Ciekawostki

Ciekawostki ze świata genetyki

Spis treści

.

28 lutego 2019, tagi: światowy dzień chorób rzadkich, rzadkie choroby genetyczne 

światowy dzień chorób rzadkich

 „Pokaż swoją rzadkość. Pokaż, że Ci zależy” Obchody Światowego Dnia Chorób Rzadkich 2019

350 milionów ludzi na całym świecie…Mniej więcej tyle zmaga się z jakąś rzadką chorobą. 28 lutego osoby te już po raz kolejny obchodzić będą swoje święto – Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Do tej pory poznaliśmy już niemal 6 000 chorób rzadkich, jednak naukowcy nieustannie odkrywają nowe jednostki chorobowe.

Czytaj całość


.

13 lutego 2019, tagi: badania po poronieniuporonienia przyczyny

poronienia nawykowe jakie badania

Jakie badania w przypadku nawykowych poronień?

Wiele kobiet po jednym czy dwóch poronieniach nie robi żadnych badań lub tylko te podstawowe. Tymczasem, aby zwiększyć swoje szansę na szczęśliwe macierzyństwo, warto już na tym etapie dowiedzieć się, co było powodem straty. Kluczem do sukcesu jest kompleksowa diagnostyka przyczyn poronień.

Czytaj całość


.

13 lutego 2019, tagi: ciąża pozamaciczna

ciąża pozamaciczna

Czym jest ciąża pozamaciczna?

Ciąża pozamaciczna, zwana też ekotopową, to ciąża, która rozwija się poza jamą macicy. Występuje w przypadku 1-2% ciąż. Istnieje wiele czynników sprzyjających jej rozwojowi. Jak wygląda diagnostyka i leczenie ciąży ekotopowej? Sprawdźmy!

Czytaj całość


.

12 lutego 2019, tagi: ciąża biochemiczna, poronienia przyczyny 

ciąża biochemiczna

Czym jest ciąża biochemiczna?

Ciąża biochemiczna to ciąża, która obumarła zanim zarodek zdążył zagnieździć się w macicy. Do poronienia dochodzi zwykle przed 6. tygodniem jej trwania. Ciąży biochemicznej nie widać w obrazie USG. O tym, że kobieta była w ciąży świadczy jedynie podwyższony poziom betaHCG we krwi lub w moczu.

Czytaj całość


02 listopada 2018, tagi: MTHFR, leiden

badania kariotypu

 Badania kariotypu – przydatne przy poronieniach i niepłodności

Jakie badania genetyczne wykonuje się w przypadku niepłodności i poronień? Jedne z nich to badania kariotypu, ponieważ defekty w chromosomie/chromosomach u jednego lub obojga partnerów mogą przyczyniać się właśnie do problemów z utrzymaniem ciąży.

Czytaj całość


31 października 2018, tagi: badanie kariotypu, homocysteina

 

zakrzepica

 Zakrzepica – profilaktyka bez leków

Zakrzepica jest groźnym schorzeniem, które może spowodować przede wszystkim zator płucny. Gdy jesteś w ciąży, palisz papierosy, stosujesz antykoncepcję dwuskładnikowa hormonalną, ryzyko wystąpienia zakrzepicy jest jeszcze wyższe. Zobacz, jakie działania profilaktyczne rozpocząć, żeby bez stosowania leków to ryzyko zmniejszyć!

Czytaj całość


31 października 2018, tagi: kariotyp, zakrzepica

 

badanie kariotypu

 Badanie kariotypu – kiedy i dlaczego dobrze je zrealizować?

Badanie kariotypu – czym tak właściwie jest? To analiza, która ma na celu sprawdzenie liczby, budowy, struktury i innych własności chromosomów danego człowieka. Jakiekolwiek defekty w ich obrębie wiążą się bowiem z problemami zdrowotnymi o różnym nasileniu. Kiedy i z jakiego powodu przeprowadza się taką analizę?

Czytaj całość


30 października 2018, tagi: badanie kariotypu, homocysteina

 

mthfr

 MTHFR – warto zbadać ten gen na etapie planowania ciąży

Polimorfizmy C677T i A1298C genu MTHFR powodują m.in., że organizm ma problem z prawidłowym przyswajaniem standardowej formy kwasu foliowego. Z tego powodu u kobiet planujących ciążę warto wykonać badanie tego właśnie genu. Wynik będzie dla lekarza cenną informacją i pomoże dobrać odpowiednią formę i dawkę kwasu foliowego.

Czytaj całość


30 października 2018, tagi: kariotyp, zakrzepica

 

leiden

 Mutacja czynnika V Leiden – dowiedz się więcej

Mutacja czynnika V Leiden jest defektem będącym głównym genetycznym powodem podwyższonego ryzyka wystąpienia zakrzepicy. Obecność tej zmiany (dwie nieprawidłowe kopie genu) nawet 50–80 razy zwiększa właśnie ryzyko powstania skrzepliny [1]. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czytaj całość


29 października 2018, tagi: MTHFR, leiden

kariotyp

 Kariotyp – czym jest i kiedy poddaje się go analizie?

Kariotyp jest zestawem wszystkich chromosomów występujących w komórkach człowieka. Gdy dana osoba jest zdrowa, ma dwadzieścia trzy pary takich chromosomów. Przy jakichkolwiek defektach (np. związanych z liczbą, strukturą czy budową któregoś chromosomu) występują problemy ze zdrowiem. Najpoważniejszymi są zespoły wad wrodzonych (np. Downa czy Turnera).

Czytaj całość


29 października 2018, tagi: kariotyp, zakrzepica

 

homocysteina

 Homocysteina – co to za aminokwas?

Homocysteina powinna znajdować się w organizmie człowieka w równowadze. Jeśli jest jej zbyt wiele, mogą pojawić się powikłania – zarówno związane z układem sercowo-naczyniowym (np. zakrzepica, udar, zawał), jak i problemy w ciąży (np. poronienia, stan przedrzucawkowy, przedwczesne odklejenie łożyska).

Czytaj całość


26 października 2018, tagi: MTHFR, leiden

 

badanie kariotypu

 Badanie kariotypu – wskazania, przebieg, wynik

Badanie kariotypu to analiza wszystkich chromosomów człowieka – ich liczby, struktury, budowy i innych właściwości. U zdrowej osoby prawidłowy kariotyp zapisywany jest 46 XX (kobieta) i 46 XY (mężczyzna). Kiedy zaleca się przeprowadzenie takiego badania, jak ono wygląda i o czym mówi wynik analizy?

Czytaj całość


25 października 2018, tagi: kariotyp, zakrzepica

 

badania kariotypu

 Badania kariotypu – kiedy warto je wykonać?

Badania kariotypu pozwalają sprawdzić, czy kariotyp – zestaw chromosomów w komórce – jest prawidłowy. Do badania wystarczy pobranie próbki krwi (lub np. płynu owodniowego, gdy bada się nienarodzone jeszcze dziecko). Kiedy szczególnie warto wykonać taką analizę? Sprawdź!

Czytaj całość


24 października 2018, tagi: kariotyp, zakrzepica

 

leiden

 Mutacja czynnika V Leiden a zakrzepica

Obecność mutacji czynnika V Leiden to najczęstsza genetyczna przyczyna zakrzepicy. Może ona również zwiększać ryzyko m.in. poronienia i innych patologii ciąży. Tymczasem nie objawia się w widoczny sposób… Sprawdź, jak się przebadać.

Czytaj całość


24 października 2018, tagi: MTHFR, leiden

 

kariotyp

 Kariotyp – czym jest i o czym mówi badanie kariotypu?

Podejrzenie choroby genetycznej, poronienia nawykowe, przygotowanie do zapłodnienia in vitro… To tylko niektóre wskazania do wykonania badania kariotypu. A czym tak naprawdę jest ten zagadkowo brzmiący kariotyp? To zestaw chromosomów, które są obecne w komórkach człowieka.

Czytaj całość


23 października 2018, tagi: MTHFR, leiden

 

mthfr

 MTHFR – gen, który warto zbadać przed ciążą

Warianty C677T i A1298C genu MTHFR obniżają zdolność organizmu do wchłaniania standardowej formy kwasu foliowego. Dlatego badanie tego genu zaleca się wykonać u wszystkich kobiet planujących ciążę. Na podstawie wyniku lekarz może dobrać odpowiednią dawkę i formę „witaminy życia”.

Czytaj całość


22 października 2018, tagi: kariotyp, zakrzepica

 

homocysteina

 Homocysteina – jak jej nadmiar wpływa na ciążę?

Zbyt wysoka homocysteina u kobiety w ciąży może podwyższać ryzyko groźnych powikłań. Chodzi na przykład od poronienia czy zahamowanie wzrostu dziecka [1,2]. Jakie jeszcze dolegliwości może powodować nadmiar tego aminokwasu?

