawartego w zbożach takich jak: pszenica, żyto, jęczmień oraz owies, który jest zanieczyszczony glutenem.
Celiakia należy do grupy chorób autoimmunologicznych czyli takich, w których układ odpornościowy niszczy swoje tkanki i komórki. Działający toksycznie na chorego gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, czyli małych wypustek błony śluzowej, które odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych. W efekcie ten patologiczny stan jelita prowadzi do zaburzeń trawienia i wchłanianie pokarmów (w tym suplementów diet czy leków), co prowadzi do wystąpienia różnych objawów klinicznych.
Przyczyny celiakii nie są dokładnie i jednoznacznie zdefiniowane, na jej wystąpienie przede wszystkim mają wpływ czynniki genetyczne, środowiskowe, infekcyjne, immunologiczne oraz metaboliczne. Jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za wystąpienie choroby trzewnej są predyspozycje genetyczne. Celiakia często współwystępuje z innymi chorobami autoimmunologicznymi.
Test na nietolerancje glutenu – jakie badania wykonać?
Jaki test na nietolerancje glutenu wykonać, jakie badanie da najwięcej informacji? Już wyjaśniamy:
- Pierwszy test na nietolerancje glutenu, który warto wykonać to badanie genetyczne w kierunku celiakii. W trakcie testu badana jest obecność genów DQ2,2, DQ2,5, DQ8. Jeżeli się okaże, że nie mamy tych genów to oznacza, że diagnostykę celiakii możemy zakończyć już na pierwszym kroku, co daje nam oszczędność czasu i pieniędzy. Ponadto taki test na nietolerancje gluten jest badaniem, na którego wynik nie mają wpływu czynniki zewnętrzne takie jak stadium choroby, wiek czy dieta uboga w gluten. Pozytywny wynik badania genetycznego świadczy o predyspozycji do choroby, następnie trzeba wykonać badania przeciwciał. Jest to także informacja dla najbliższej rodziny, gdyż geny celiakii można dziedziczyć.
- Drugim krokiem jest wykonanie badania serologiczne na celiakie. Wykonuje je się jeśli analiza wykaże obecność choć jednego z genów, W tym badaniu analizowane są konkretne przeciwciała charakterystyczne dla celiakii: przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG) przeciwko deaminowanemu peptydowi gliadyny (DGP). W skład badania wchodzi także ogólny poziom IgA, który jest wskaźnikiem miarodajności i pewności badania. Jest to badanie, do którego należy przystąpić spożywając gluten – około 5/6 tygodni. W przypadku gdy tego glutenu nie będzie się spożywać, to taki test na nietolerancje glutenu będzie niemiarodajny.
- Ostatnią możliwością jest wykonanie biopsji jelita. Jest to badanie, które ocenia stan kosmków jelitowych w kontekście celiakii.
Co zawiera test DNA na celiakię:
- Najszerszy zakres badania (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
- Wynik badania już w 7 dni roboczych.
- Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
- Do wyniku badania otrzymasz pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
- Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka (taka próbka ma większą stabilność niż próbka krwi). Dowiedz się więcej
- Badanie objęte jest gwarancją próbki – każda próbka która trafi do badania jest objęta gwarancją co oznacza, że gdyby wymaz okazał się “niewystarczający” kolejny zestaw otrzymają Państwo bezpłatnie.
- Badanie realizowane jest w certyfikowanym laboratorium genetycznym z 16-letnim doświadczeniem, w którym żaden wynik do tej pory nie został podważony.
Umów badanie
Test na nietolerancje warto wykonać przede wszystkim w przypadku występowania charakterystycznych objawów po spożyciu produktów z zawartością glutenu. Objawy celiakii (nietolerancji glutenu) bywają bardzo różnorodne. Mówi się, że nie ma dwóch takich samych celiakii. Spośród tych najczęściej wymienianych są bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, zaparcia, wymioty, wysypki czy podrażnienia skórne. Nie oznacza to jednak, że każda osoba z celiakią musi mieć te dolegliwości. Objawy celiakii mogą być bardzo łagodne i niezauważalne pomimo zniszczenia jelit i zaawansowania choroby.
Objawy nietolerancji glutenu
Objawy nietolerancji glutenu mogą dotyczyć całego organizmu. Najczęściej są to objawy na tle pokarmowym, skórnym, nerwowym czy problemy z wchłanianiem składników odżywczych, witamin i minerałów.
Ze względu na rodzaj i nasilenie objawów powszechnie wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje celiakii:
- Celiakia pełnoobjawowa (klasyczna, jawna) – stanowi 30% wszystkich przypadków, postać ta najczęściej dotyczy dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Mimo występowania charakterystycznych objawów zostaje często nierozpoznana, gdyż jej dolegliwości błędnie zostają uznawane za objawy zespołu jelita drażliwego, stresu czy alergii pokarmowej. Charakteryzują ją: bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunki, utrata masy ciała, niski wzrost, zaburzenia rozwoju u dzieci. Bardzo często towarzyszą im również zaburzenia psychiczne, nastroje depresyjne i wiele objawów niespecyficznych takich jak: zmęczenie, bóle kostne, obrzęki, zaburzenia miesiączkowania, zmiany skórne, wtórne objawy zaburzenia trawienia i wchłaniania.
- Celiakia skąpoobjawowa (ubogoobjawowa, bezobjawowowa, niema) – występuje znacznie częściej od celiakii pełnoobjawowej. Temu rodzajowi celiakii nie towarzyszą objawy choroby aktywnej lub są one niecharakterystyczne i bardzo trudne do rozpoznania. Do najczęstszych objawów tej postaci należą: anemia z niedoboru żelaza, niedobory witaminowe, wczesna osteoporoza, patologiczne złamania kostne, niedorozwój szkliwa zębowego, aftowe zapalenie jamy ustnej, padaczka, autyzm, pierwotna marskość wątroby, cukrzyca typu 1, choroby tarczycy i trzustki, zaburzenia płodności, skłonność do poronień, problemy skórne, choroba Duhringa, wysokie stężenie cholesterolu.
- Celiakia ukryta (letarna, utajona) – jest to celiakia, która jest jeszcze nieaktywna. Występuje u osób posiadających predyspozycję genetyczną, ale niemających jeszcze zmian patologicznych w śluzówce jelita, ani przeciwciał serologicznych. Wpływ czynników środowiskowych może spowodować aktywację celiakii i pojawienie się zmian w jelicie, przeciwciał oraz ujawnienie się objawów. Zaostrzenie objawów najczęściej powodują: ciąża, infekcje przewodu pokarmowego, zabiegi chirurgiczne, stres.