Statystyki alarmują, że blisko co trzeci Polak zmaga się z nietolerancją laktozy. Problemy z trawieniem laktozy powodują głównie objawy ze strony układu pokarmowego. Mogą jednak pojawić się też inne dolegliwości, bardziej niebezpieczne dla zdrowia. Wiemy jakie nietolerancja laktozy daje objawy u dorosłych, a jak choroba ta wpływa na dzieci? Podpowiadamy!
Nietolerancja laktozy u dzieci – kiedy choroba może się rozwinąć?
Szacuje się, że większość chorych na nietolerancję laktozy to osoby w wieku nastoletnim oraz osoby dorosłe. Nie zmienia to jednak faktu, że na nietolerancję laktozy mogą chorować nawet noworodki. Nietolerancja laktozy w tak wczesnym wieku wynika z wrodzonego niedoboru laktazy, bardzo rzadkiej choroby genetycznej, znanej również jako alaktazja. W takich przypadkach nawet śladowe ilości laktozy mogą być szkodliwe dla organizmu.
Wraz z wiekiem aktywność laktazy w ludzkim organizmie zmniejsza się. Jest to związane z faktem, iż w okresie niemowlęcym głównym pokarmem dla dzieci jest mleko matki, co wymaga zwiększonej aktywności enzymu rozkładającego laktozę. W późniejszych etapach rozwoju dziecka, mleko nie stanowi już tak istotnego składnika diety dlatego też ilość laktazy wytwarzanej przez organizm jest zwyczajnie mniejsza.
Jakie objawy wywołuje nietolerancja laktozy u dzieci?
U noworodków i niemowląt zdecydowanie najczęstszym objawem są intensywne biegunki, które mogą prowadzić do odparzeń w okolicach odbytu. W tym okresie, a także w późniejszych latach rozwoju dziecka skutki nieleczonej nietolerancji laktozy mogą być bardzo poważne. Utrzymujące się dolegliwości wywołane nieodpowiednią aktywnością laktazy mogą prowadzić do zaburzenia wchłaniania ważnych składników odżywczych, co w konsekwencji może prowadzić nawet do niedożywienia.
Zamów test na nietolerancję laktozy
Wśród innych, częstych objawów nietolerancji laktozy wymienić można m.in. wzdęcia, kolki, wymioty, bóle brzucha, nadmierna ilość gazów. To wszystko przekłada się także na złe samopoczucie u dziecka, przez co np. częściej płacze czy jest niespokojne. Nasilenie objawów ma związek z ilością przyjmowanych pokarmów z zawartością laktozy – im jest ich więcej, tym mocniejsze są objawy.
Umów badanie
Nietolerancja laktozy objawy u dzieci – jak postawić diagnozę?
Aby postawić diagnozę i rozpocząć leczenie, a co za tym idzie poprawić stan zdrowia swojego dziecka, można skorzystać z badań genetycznych. Są one wygodne, ponieważ są bezbolesne i nie wymagają żadnego przygotowania, co szczególnie u małych dzieci bywa problematyczne.
Występowanie nietolerancji laktozy jest ściśle związane ze zmianami w obrębie genów LCT – LCT 13910 i LCT 22018. Całe badanie jest proste, próbkę do badania stanowi wymaz z policzka, a wynik jest dostępny maksymalnie do 10 dni roboczych.
Wykonanie badań genetycznych na laktozę pozwoli postawić jednoznaczną diagnozę, dzięki której można dokładnie ukierunkować działania zmierzające do wyeliminowania przykrych objawów choroby.
Warto wiedzieć, żeby nie eliminować laktozy bez wyraźnych wskazań medycznych. Bo chociaż organizm nie potrzebuje mleka i jego przetworów do prawidłowego funkcjonowania, spożywając je, dużo łatwiej dostarczyć np. odpowiednią ilość wapnia. Samodzielna eliminacja laktozy może też spowodować mniejszą produkcję enzymu laktazy i tym samym powodować problemy z trawieniem tego cukru mlecznego nawet u osób, które wcześniej ich nie miały.