Czytaj całość


22 października 2018, tagi: MTHFR, leiden

 

zakrzepica

 Zakrzepica – objawy, diagnostyka, czynniki ryzyka

Zakrzepica to stan, kiedy w żyłach (najczęściej) powstają skrzepliny. Mogą one utrudniać przepływ krwi lub oderwać się i skierować np. do tętnicy płucnej, powodując zator. Jakie są objawy zakrzepicy, kto jest narażony na jej wystąpienie i jakie badania wykonać?

Czytaj całość


03 października 2018, tagi: nietolerancja glutenu objawy skórne, testy na gluten

 

ile kosztują badania na nietolerancje glutenu

 Ile kosztują badania na nietolerancję glutenu?

Test DNA jest jedynym badaniem potrafiącym na 100% wykluczyć trwałą nietolerancję glutenu (celiakię). Badanie genetyczne ma ustalić, czy pacjent posiada genotypy HLA-DQ2.2, HLA-DQ2.5 i/lub HLA-DQ8. Wynik testu jest wiarygodny nawet w przypadku osób przebywających na diecie bezglutenowej. Sam test jest ponadto szybki i bezbolesny. No dobrze, a ile kosztują badania na nietolerancję glutenu? Dowiedzmy się.

Czytaj całość


03 października 2018, tagi: badanie na celiakie, objawy celiakii 

 

celiakia badania cena

 Celiakia badania cena

Jedynym badaniem potrafiącym w 100% wykluczyć celiakię (trwałą nietolerancję glutenu) jest badanie genetyczne na obecność genotypów HLA-DQ2.2, HLA-DQ2.5 i/lub HLA-DQ8. Jest to szybki i bezbolesny test, dający pewny wynik nawet w sytuacji, gdy pacjent stosuje już dietę bezglutenową. Ile zapłacimy za takie badanie? Sprawdźmy!

Czytaj całość


02 października 2018,tagi: nietolerancja laktozy, nietolerancja laktozy objawy 

 

nietolerancja laktozy test

 Nietolerancja laktozy test

Pierwotna nietolerancja laktozy to efekt mutacji w genie kodującym laktazę — enzym odpowiedzialny za rozkład cukru mlecznego w organizmie. Ze względu na genetyczne podłoże chorobę najłatwiej zdiagnozować przy pomocy prostego testu genetycznego. Co jeszcze warto wiedzieć o nietolerancji laktozy?

Czytaj całość


02 października 2018, tagi: nietolerancja glutenu objawy skórne, testy na gluten

 

nietolerancja glutenu badania

 Trwała nietolerancja glutenu badania

Trwała nietolerancja glutenu (celiakia) może być groźna dla zdrowia. Wiąże się z zanikiem kosmków jelitowych jelita cienkiego, umożliwiających wchłanianie substancji odżywczych z pokarmu. Choroba często jest więc przyczyną poważnego niedożywienia organizmu. Na szczęście są badania, które pozwalają szybko ją zdiagnozować…

Czytaj całość


01 października 2018, tagi: badanie na celiakie, objawy celiakii 

 

objawy celiakii

 Objawy celiakii — co powinno Cię zaniepokoić?

Celiakia to choroba, która polega na nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na podawany gluten. Dochodzi do zniszczenia kosmków jelitowych, a w konsekwencji — problemów z wchłanianiem substancji odżywczych, m.in. z jedzenia. Bardzo często oznacza to niedobory, a nawet niedożywienie organizmu! To dlatego objawy celiakii są tak różnorodne i u każdej osoby trochę inne…

Czytaj całość


01 października 2018, tagi: nietolerancja glutenu objawy skórne, testy na gluten 

 

celiakia badanie

 Celiakia badanie — jak wykryć celiakię?

Celiakia, czyli inaczej trwała nietolerancja glutenu i choroba trzewna, ma podłoże genetyczne. To oznacza, że zachorować mogą tylko te osoby, które mają do niej predyspozycje — chodzi o obecność konkretnych genów. Ich brak pozwala praktycznie wykluczyć możliwość zachorowania teraz i w przyszłości. Celiakia badanie — na czym polega i kiedy warto je wykonać?

Czytaj całość


28 września 2018, tagi: badanie na celiakie, objawy celiakii 

 

testy na gluten

 Testy na gluten – czy powinnaś wyeliminować ten składnik?

Zastanawiasz się, czy odstawić gluten? W końcu ostatnio bardzo modna jest właśnie eliminacja tego składnika, więc wiele osób decyduje się na ten krok. Tymczasem przejście na dietę bezglutenową bez wyraźnych wskazań medycznych wcale nie jest takie zdrowe, jak może się wydawać! Genetyczne testy na gluten (w kierunku celiakii) — czy powinnaś odstawić ten składnik?

Czytaj całość


28 września 2018, tagi: nietolerancja glutenu objawy skórne, testy na gluten 

 

badanie na celiakie

 Badanie na celiakię – na czym polega test DNA i kiedy warto go zrobić?

Celiakia (trwała nietolerancja glutenu) ma podłoże genetyczne. Z tego powodu test DNA jest badaniem, które warto wykonać jako pierwsze przy jej podejrzeniu. Dzięki niemu można sprawdzić, czy geny związane z chorobą są w ogóle obecne i czy dalsza diagnostyka jest potrzebna. Na czym polega takie badanie na celiakię i kiedy szczególnie warto je zrobić?

Czytaj całość


27 września 2018, tagi: nietolerancja laktozy objawy, nietolerancja laktozy test 

 

Nietolerancja laktozy u dorosłych

 Nietolerancja laktozy u dorosłych — występuje częściej, niż myślisz!

Nietolerancja laktozy u dorosłych to wcale nie taka rzadka sprawa — szacuje się, że nawet co trzeci Polak może cierpieć z jej powodu! Przed ostawieniem mleka i jego przetworów warto jednak sprawdzić, jaka jest przyczyna tej nieprawidłowości. Tylko wtedy będzie można wrócić do pełni zdrowia i pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości, m.in. wzdęć czy bóli brzucha.

Czytaj całość


27 września 2018, tagi: badanie na celiakie, objawy celiakii 

 

celiakia badania

 Celiakia badania — jak sprawdzić, czy to trwała nietolerancja glutenu?

Celiakia to choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym. W jej przebiegu dochodzi do zniszczenia kosmków jelitowych, co w konsekwencji powoduje powstanie niedoborów i liczne objawy, m.in. anemię, bóle głowy, zmęczenie, spadek nastroju czy poronienia. Celiakia badania — jakie testy najlepiej wykonać jako pierwsze?

Czytaj całość


26 września 2018, tagi: nietolerancja laktozy objawy, nietolerancja laktozy test 

 

Nietolerancja laktozy objawy u dorosłych

 Nietolerancja laktozy objawy u dorosłych

Nawet co trzeci Polak może mieć nietolerancję laktozy. Problemy z trawieniem tego cukru mlecznego powodują przede wszystkim objawy ze strony układu pokarmowego. Mogą jednak pojawić się też inne dolegliwości, bardziej niebezpieczne dla zdrowia. Nietolerancja laktozy objawy u dorosłych — na co warto szczególnie zwrócić uwagę?

Czytaj całość


26 września 2018, tagi: nietolerancja glutenu objawy skórne, testy na gluten 

 

nietolerancja glutenu objawy skórne

 Nietolerancja glutenu objawy skórne – czy występują u Ciebie?

Trwała nietolerancja glutenu, czyli celiakia, często objawia się wysypką, podrażnieniem i innymi tego typu dolegliwościami. Może również powodować zaostrzenie objawów innych chorób, m.in. AZS. U niektórych osób występuje też choroba Dühringa — „skórna postać celiakii”. Nietolerancja glutenu objawy skórne — jak nieleczona celiakia może wpływać na skórę?

Czytaj całość


25 września 2018, tagi: nietolerancja laktozy objawy, nietolerancja laktozy test 

 

nietolerancja laktozy objawy

 Nietolerancja laktozy objawy — co powinno zaniepokoić?

Nietolerancja laktozy to jedna z popularniejszych nietolerancji pokarmowych. Opiera się na problemach z trawieniem cukru mlecznego, obecnego przede wszystkim w mleku i jego przetworach. Schorzenie objawia się przede wszystkim problemami żołądkowymi. Nietolerancja laktozy objawy – co jeszcze warto wiedzieć?

Czytaj całość


25 września 2018, tagi: badanie na celiakie, objawy celiakii 

 

celiakia objawy

 Celiakia objawy – jak objawia się trwała nietolerancja glutenu?

Afty, anemia, bóle głowy, niepłodność… To tylko niektóre z możliwych objawów celiakii. Jak to możliwe, że trwała nietolerancja glutenu to nie tylko bóle brzucha czy biegunki? Celiakia objawy – sprawdź, co może świadczyć o obecności choroby!

Czytaj całość


24 września 2018, tagi: badania na celiakie, celiakia objawy 

 

badania na celiakie

 Badania na celiakię — kiedy warto je wykonać?

