Testy na alergie pokarmowe wykonujemy w przypadku podejrzenia alergii pokarmowej. Alergia pokarmowa najczęściej objawia się poprzez wymioty, ból brzucha, zaparcia oraz biegunkę. Po zauważeniu tych dolegliwości powinniśmy wykonać testy na alergie Dzięki niemu dowiemy się, czy przyczyną dolegliwości jest właśnie alergia. Jakie testy na alergie pokarmową wykonać? W jakich przypadkach je wykonać?
Testy na alergię pokarmową – jakie wykonać?
W przypadku wystąpienia objawów alergii pokarmowej możemy wykonać panel pokarmowy lub skorzystać z kompleksowej diagnostyki molekularnej i sięgnąć pod test molekularny alergia MAX. Są to testy alergiczne z krwi. Na podstawie próbki sprawdza się w nich, czy stężenie przeciwciał IgE konkretnych alergenów pokarmowych jest podwyższone. Jeśli tak, to pacjent jest uczulony na konkretny alergen.
Panel pokarmowy to test na alergię pokarmową, w którym można przeanalizować od 10 do 30 alergenów. Badaniu mogą zostać poddane m.in. następujące alergeny:
- Mleko
- Nabiał
- Produkty zbożowe ( alergia na gluten )
- Warzywa
- Owoce
- Rośliny strączkowe
- Orzechy
- Ryby
- Owoce morza
Objawy alergii pokarmowej mogą być także mało charakterystyczne. Alergicy często skarżą się np. na katar, kaszel czy zaczerwienienie i łzawienie oczu. Jeśli więc nie mamy pewności, z jakim rodzajem alergii mamy do czynienia, to możemy wykonać panel pediatryczny. W badaniu tym poddaje się analizie 30 najczęściej uczulających alergenów, szczególnie u dzieci. Sprawdzone więc zostaną nie tylko alergeny pokarmowe, ale także pyłki roślin, roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie test molekularny alergia MAX! W przeciwieństwie do panelu pokarmowego badanych jest nie 30, a prawie 300 alergenów! Diagnostyka molekularna alergii jest często wykorzystywana w strategii diagnostycznej, polegającej na rozpoczęciu od wykonania pełnego panelu diagnostyki w pierwszym kroku. Po przeprowadzeniu tak szerokiego badania, jak test Diagnostyka alergii MAX, osoba badana udaję się z wynikami do lekarza w cel przeprowadzenia wywiadu klinicznego oraz interpretacji wyników badania.
Jakie testy na alergie pokarmową wykonać?
Test Diagnostyka Alergii MAX jest korzystny cenowo biorąc pod uwagę najszerszy zakres badanych alergenów oraz krótki czas oczekiwania na wyniki. Sprawdź cenę testu Diagnostyka Alergii MAX oraz co zawiera cena badania:
Od 16 sierpnia 2023 r. – diagnostyka molekularna alergii – test ALEX w naszym laboratorium nie jest już wykonywana. Zapraszamy do zapoznania się z wykazem badań genetycznych i pakietów badań dostępnych w naszej ofercie. Indeks badań genetycznych.
Diagnostyka Alergii MAX – 295 alergenów
- Kompletna diagnostyka alergii z rozszerzonym składem do 295 alergenów.
- Pobranie próbki w placówce w cenie badania – w całej Polsce.
- Wynik od 5 do 10 dni roboczych – czas liczony od momentu dotarcia próbek do laboratorium
- Brak przeciwwskazań – badanie może wykonać niezależnie od stanu klinicznego, aktualnych objawów, nie wymaga przygotowania i odstawienia leków
- Zastosowanie blokera CCD – eliminacja wyników fałszywie pozytywnych
- Zakres testu – do 295 alergenów – (117 ekstraktów i 178 molekuł)
- Istotnie klinicznie skład
- Możliwość postawienia trafniejszej diagnozy i dobrania dokładnego leczenia – w tym immunoterapii
- Wynik testu dostarcza przydatnych informacji dla osób z nadwrażliwością na wiele alergenów – możliwość ustaleniu indywidualnego profilu uczuleniowego osoby badanej
.
W jakich przypadkach wykonać badania?