Wbrew powszechnie krążącej opinii celiakia (trwała nietolerancja glutenu) nie dotyczy tylko i wyłącznie dzieci – może wystąpić w każdym wieku. Schorzenie może uaktywnić się jednak tylko u osób, które mają predyspozycje genetyczne do zachorowania. Na szczęście łatwo sprawdzisz, czy są u Ciebie obecne, decydując się na test DNA. Kiedy szczególnie warto wykonać badania na celiakię? Sprawdź!

Czytaj całość


24 września 2018, tagi: nietolerancja laktozy, nietolerancja laktozy test 

 

nietolerancja laktozy

 Nietolerancja laktozy — co powinieneś wiedzieć

Bóle brzucha, biegunka, nudności i inne objawy tego typu po spożyciu mleka i jego przetworów? To może być nietolerancja laktozy! Zanim jednak wyeliminujesz ten składnik, warto sprawdzić, czy to rzeczywiście on jest problemem w Twoim organizmie. Na czym polega nietolerancja cukru mlecznego i co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdź!

Czytaj całość


 

10 maja 2018, tagi: badania DNA, badania DNA z włosów  

 

Tomasz Komenda

Badania DNA z włosów w sprawie Tomasza Komendy

Ostatnio cała Polska żyje sprawą Tomasza Komendy, który 18 lat temu został skazany za zabójstwo i gwałt. Teraz uzyskał przedterminowe zwolnienie, ponieważ istnieją przypuszczenia, że niesłusznie odbywał karę. Jednym z dowodów w sprawie była znaleziona przy ciele ofiary czapka z włosami. Na podstawie badań DNA….

Czytaj całość


5 maja 2018, tagi: zespół Gilberta, zespół Gilberta badanie  

 

zespół gilberta

 Badanie w kierunku zespołu Gilberta – już w ofercie testDNA Laboratorium Sp. z o. o.

Oferta testDNA Laboratorium Sp. z o. o. właśnie poszerzyła się o badanie w kierunku zespołu Gilberta, choroby metabolicznej przyczyniającej się do wysokiego poziomu bilirubiny we krwi. Mimo łagodnego przebiegu, diagnostyka zespołu Gilberta jest bardzo istotna…

Czytaj całość


 

25 kwietnia 2018, tagi: badania DNA

 

dzień dna

 Międzynarodowy Dzień DNA

25 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień DNA. Ma on upamiętniać opracowanie przez Cricka i Watsona modelu podwójnej helisy DNA oraz ukończenie projektu poznania ludzkiego genomu. To doskonała okazja, aby przyjrzeć się historii odkryć tego niezwykłego związku…

Czytaj całość


20 kwietnia 2018, tagi: testy na ojcostwo, sądowe ustalenie ojcostwa

 

prywatny test na ojcostwo

Czy wynik prywatnego testu na ojcostwo może być wykorzystany w sądzie?

Tak! Wynik prywatnego badania na ojcostwo może być wykorzystany w sądzie – najczęściej jako dowód wstępny. Jest tak samo pewny jak rezultat badania wykonywanego do celów sądowych. Pełną moc dowodową ma jednak ten drugi. Wynika to m.in. z potwierdzenia tożsamości badanych i pobrania próbek DNA w obecności świadków…

 

Czytaj całość

 


20 kwietnia 2018, tagi: badania DNA, test na ojcostwo


quiz

 Rozwiąż QUIZ i dowiedz się, czy Twoje próbki są odpowiednie do testu na ojcostwo!

Do testu na ojcostwo możesz oddać dowolną próbkę z materiałem genetycznym badanej osoby – jej szczoteczkę do zębów, kilka sztuk włosów, a nawet… nadgryzione ciastko. Jaki jeszcze materiał będzie użyteczny w badaniu ojcostwa? Dowiesz się tego, rozwiązując nasz QUIZ!  

 

 

 

Czytaj całość


13 lutego 2018, tagi: kwas foliowy w ciąży , homocysteina

 

Homocysteina - czy należy jej się bać?

Homocysteina – czy należy jej się bać?

W świetle najnowszych badań okazuje się, iż homocysteina powinna być istotnym markerem diagnostycznym Jej wysoki poziom coraz częściej wiązany jest nie tylko z zaburzeniami ze strony układu krążenia, ale i wieloma chorobami cywilizacyjnymi.

 

 

 

Czytaj całość


13 lutego 2018, tagi:kwas foliowy w ciąży , mutacja genu MTHFR

 

kwas foliowy

Kwas foliowy w diecie przyszłej mamy

Dieta przyszłej mamy stanowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie dziecka już od życia płodowego. Aby świadomie programować swoje dziecko do zdrowia, ciężarna powinna spożywać wiele pełnowartościowych produktów, obfitujących między innymi w substancje mineralne oraz witaminy.

 

 

Czytaj całość

 

 


5 lutego 2018, tagi:test NOVA, padaczki i drgawki

padaczka u dzieci

Drgawki, napady padaczkowe – jaka może być ich przyczyna?

Napady padaczkowe, czyli przede wszystkim drgawki, ale też chwilowe utraty świadomości czy omdlenia, wiążą się z nieprawidłową pracą mózgu. Nie ma jednej przyczyny ich wystąpienia: za padaczkę mogą odpowiadać m.in. urazy głowy, choroby zakaźne, guzy mózgu, wrodzone choroby metaboliczne czy wady OUN. Tymczasem z padaczką boryka się aż 50 milionów ludzi na świecie, w tym wiele dzieci! Sprawdź co może być przyczyną!

 

 

Czytaj całość


5 grudnia 2017, tagi:test NOVA, test NIFTY

 

nifty nova

NIFTY + NOVA – 2 kroki do zdrowia Twojego dziecka

Jesteś rodzicem lub dopiero nim zostaniesz? Możesz kompleksowo zadbać o zdrowie swojego dziecka w dwóch prostych krokach! Umożliwią Ci to testy genetyczne NIFTY (badanie prenatalne) i NOVA (badanie wykonywane po narodzinach). Dzięki nim przebadasz malucha pod kątem chorób wrodzonych, dbając o jego przyszłość.

 

 

Czytaj całość


16 listopada 2017, tagi: Neutropenia, zaburzenie odporności

neutropenia

Neutropenia – co to jest?

Twoje dziecko jest podatne na infekcje, ma pleśniawki w buzi czy słabą odporność? Te kłopoty mogą wiązać się z neutropenią – niebezpiecznym zaburzeniem odporności związanym z niedostateczną ilością neutrofilów (rodzaj białych krwinek). Neutropenia może być spowodowana m.in. chorobą wrodzoną. Zbadaj malucha jak najszybciej – ciężka neutropenia zagraża jego życiu!

 

Czytaj całość

 


13 listopada 2017, tagi: Dzień Seniora, choroba Alzheimera

dzień seniora

Dzień Seniora – aby poprawić jakość życia osób starszych

14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. To doskonała okazja, żeby zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej – zarówno te związane z wiekiem, jak i zdrowiem czy sprawnością. Niestety osoby starsze na co dzień spotykają się z wieloma utrudnieniami…

 

Czytaj całość

 


13 listopada 2017, tagi: Światowy Dzień Cukrzycy, celiakia

światowy dzień cukrzycy
Światowy Dzień Cukrzycy już 14 listopada

14 listopada 2017 roku – po raz dwudziesty siódmy – obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. 350 milionów osób, ponad 160 krajów i ponad 200 organizacji: tak ogromna społeczność zwraca w tym dniu uwagę na problemy chorych na to schorzenie…

Czytaj całość

 


09 listopada 2017, tagi: badania przesiewowebadania przesiewowe noworodków

choroby metaboliczne

Badanie przesiewowe noworodków – jakie daje możliwości?

Obecnie możemy coraz dokładniej monitorować stan zdrowia naszych dzieci. Tę możliwość daje nam test NOVA – genetyczne badanie przesiewowe, które od jakiegoś czasu możemy zlecić także w Polsce. Zostało stworzone z myślą o noworodkach i dzieciach do 18. roku życia. Potrafi z bardzo wysoką dokładnością ocenić ryzyko pojawiania się u dziecka aż 87 rzadkich chorób wrodzonych i określić, jak toleruje 32 leki.

Czytaj całość


23 października 2017, tagi: choroby metabolicznebadanie NOVA

choroby metaboliczne

Choroby metaboliczne

Bóle brzuszka, wysypki, biegunki – to jedne z pierwszych objawów niebezpiecznych chorób metabolicznych. To symptomy, które towarzyszą jednak wielu maluchom, dlatego mało kto łączy jest ze schorzeniem genetycznym. Tymczasem w tym przypadku nieprawidłowa diagnoza i zbyt późne rozpoczęcie leczenia mogą powodować nieodwracalne skutki – uszkodzenie organów, upośledzenie czy nawet śmierć.

Czytaj całość


23 października 2017, tagi: krew pępowinowa, badanie NOVA

krew pępowinowa

Bankowanie krwi pępowinowej – alternatywy

Wielu rodziców zastanawia się nad bankowaniem krwi pępowinowej, aby jak najlepiej zadbać o swoje dziecko. Tymczasem pojawiły się nowe alternatywny, dzięki którym możesz realnie wpłynąć na zdrowie malucha. Jakie? Chodzi o nowoczesne badania genetyczne: w kierunku aż 87 chorób wrodzonych i sprawdzające reakcję dziecka na 32 substancje lecznicze.

Czytaj całość


15 września 2017, tagi:choroba alzheimera

alzheimer

Choroba Alzheimera – czy masz do niej predyspozycje?

Chociaż na wystąpienie Alzheimera wpływa wiele różnych czynników, swój udział mają także geny. Gen APOE4 może podwyższać ryzyko zachorowania nawet 15 razy! Co jeszcze warto wiedzieć o chorobie Alzheimera? Sprawdź!

Czytaj całość

.


13 września 2017, tagi:nietolerancja glutenu

nietolerancja glutenu

Trwała nietolerancja glutenu – na czym polega celiakia?

Trwała nietolerancja glutenu, inaczej celiakia, jest schorzeniem o podłożu autoimmunologicznym oraz genetycznym. Chory źle reaguje na gluten, którego spożycie powoduje stan zapalny w jelitach, niedobory i wyniszczenie organizmu. Dowiedz się więcej o trwałej nietolerancji glutenu.

Czytaj całość

.


12 września 2017, tagi:trombofilia wrodzona

trombofilia wrodzona przyczyną wczesnego poronienia

Trombofilia wrodzona przyczyną wczesnego poronienia

Szacuje się, że poronieniem może kończyć się nawet 15% ciąż! Jedną z częstszych przyczyn jest trombofilia wrodzona, która nie daje widocznych objawów. Tymczasem wystarczy prosty test DNA, żeby znacznie zwiększyć szansę na zdrowe dziecko w przyszłości.

Czytaj całość

.


12 września 2017, tagi:pogrzeb po poronieniu

pogrzeb po poronieniu

Pogrzeb po poronieniu – krok po kroku

Od tygodnia, w którym doszło do poronienia, masz prawo pochować swoje dziecko. Jeśli jego płeć została określona, możesz również odebrać zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 złotych. Dowiedz się, w jaki sposób zorganizować pogrzeb krok po kroku.

Czytaj całość

.


07 września 2017, tagi:badania genetyczne po poronieniu

badania genetyczne po poronieniu

Genetyczne przyczyny poronienia – jakie badania warto wykonać?

Poroniłaś? Chcesz poznać przyczynę i lepiej przygotować się do kolejnej ciąży? Dzięki odpowiedniej diagnostyce masz na to szanse. Oto 3 najważniejsze badania genetyczne po poronieniu, które warto wykonać. Spontaniczne wady genetyczne dziecka odpowiadają za ok. 70% wszystkich poronień. Z tego powodu diagnostykę przyczyn utraty ciąży warto rozpocząć właśnie od tego badania po poronieniu.

Czytaj całość

.


07 września 2017, tagi:hemochromatoza

hemochromatoza

Hemochromatoza to m.in. zmęczenie i osłabienie organizmu

Przewlekłe zmęczenie, osłabienie organizmu czy spadek koncentracji – mało kto wie, że mogą to być pierwsze objawy hemochromatozy. Ta niebezpieczna choroba metaboliczna podwyższa ryzyko raka wątroby aż 200 razy i może powodować inne powikłania, m.in. niepłodność, marskość wątroby czy cukrzycę.

Czytaj całość

.


06 września 2017, tagi:celiakia objawy

celiakia objawy

Celiakia – objawy choroby są różnorodne

Bóle brzucha, afty, zmęczenie, depresja, anemia… Celiakia – trwała nietolerancja glutenu – u każdego chorego może mieć inny przebieg. Z tego powodu diagnostyka na podstawie objawów jest tak trudna, więc konieczny jest test DNA.

Czytaj całość

.


06 września 2017, tagi:celiakia

celiakia

Celiakia – na czym polega ta podstępna choroba?

Celiakia, inaczej trwała nietolerancja glutenu, to choroba o podłożu genetycznym i autoimmunologicznym. Powoduje stan zapalny w jelitach, z powodu którego cały organizm narażony jest na wyniszczenie i niedobory. Na czym polega celiakia, jakie ma objawy i jak ją wykryć?

Czytaj całość

.


05 września 2017, tagi:biegunki

biegunki

Męczą Cię biegunki? To może być celiakia

Biegunki, wzdęcia czy bóle brzucha mogą świadczyć o trwałej nietolerancji glutenu – celiakii. Niestety tylko 5% chorych zdaje sobie sprawę ze swojego stanu zdrowia. Reszta naraża się nie tylko na biegunki, ale też raka jelita, depresję czy inne niebezpieczne powikłania. Tymczasem wystarczy prosty test DNA, żeby znów cieszyć się życiem!

Czytaj całość

.


04 września 2017, tagi:wzdęcia

wzdęcia

Masz wzdęcia? Ich przyczyną może być celiakia (trwała nietolerancja glutenu)

Problemy gastryczne, takie jak wzdęcia, bóle brzucha czy biegunka mogą świadczyć o tym, że nie tolerujemy białka występującego w produktach zbożowych – glutenu. Celiakia, bo o niej mowa, jest jedną z najczęstszych nietolerancji pokarmowych. Boryka się z nią nawet 400 000 Polaków, jednak aż 95% chorych nie jest świadomych swojego stanu zdrowia…

Czytaj całość

.


04 września 2017, tagi: ból brzucha

Ból brzucha, biegunka, wzdęcia

Ból brzucha – jego przyczyną może być celiakia (trwała nietolerancja glutenu)

Dokucza Ci ból brzucha i nie wiesz co jest jego przyczyną? Może on być spowodowany celiakią, czyli chorobą polegającą na trwałej nietolerancji glutenu. Na schorzenie to cierpi aż 400 000 Polaków, niestety aż 95% z nich jest niezdiagnozowanych. Tymczasem nieleczona celiakia może prowadzić do nowotworu. Da się mu jednak zapobiec, wykonując proste badanie genetyczne w kierunku trwałej nietolerancji glutenu…

Czytaj całość

.


11 sierpnia 2017, tagi: celiakia

Dzięki badaniu DNA na celiakię moje życie zmieniło się na lepsze

Dzięki badaniu DNA na celiakię moje życie zmieniło się na lepsze!

Na diecie bezglutenowej jestem dopiero od 2 lat, wcześniej nikt nie podejrzewał u mnie celiakii (chociaż miałam miliony objawów). Nie muszę chyba mówić, jak bardzo się męczyłam – teraz czuję się jak nowo narodzona. Ale od początku…

Czytaj całość

.


11 sierpnia 2017, tagi: celiakia

teraz wiem, że celiakia trwa całe życie

Teraz wiem, że celiakia trwa całe życie…

Jako dziecko chorowałam na celiakię, oczywiście wszystko zdiagnozowane na podstawie okropnej biopsji jelita… Możecie sobie wyobrazić, jak małe dziecko przeżywa takie badanie. Diety nie wspominam tak źle – unikałam glutenu, odkąd pamiętam, więc nie tęskniłam za smakiem chleba czy domowego ciasta.

Czytaj całość

.


06 lipca 2017, tagi: badania DNA

badania DNA

Badania DNA – dzięki nim odzyskasz spokój ducha

Wynik badania DNA pozwoli Ci nie tylko unormować swoją sytuację prawną. Jest również szansą na spokojne i szczęśliwe życie – bez wątpliwości i rozterek. Co więcej, dzięki pewności co do ojcostwa zapewnisz rodzinie stabilizację i poczucie bezpieczeństwa oraz poprawisz łączące Was relacje. Będziesz też dla swojego dziecka lepszym rodzicem.

Czytaj całość

.


30 maja 2017, tagi: ojcostwo

ojcostwo

Ojcostwo – co zrobić, gdy mamy co do niego wątpliwości?

Jeśli nie masz pewności, czy jesteś biologicznym ojcem dziecka, które wychowujesz, to test DNA na ojcostwo pozwoli Ci tę pewność zyskać. Jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo możesz albo po narodzinach dziecka albo jeszcze w trakcie ciąży.

Czytaj całość


04 maja 2017, tagi: badania DNA

Bankowanie krwi pępowinowej

Bankowanie krwi pępowinowej – najważniejsze informacje

Krew pępowinowa stanowi cenne źródło komórek macierzystych. Inaczej nazywa się je komórkami pierwotnymi – dają bowiem początek innym, z których powstają organy wewnętrzne i skóra. Ich wyjątkowość jest wykorzystywana przez aktualną medycynę w leczeniu wielu chorób.

Czytaj całość


02 maja 2017, tagi: sądowe ustalenie ojcostwa

sądowe ustalenie ojcostwa

 Sądowe ustalenie ojcostwa – jakie dokumenty są potrzebne do realizacji badania?