- dolegliwości gastryczne – wymioty, biegunki, zgaga, zaparcia, odbijanie, mdłości, wzdęcia brzucha, bóle brzucha (w tym kolki),
- zespół alergii jamy ustnej – pieczenie i szczypanie w obrębie jamy ustnej, obrzęk warg,
- problemy skórne – atopowe zapalenie skóry, wysypki, zaczerwienienia, bąble na skórze, pokrzywka
- alergiczny nieżyt nosa,
- alergiczne zapalenie spojówek (pieczenie i łzawienie oczu) wraz z typowymi workami pod oczami,
- atak astmy oskrzelowej,
- zaburzenia ciśnienia krwi,
- wstrząs anafilaktyczny.
Test na alergię pokarmową – cena
Ile kosztuje panelowy test na alergię pokarmową? Jego cena wynosi 170 zł, jeśli w badaniu zostanie sprawdzone 10 alergenów. W przypadku analizowania 30 alergenów cena wynosi 200 zł. Natomiast cenę najbardziej precyzyjnego testu alergicznego, który bada niespełna 300 alergenów (test ALEX) znajdziesz TUTAJ.
Molekularne testy na alergię pokarmową
Nowoczesną metodą diagnozowania alergii pokarmowej są testy molekularne. Badanie to jest wykonywane z próbki krwi, ale ma ono szerszy zakres od pozostałych badań – analizie można w nim poddać nawet 295 alergenów. Molekularne testy alergiczne są także bardziej czułe od pozostałych badań, dzięki czemu możliwe jest wdrożenie bardziej skutecznego leczenia.
Alergia pokarmowa – co warto wiedzieć?
Alergia pokarmowa jest definiowana jako nadwrażliwość na wybrane pokarmy spożywane na co dzień na tle immunologicznym. Alergia powoduje nieprawidłową reakcję układu odpornościowego na składnik pożywienia stanowiący alergen. Towarzyszy jej podwyższony poziom przeciwciał IgE, wyróżniamy też mechanizmy IgE-niezależne oraz mieszane. Alergia pokarmowa jest często mylona z nietolerancją pokarmową, wywoływaną przez zaburzenia niezwiązane z układem immunologicznym (np. biochemiczne czy metaboliczne). Przykładem może być nietolerancja laktozy, wynikająca z niedoboru enzymu laktazy, odpowiedzialnego za trawienie i rozkładanie laktozy – są to różne jednostki chorobowe.
Reakcja alergiczna pojawia się zwykle tuż po jego przyjęciu/ kontakcie, ale zdarza się też tak, że objawy są odsunięte w czasie i ujawniają się dopiero po kilku godzinach od spożycia posiłku z alergenem. Co ważne, do ich wywołania nie potrzeba dużej ilości alergenu – czasami wystarczy naprawdę śladowa ilość uczulającego składnika – jednak alergia nasila się jeżeli tego uczulającego składnika spożywa się dużo i często. W alergii pokarmowej objawy powtarzają się każdorazowo po spożyciu określonego produktu żywnościowego, a potencjalnymi alergenami mogą być pokarmy, jak i dodane do nich substancje.
Jak rozpoznać alergię?
Często, z uwagi na podobieństwo występujących objawów, niektóre
alergie są mylone z przeziębieniem. Jeśli dolegliwości trwają dłużej niż tydzień lub występują o tej samej porze każdego roku, warto udać się do alergologa, wykonać niezbędne badania. W przypadku podejrzenia alergii, warto zastosować się do poniższych wskazówek, które pomogą odróżnić ją od innych chorób:
Sprawdź listę objawów występujących u Ciebie lub dziecka – staraj się dokładnie przyjrzeć co się dzieje, jakie objawy występują, jaką mają charakterystykę
Czas trwania i pora roku – sprawdź czy objawy się powtarzają, czy pojawiają się w konkretnych porach, może pojawiają się wyłącznie w jakimś określonym czasie
Alergie pokarmowe są często reakcją wieloukładową – sprawdź czy Tobie lub dziecku nie dolega równocześnie jakiś problem gastryczny i skórny
Przeanalizuj otoczenie swoje i dziecka. – sprawdź z czym masz do czynienia na co dzień, czym Twoje dziecko się bawi, jak wyglądają warunki w przedszkolu czy szkole