Sądowe ustalenie ojcostwa odbywa się zgodnie z formalną procedurą. Przed pobraniem próbek weryfikowana jest m.in. tożsamość badanych. Dlatego do punktu pobrań DNA należy przyjść z aktualnymi dokumentami tożsamości. Sąd, dla którego wynik badania genetycznego będzie najważniejszym dowodem w spawie, musi mieć bowiem pewność, że w badaniu brały udział odpowiednie osoby…

Czytaj całość


13 kwietnia 2017, tagi: łysienie plackowate

łysienie plackowate

 Kiedy łysienie plackowate może być spowodowane nietolerancją glutenu?

Liczne badania wykazują, że w wielu przypadkach łysienie plackowate łączy się z nietolerancją glutenu – celiakią. Jeśli cierpisz więc z powodu łysienia plackowatego, dobrze wykonać genetyczny test w kierunku celiakii. Dlaczego? W przypadku obecności obu tych chorób, tylko dieta bezglutenowa pozwoli Ci zmniejszyć nieprzyjemne…

Czytaj całość


10 kwietnia 2017, tagi: badanie DNA

badanie DNA

 Badanie DNA – po jakim czasie otrzymujemy wynik?

Analizując DNA mężczyzny (potencjalnego ojca) i dziecka można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o istniejące między nimi pokrewieństwo. Choć próbki materiału genetycznego, z których robi się badanie DNA muszą przejść w laboratorium szereg skomplikowanych analiz, to czas oczekiwania na wynik samego badania jest stosunkowo krótki…

Czytaj całość


30 marca 2017, tagi: badania DNA

badania DNA

 Badania DNA – sposób na pewne ustalenie ojcostwa

Badania DNA są obecnie jedynym narzędziem, które pozwala pewnie ustalić ojcostwo. Za ich pomocą można je albo całkowicie wykluczyć, albo jednoznacznie potwierdzić. Wynik badania genetycznego jest wiarygodny bez względu na to, kiedy zostanie wykonany (w czasie ciąży lub po porodzie) i jakie próbki materiału DNA badanych zostaną w nim użyte. Jak wygląda taki test?…

Czytaj całość


02 marca 2017, tagi: test ojcostwa

Test ojcostwa

 Test ojcostwa – teraz wystarczy wypełnić formularz i wysłać go z dowolną próbką

Nie musisz już zamawiać zestawu do pobrania materiału genetycznego w domu. Jeśli chcesz zrealizować pewny test ojcostwa, pobierz i uzupełnij formularz dostępny na stronie www, wydrukuj i podpisz. Prześlij go następnie do laboratorium z dowolnymi próbkami pochodzącymi od Ciebie i dziecka…

Czytaj całość


1 marca 2017, tagi: badanie DNA

ekspertyza sądowa zagadnienia wybrane

Ekspertyza sądowa. Zagadnienia wybrane – dr Paulina Wolańska – Nowak współautorką nowej książki

Jedna z ekspertek testDNA Laboratorium Sp. z o.o. – dr Paulina Wolańska-Nowak – wzięła niedawno udział w wyjątkowym przedsięwzięciu. Jest współautorką nowej pozycji książkowej z zakresu ekspertyz sądowych, związanych z testami DNA – Ekspertyza sądowa. Zagadnienia wybrane. To publikacja unikatowa, przy której pracowało aż 37 autorów-specjalistów….

Czytaj całość


27 lutego 2017, tagi: testy na ojcostwo

Testy na ojcostwo

 Czy zgoda matki jest potrzebna, aby sądowy test na ojcostwo mógł się odbyć?

Do tego, aby dziecko mogło być uczestnikiem testu na ojcostwo potrzebna jest pisemna zgoda wszystkich jego prawnych opiekunów, a więc najczęściej ojca i matki. A co w przypadku, kiedy kobieta ani nie chce się zgodzić na udział dziecka w badaniu, ani sama nie zamierza oddać próbek swojego DNA do analizy? Czy w tej sytuacji sądowy test na ojcostwo uda się zrealizować?…

Czytaj całość


22 grudnia 2016, tagi: badanie na ustalenie ojcostwa

Badanie na ustalenie ojcostwa

 Badania na ustalenie ojcostwa – analiza grup krwi czy materiału genetycznego

Testy genetyczne są obecnie jedyną skuteczną metodą, która pozwala określić biologiczne ojcostwo. Zaczęto z nich korzystać już w latach 80. Badania na ustalenie ojcostwa mają jednak znacznie dłuższą historię. Przed wprowadzeniem testów DNA, specjaliści próbowali rozstrzygać kwestie wątpliwego ojcostwa na inne sposoby, m. in. poprzez analizę grup krwi…

Czytaj całość


17 listopada 2016, tagi: badanie ojcostwa

Badanie ojcostwa

 Badanie ojcostwa z pobraniem próbek w przychodni – łatwy dostęp, krótkie terminy

Pacjenci testDNA Laboratorium Sp. z o.o. mają do dyspozycji ponad 200 przychodni zlokalizowanych na terenie całego kraju, w których mogą pobrać próbki materiału genetycznego i wykonać pewne badanie ojcostwa. Wystarczy, że pacjent zadzwoni do laboratorium (może też napisać maila lub zgłosić się na czacie), poda pasujący mu termin i godzinę, a pracownik zajmuje się umówieniem wizyty…

Czytaj całość


07 listopada 2016, tagi: badanie na ojcostwo cena

Badanie na ojcostwo cena

 Badanie na ojcostwo cena – czy rodzaj próbki DNA ma wpływ na koszt analizy

Do testu na ojcostwo nadaje się tak naprawdę każda próbka, która zawiera DNA badanej osoby. Może nią być zarówno wymaz ze środka jamy ustnej (wymaz z policzka), włosy z cebulkami, przybory toaletowe w postaci szczoteczki do zębów czy maszynki do golenia, jak również cała lista innych materiałów. W testDNA Laboratorium Sp. z o.o. wszystkie próbki traktowane są tak samo, a ich rodzaj nie wpływa na cenę badania. ..

Czytaj całość


26 października 2016, tagi: badania ojcostwa

Badania ojcostwa

 Badania ojcostwa – kto najczęściej z nich korzysta?

Teściowa, która nie wierzy w wierność swojej synowej, chcąca sprawdzić, czy jej wnuk rzeczywiście należy do syna. Mężczyźni podejrzewający swoje partnerki o zdradę, albo odwrotnie, kobiety pragnące dowieść swoim partnerom, że są im wierne. To tylko niektóre z licznych przypadków, z jakimi klienci zgłaszają się do laboratorium. Badania ojcostwa mają im pomóc raz na zawsze pozbyć się wątpliwości. Kiedy jeszcze testy te okazują się niezbędne?…

Czytaj całość


19 października 2016, tagi: badania ojcostwa

Badania ojcostwa

 Czy można zrobić darmowe badania ojcostwa?

Badania DNA na ojcostwo nie wykrywają chorób, nie służą też poprawie zdrowia pacjenta. Ich zadaniem jest pewne potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Osoby, które planują je wykonać nie mogą więc oczekiwać, że Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje koszty związane z ich realizacją. Na szczęście ceny za badania ojcostwa są coraz niższe. Dzięki temu testy, na które kiedyś mogli sobie pozwolić tylko wybrani, obecnie są już w zasięgu ręki każdego z nas…

Czytaj całość


13 października 2016, tagi: badania na ojcostwo

Badania na ojcostwo

 Czy badania na ojcostwo realizowane przez Internet są wiarygodne?

Mówiąc „przez Internet” mamy na myśli samo zamówienie zestawu do pobrania próbek DNA, bo cała analiza wykonywana jest już oczywiście w profesjonalnym laboratorium. Wszystkie akcesoria umożliwiające pozyskanie materiału genetycznego do badania na ojcostwo klient może zamówić z domu, przy pomocy własnego komputera. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i mogą z niego korzystać również klienci z zagranicy…

Czytaj całość


05 października 2016, tagi: test na ojcostwo

Test na ojcostwo

 Test na ojcostwo – czy przeziębienie może zmienić wynik badania?

Planowałeś właśnie pobrać od dziecka próbki do testu na ojcostwo, ale dopadło go wyjątkowo paskudne przeziębienie? Zastanawiasz się, czy infekcja mogłaby w jakikolwiek sposób zmienić wynik badania? Bez obaw! Z powodu choroby nie musisz rezygnować z pobrania próbek, gdyż nie będzie ona miała najmniejszego wpływu na wynik. Test na ojcostwo jest zawsze pewny – niezależnie od stanu zdrowia badanej osoby….

Czytaj całość


30 września 2016, tagi: ustalenie ojcostwa

Ustalenie ojcostwa przez zagranicznych klientów

 Ustalenie ojcostwa możliwe również przed porodem?

Kiedyś z testem na ojcostwo trzeba było czekać do narodzin dziecka. Dziś ustalenie ojcostwa jest możliwe jeszcze w czasie ciąży. Na takie rozwiązanie decydują się często Ci rodzice, którym stres związany z niepewnym ojcostwem nie pozwala w pełni cieszyć się ciążą. Ustalenie ojcostwa jeszcze przed porodem pozwala im pozbyć się negatywnych emocji. Dzięki temu mogą ze spokojem czekać na narodziny potomka…

Czytaj całość


23 września 2016, tagi: badanie DNA

Ustalenie ojcostwa przez zagranicznych klientów

 Ustalenie ojcostwa – dostępne również dla zagranicznych klientów

Klientami testDNA Laboratorium są nie tylko obywatele Polski, ale również osoby mieszkające za granicą. Kilometry nie stanowią najmniejszej przeszkody do wykonania testu na ustalenie ojcostwa, ponieważ m.in. dzięki dostępności mediów elektronicznych, takich jak choćby e-mail…

Czytaj całość


20 września 2016, tagi: badanie DNA

Badania DNA na ojcostwo po śmierci ojca

 Badania DNA – ojcostwo można ustalić za życia i po śmierci ojca

Badania DNA w kierunku biologicznego ojcostwa można przeprowadzić zarówno za życia, jak i po śmierci domniemanego ojca. Jeśli pogrzeb się jeszcze nie odbył, próbki można pobrać bezpośrednio od zmarłego, jeśli tak, to do badania DNA wykorzystuje się natomiast jego rzeczy osobiste…

Czytaj całość


15 września 2016, tagi: testy na ojcostwo

testy na ojcostwo

Testy na ojcostwo – co wpływa na ich pewność?

To czy testy na ojcostwo są pewne zależy m.in. od ilości uwzględnionych w analizie markerów genetycznych (miejsc na DNA). Najlepiej jeśli jest ich aż 24. Pozwala to potwierdzić ojcostwo z prawdopodobieństwem wynoszącym ponad 99,9999% lub wykluczyć je ze 100% pewnością, również w sytuacji, kiedy badany jest tylko ojciec i dziecko…

Czytaj całość


05 września 2016, tagi: badanie na ojcostwo

badania na ojcostwo

Badanie na ojcostwo – co robimy, aby dać Państwu pewny wynik

Badanie na ojcostwo realizowane w testDNA Laboratorium Sp. z o.o. może potwierdzić na ponad 99,9999%, że mężczyzna jest ojcem dziecka lub w 100% wykluczyć możliwość pokrewieństwa między badanymi osobami. Uzyskując taki wynik laboratorium spełnia wymagania Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii….

Czytaj całość


30 sierpnia 2016, tagi: badanie DNA

badania na ojcostwo

Jak ustalić ojcostwo

Badanie DNA jest najskuteczniejszą metodą ustalania ojcostwa. Można je wykonać z wymazu z policzka, szczoteczki do zębów, włosów wyrwanych z cebulkami, plam krwi i wielu innych przedmiotów. Wynik badania będzie pewny, jeśli wykonamy go na podstawie 24 markerów genetycznych, dotyczy to nawet sytuacji, kiedy w badaniu uczestniczą tylko dwie osoby – ojciec i dziecko….

Czytaj całość


04 sierpnia 2016, tagi: sądowe ustalenie ojcostwa

badania na ojcostwo

Sądowe ustalenie ojcostwa – krok po kroku

Sądowe ustalenie ojcostwa odbywa się na podstawie analizy próbek DNA pobranych od ojca, dziecka oraz matki. Jeśli wynik badania ma posłużyć jako dowód w toczącym się procesie, to próbki pobierane są również w przeznaczonym do tego miejscu. Testy na sądowe ustalenie ojcostwa zawsze w sposób pewny i jednoznaczny określają czy badane osoby są ze sobą biologicznie spokrewnione. …

Czytaj całość


27 lipca 2016, tagi: badania ojcostwa

badania na ojcostwo

Co różni prywatne badanie ojcostwa od badania sądowego?

Chcesz wykonać badanie ojcostwa, ale nie podjąłeś w tym kierunku jeszcze żadnych kroków, bo zastawiasz się czy wybrać badanie prywatne czy sądowe? Musisz wiedzieć, że oba testy opierają się na tej samej metodzie analizy DNA, a jedyna różnica tkwi w sposobie pobierania próbek. Zarówno prywatne, jak i sądowe badania ojcostwa jednoznacznie rozstrzygają czy mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. …

Czytaj całość


22 lipca 2016, tagi: test na ojcostwo

test na ojcostwo

Test na ojcostwo – jakie próbki oddać do badań

Jest wiele przedmiotów, na podstawie których wykonuje się dziś testy na ojcostwo. Ludzkie DNA znajduje się zarówno w wymazie z policzka, jak i w wosku usznym zebranym przy pomocy patyczka kosmetycznego. Nośnikiem informacji genetycznej będzie też niedopałek papierosa, guma do żucia czy szczoteczka do zębów…

Czytaj całość


22 lutego 2016, tagi: badania DNA

mukowiscydoza objawy i leczenie

Mukowiscydoza – choroba genetyczna spowodowana mutacją genu CFTR

Mukowiscydozę kojarzy się przede wszystkim z uszkodzeniem układu oddechowego u dzieci, tymczasem ma ona wpływ na cały organizm (w tym na układ pokarmowy i rozrodczy). Rzadko mówi się też o nosicielstwie mutacji genu CFTR, które powoduje problemy z płodnością, nie dając innych objawów…

Czytaj całość


14 stycznia 2016, tagi: badania DNA

Nie udaje ci się dotrzymać noworocznych postanowień?

Nie udaje ci się dotrzymać noworocznych postanowień? Odpowiedzi szukaj w DNA

O najważniejszych aspektach życia człowieka decydują geny. Bo przecież wygląd zapisany jest w kodzie genetycznym. Od genów zależeć będzie w dużej mierze to na jakie choroby zapadniemy w przyszłości. Geny będą nam podpowiadały jaką dietę powinniśmy stosować, aby nie przytyć.Warto o tym pamiętać robiąc noworoczne postanowienia…

Czytaj całość


5 listopada 2015, tagi: badania DNA

Test na ojcostwo bez zgody potencjalnego ojca?

Badania DNA na ojcostwo bez zgody potencjalnego ojca?

Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka – w liście adresowanym do Ministra Sprawiedliwości apeluje o podjęcie kroków w celu uregulowania kwestii dotyczących testów DNA na ojcostwo. Gdy chodzi o dobro dziecka, ustalenie ojcostwa może odegrać kluczową rolę, choćby zabezpieczając je finansowo, pozwolić, aby między dzieckiem a rodzicem wytworzyła się rodzinna…

Czytaj całość


19 października 2015, tagi: badania DNA

Badania DNA

Nagroda Nobla za odkrycie mechanizmów naprawy DNA

Tegorocznymi laureatami nagrody Nobla z dziedziny chemii zostali Tomas Lindahl, Paul Modrich oraz Aziz Sancar. Jakich niezwykłych odkryć dokonała ta trójka badaczy, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk postanowiła ją wyróżnić? Okazuje się, że ci trzej naukowcy opisali różne mechanizmy naprawy DNA.  Mechanizmy, bez których o życiu na Ziemi pewnie nie byłoby…

Czytaj całość


1 września 2015, tagi: badania DNA

chlamydia

 Chcesz się dowiedzieć czy masz chlamydię? Użyj smartfona!

Obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez smartfonów. Telefony komórkowe już dawno przestały nam służyć wyłącznie do dzwonienia czy wysyłania smsów. Dziś za ich pomocą możemy serfować po Internecie i korzystać z przeróżnych aplikacji mobilnych. Co ciekawe, te drugie znalazły szerokie zastosowanie również w medycynie, a ściślej w genetyce…

Czytaj całość


18 sierpnia 2015, tagi: badania DNA

Badania DNA

 Powstał miniaturowy sprzęt do badań DNA – czy szykuje się przełom w genetyce?

Jeszcze do niedawna odczytanie czyjegoś kodu genetycznego wymagało czasu, przestrzeni i przede wszystkim sporych nakładów finansowych. Już niebawem może się to zmienić, a to za sprawą kieszonkowego sprzętu do badań DNA i technologii zwanej MinION. Laboratoria genetyczne już nie będą potrzebne?

Czytaj całość


2 czerwca 2015, tagi: badania DNA

 

Ślady krwi pozostawione na miejscu mogą doprowadzić do sprawcy.  Ślady krwi pozostaw­ione na miejscu zbrodni mogą doprowadzić do sprawcy

W niedzielne przed­połud­nie, 24 maja 2015 roku, dwóch mężczyzn wskoczyło na wybieg dla niedźwiedzi stołecznego zoo. Nie wiadomo czym kierowali się sprawcy całego zdarzenia, musieli być jed­nak wyjątkowo uparci – nie przeszkodz­iło im bowiem ani ogrodze­nie, ani fosa. Na całe szczęś­cie nie doszło do tragedii, nie obyło się jed­nak bez szwanku, jeden z mężczyzn…

Czytaj całość


11 lutego 2015, tagi: badania DNA

Zestaw do testu na ojcostwo - co zawiera Zestaw do testu na ojcostwo – co zawiera

Zestaw do samodziel­nego poboru mate­ri­ału firmy testDNAe, wyposażony jest we wszys­tkie ele­menty, które posłużą do przy­go­towa­nia oraz zabez­pieczenia próbek przez­nac­zonych do anal­izy w kierunku ustal­e­nia ojcostwa. Przy uży­ciu zestawu można pobrać wymazy policzkowe od dom­nie­manego ojca, dziecka oraz matki (opcjonalnie). Zestaw zawiera: wymazówki, …

Czytaj całość


5 lutego 2015, tagi: badania DNA

Prenatalny test na ojcostwo – dlaczego warto go wykonać? Prenatalny test na ojcostwo – dlaczego warto go wykonać

Gene­ty­czny test na ojcostwo w ciąży jest przez­nac­zony dla tych par, które chci­ałyby uzyskać infor­ma­cje o ojcost­wie jeszcze przed poro­dem, a jed­nocześnie mieć pewność, że infor­ma­cja ta będzie w pełni wiary­godna. Pre­na­talny test DNA na ojcostwo jest bowiem w stanie określić praw­dopodobieństwo pokrewieństwa między konkret­nymi osobami na poziomie powyżej 99,99%…

Czytaj całość


29 stycznia 2015, tagi: badania DNA

ustalenie ojcostwa bez próbki ojca Ustalenie ojcostwa bez próbki ojca

W standardowym teście na ojcostwo analizuje się próbki DNA pochodzące od domniemanego ojca i dziecka. Czasami, w wyniku różnych nieprzewidzianych zdarzeń losowych, takich jak choćby wypadek czy poważna choroba, mężczyzna umiera jednak zanim kwestia ojcostwa zostanie ostatecznie rozstrzygnięta. Sprawa jest dość prosta, gdy nie doszło jeszcze do pochówku, a próbki…

Czytaj całość


21 stycznia 2015, tagi: badania DNA

Jak prawidłowo pobrać wymaz do testu na ojcostwo? Jak prawidłowo pobrać wymaz do testu na ojcostwo?

Pobieranie materiału do testu na ojcostwo jest tak “proste jak mycie zębów” i całkowicie bezbolesne. Odbywa się ono przy pomocy specjalnego zestawu testDNA, który można zamówić już teraz lub zakupić go w jednym z naszych punktów pobrań. Materiał do testu na ojcostwo można pobrać samodzielnie w domowym zaciszu nie angażując osób trzecich…

Czytaj całość


15 stycznia 2015, tagi: badania DNA

Jakie próbki można wykorzystać do testu ojcostwa Jakie próbki można wykorzystać do testu na ojcostwo?

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, próbką do testu na ojcostwo może być praktycznie wszystko. Identyczne DNA znajdziemy bowiem w każdej komórce żywego organizmu. Miejsce, z którego zostanie wyizolowane nie ma zatem najmniejszego znaczenia. Laboratoria dzielą badane przez siebie materiały na standardowe i niestandardowe. Jaka jest między nimi różnica?

Czytaj całość


7 stycznia 2015, tagi: badania DNA

Test ojcostwa u dwóch spokrewnionych mężczyzn

 Test ojcostwa u dwóch spokrewnionych mężczyzn

Do przeprowadzenia rzetelnej analizy DNA, w kierunku rozstrzygnięcia spornego ojcostwa wystarczą zwykle próbki pozyskane od domniemanego ojca i dziecka. Najczęściej mają one postać wymazów z błony śluzowej policzka. Testy tego rodzaju potrafią z niemal całkowitą pewnością potwierdzić ojcostwo lub wykluczyć danego mężczyznę z grona potencjalnych ojców…

Czytaj całość


17 grudnia 2014, tagi: badania DNA

Sądowy test na ojcostwo Sądowy test na ojcostwo – na czym polega badanie?

Formalny charakter sądowego testu na ojcostwo sprawia, że jego przebieg wygląda nieco inaczej od badania realizowanego dla własnej wiedzy (prywatnego). Bez spełnienia wymogów narzuconych przez krajowe sądownictwo nie zostanie on wykonany. Wszelkie różnice będą się przede wszystkim odnosić do samego sposobu poboru próbek. Jak zatem wygląda sądowe…

Czytaj całość


9 grudnia 2014, tagi: badania DNA

Czym jest protokolarny test na ojcostwo? Czym jest protokolarny test na ojcostwo?

Laboratoria genetyczne oferują zwykle testy na ojcostwo do celów prywatnych i sądowych. (…) Konieczność przeprowadzenia określonych procedur, w przypadku testu o charakterze sądowym, generuje oczywiście dodatkowe koszty. W efekcie za takie badanie klient zapłaci od 700 zł do nawet 1700 zł. Nie ulega chyba wątpliwości, że to całkiem spory wydatek. Czy…

Czytaj całość


2 grudnia 2014, tagi: badania DNA

Test na ustalenie ojcostwa - ile trwa analiza? Test na ustalenie ojcostwa – ile trwa analiza?

Testy gene­ty­czne to obec­nie najpewniejsza metoda na ustal­e­nie spornego ojcostwa. Klien­tom zależy na jak najszyb­szym otrzy­ma­niu wyniku. To oczy­wiste! Infor­ma­cja o ojcost­wie jest zbyt ważna, aby czekać na nią w nieskońc­zoność. Należy pamię­tać, że dzisiejsze testy ojcostwa wyko­rzys­tują jed­nak najnowocześniejsze tech­niki anal­izy, a sam pro­ces bada­nia składa się z kilku…

Czytaj całość


25 listopada 2014, tagi: badania DNA

Zlecenie testu na ojcostwo przez zagranicznego klienta Zlecenie testu na ojcostwo przez zagranicznego klienta

Osoby przebywające za granicą na pewno zastanawiają się czy nasze laboratorium realizuje również badania dla klientów mieszkających poza Polską. Oczywiście! Próbki do testu na ustalenie ojcostwa nadchodzą do nas z wielu zakątków całego świata. Jak wygląda procedura zlecenia takiego badania? Jak to możliwe? Wymazy do prywatnego testu na ojcostwo…

Czytaj całość


19 listopada 2014, tagi: badania DNA

Jak pobrać próbki do badania na ojcostwo od dziecka Jak pobrać próbki do badania na ojcostwo od dziecka

Pobranie próbek do badania ojcostwa od dziecka jest proste i bezbolesne. Służy do tego specjalnie przygotowany zestaw. Znajduje się w nim m.in komplet sterylnych wymazówek, szczegółowa instrukcja postępowania oraz formularz zlecenia badania. Jeśli obawiasz się, że dziecko może czuć dyskomfort przy uzyskiwaniu wymazu, pobierz w pierwszej kolejności próbkę od siebie…

Czytaj całość


13 listopada 2014, tagi: badania DNA

Czy zlecając test na ojcostwo trzeba podać kierunek badania Czy zlecając test na ojcostwo trzeba podać kierunek badania?

Pracownicy laboratoriów genetycznych, którzy odpowiadają za przyjmowanie zleceń na badania w kierunku ustalenia ojcostwa niejednokrotnie słyszą z ust klientów następujące słowa: Chciałbym wykonać test na wykluczenie ojcostwa, lub odwrotnie: Chciałbym zrealizować badanie, które potwierdzi moje ojcostwo. Wielu zleceniodawców jest przekonanych, że testy wykluczające…

Czytaj całość


5 listopada 2014, tagi: badania DNA

Jak wybrać najlepsze laboratorium do testu na ojcostwo? Jak wybrać najlepsze laboratorium do testu na ojcostwo?

Wybór laboratorium genetycznego, któremu zlecimy badanie ojcostwa nie jest zadaniem łatwym. W Internecie znajdziemy bowiem całą masę placówek wykonujących tego rodzaju testy. Co więcej oferty poszczególnych firm są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem ceny, jak i zakresu świadczonych przez nie usług. Jak się w tym wszystkim nie pogubić i wybrać opcję…

Czytaj całość


3 listopada 2014, tagi: badania DNA

Tańszy czy droższy test na ojcostwo - który lepszy

 Tańszy czy droższy test na ojcostwo – który lepszy

Każdy kto choć trochę interesował się tematem testów ojcostwa na pewno zauważył, że ceny badań (…) różnią się od siebie. Analiza DNA do testu na ojcostwo wygląda zawsze tak samo. Skąd więc ta rozbieżność cenowa? Dlaczego w jednym laboratorium za prywatne badanie ojcostwa zapłacimy 600 zł, a w innym 1600 zł? Wszystkie testy na ojcostwo realizowane są według…

Czytaj całość


13 listopada 2014, tagi: badania DNA

Czy test na ojcostwo jest dyskretny?

 Czy test na ojcostwo jest dyskretny?

Klienci wykonujący badania ojcostwa często zastanawiają się nad bezpieczeństwem swoich danych osobowych. W obawie przed negatywną opinią otoczenia wielu z nich wolałoby zachować dyskrecję lub po prostu ukryć fakt zlecenia testu. Czy osoby zgłaszające się do laboratoriów genetycznych rzeczywiście mają się czego bać? Ustawa o ochronie danych osobowych reguluje…

Czytaj całość


6 października 2014, tagi: badania DNA

o czego służą badania genetyczne? Do czego służą badania genetyczne?

Nie od dziś wiadomo, że u podstaw egzystencji wszystkich żywych organizmów, w tym także człowieka, leżą geny. DNA jest bowiem nośnikiem informacji, które będą decydować o naszym wygładzie, charakterze, upodobaniach czy umiejętnościach. Istnieje nawet przekonanie, że w DNA zapisane jest wszystko. Czy można zatem wskazać inne aspekty życia, w których genetyka…

Czytaj całość


1 października 2014, tagi: badania DNA

Wirus HPV - jak uniknąć zarażenia? Wirus HPV – jak uniknąć zarażenia?

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus) to wirus należący do rodziny Papillomawirusów. Jego poszczególne odmiany mogą przyczyniać się do rozwoju wielu groźnych chorób nowotworowych. Szacuje się, że nawet połowa populacji ludzkiej może mieć w ciągu życia do czynienia z tym niebezpiecznym wirusem. Stanowi on równie duże zagrożenie…

Czytaj całość


30 września 2014, tagi: badania DNA

Wyko­rzys­tanie badań DNA w kryminalistyce

 Wykorzystanie badań DNA w kryminalistyce

Bada­nia DNA są obec­nie najskuteczniejszą metodą iden­ty­fikacji osób. Każdy człowiek posi­ada bowiem własny, indy­wid­u­alny kod gene­ty­czny. Z tego też względu bardzo często wyko­rzys­tuje się je w krymi­nal­istyce, głównie do iden­ty­fikacji przestępców. Dzięki możli­woś­ciom, jakie daje współczesna gene­tyka dotar­cie do spraw­ców różnego rodzaju wykroczeń stało się o wiele prostsze…

Czytaj całość


19 września 2014, tagi: badania DNA

Bliźnięta jednojajowe - genetyczny fenomen Bliźnięta jednojajowe – genetyczny fenomen

Bliźnięta od zawsze budziły zainteresowanie zarówno w otoczeniu zwykłych ludzi, jak i w środowisku naukowym. Na przestrzeni ostatnich lat prowadzono liczne badania z udziałem bliźniąt, których celem było dokładniejsze poznanie tego genetycznego fenomenu. Okazuje się, że częstotliwość występowania ciąż wielopłodowych jest różna w zależności od regionu świata. Duże…

Czytaj całość


15 września 2014, tagi: badania DNA

Nowy suplement diety dla wcześniaków Nowy suplement diety dla wcześniaków

Dla wcześniaków o niskiej wadze urodzeniowej, które bardzo często zaraz po przyjściu na świat leczone są na oddziałach intensywnej terapii, najważniejsze wydaje się jak najszybsze tempo wzrostu. Przyrost masy ciała jest bowiem wskaźnikiem polepszającego się stanu zdrowia. W przypadku noworodków ważących poniżej 1000 gramów główny problem stanowią znajdujące się …

Czytaj całość


10 września 2014, tagi: badania DNA

FDA zatwierdza pierwszy nieinwazyjny test DNA na raka jelita grubego FDA zatwierdza pierwszy nieinwazyjny test DNA na raka jelita grubego

Agencja Żywności i Leków (ang. Food and Drug Admin­is­tra­tion, skrót FDA) zatwierdz­iła niedawno pier­wszy niein­wazyjny test DNA w kierunku raka jelita grubego. Badanie zwane Colo­guard potrafi wykryć mutacje gene­ty­czne, które mogą wskazy­wać na obec­ność tego groźnego nowotworu. Rak jelita grubego dotyka głównie osób po 50 roku życia. Zajmuje trzecie miejsce co do…

Czytaj całość


3 września 2014, tagi: badania DNA

Szansa na dłuższe życie dla dzieci z mukowiscydozą Szansa dla dzieci z mukowiscydozą?

Naukowcy ze Stanów Zjed­noc­zonych sza­cują, że dzieci urod­zone w 2010 roku, u których zdi­ag­no­zowano mukowis­cy­dozę będą żyć dłużej od tych urod­zonych we wcześniejszych lat­ach – infor­muje cza­sopismo Annals of Inter­nal Med­i­cine. Mukowis­cy­doza (ang. cys­tic fibro­sis, skrót CF) jest chorobą gene­ty­czną powodu­jącą postępu­jące uszkodzenia płuc oraz innych organów. W

Czytaj całość


1 września 2014, tagi: badania DNA

Ter­apia enzy­mami u chorych na neu­rofi­bro­ma­tozę typu 1 Terapia enzymami u chorych na neurofibromatozę typu 1

Naukowcy z Van­der­bilt opra­cowują nowe metody leczenia neu­rofi­bro­ma­tozy typu 1. Wykazali, że enzym o nazwie asfotase-alpha przyspiesza wzrost kości, wzmac­nia je i wpływa pozy­ty­wnie na ich min­er­al­iza­cję. Wstrzyki­wanie tej sub­stancji do orga­nizmu pac­jenta może zapo­b­ie­gać zła­man­iom, które są nieodłącznym ele­mentem towarzyszą­cym ner­wiakowłók­ni­akowa­tości – podaje…

Czytaj całość


25 sierpnia 2014, tagi: badania DNA

Cząsteczka mikroRNA determinująca płeć muszek owocowych Cząsteczka mikroRNA determinująca płeć muszek owocowych

Naukowcom z Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL) udało się jakiś czas temu zidentyfikować grupę niewielkich genów warunkujących powstawanie cząsteczki zwanej mikroRNA (miRNA), która odgrywa istotną rolę w różnicowaniu się tkanek męskich i żeńskich u muszek owocowych. mikroRNA stanowi krótki odcinek RNA, , który może decydować o aktywności jednego, bądź też…

Czytaj całość


18 sierpnia 2014, tagi: badania DNA

Wpływ środowiska na DNA Wpływ środowiska na DNA

Naukowcy z BBSRC oraz Wellcome Trust Sanger Institute Single Cell Genomics Centre opracowali nową technologię, która pozwala badać wpływ środowiska na ludzkie DNA. Technika umożliwia mapowanie wszystkich markerów epigenetycznych w kodzie genetycznym obejmujących pojedynczą komórkę. Przewiduje się, że znajdzie ona szerokie zastosowanie w leczeniu…

Czytaj całość


13 sierpnia 2014, tagi: badania DNA

Mutacja genetyczna przyczyną krótkiego snu u bliźniaków? Mutacja genetyczna przyczyną krótkiego snu u bliźniaków?

Badania przeprowadzone na 100 parach bliźniąt ujawniły istnienie mutacji genetycznej powodującej zaburzenia snu – informuje sierpniowy numer czasopisma Sleep. Zidentyfikowany wariant genetyczny zwiększa także odporność organizmu na deficyty snu. Okazało się, że za krótki sen odpowiedzialny jest p.Tyr362His – wariant genu o nazwie BHLHE41. Długość snu osób będących…

Czytaj całość


11 sierpnia 2014, tagi: badania DNA

Postępowanie wobec osób cierpiących na zespół Lyncha Postępowanie wobec osób cierpiących na zespół Lyncha

Statystyki podają, że aż 25% z 143 000 pacjentów cierpi na dziedzicznego raka jelita grubego. U.S. Multi-Society Task Force on Colorectal Cancer wprowadziło ostatnio nowe wytyczne dotyczące postępowania wobec osób, u których zdiagnozowano nowotwór. Zaleca się m.in., aby wszyscy ci pacjenci poddawali się specjalnym testom genetycznym, a dotyczy to szczególnie…

Czytaj całość


 

8 sierpnia 2014, tagi: badania DNA

Wszczepienie genu do serca zastąpi rozrusznik Wszczepienie genu do serca zastąpi rozrusznik?

Pacjenci z arytmią lub zatorami często wymagają wszczepienia rozrusznika serca. Kardiolodzy z Cedars-Sinai Heart Institute w Los Angeles opracowali jednak procedurę przeszczepu genu, dzięki której komórki serca przekształcają się w „biologiczne symulatory” regulujące jego pracę. O rezultatach badań amerykańskich ekspertów możemy przeczytać w jednym z numerów…

Czytaj całość


6 sierpnia 2014, tagi: badania DNA

Amerykańscy naukowcy opracowali nowy test na HPV Amerykańscy naukowcy opracowali nowy test na HPV

Naukowcy z Johns Hopkins Medicine w Baltimore opracowali nowy test na obecność HPV – wirusa brodawczaka ludzkiego odpowiedzialnego za rozwój wielu groźnych nowotworów. Test ten opiera się na analizie próbek krwi i śliny jednocześnie. Rak jamy ustnej i gardła jest w Stanach Zjednoczonych coraz powszechniejszy. Szacuje się, że aż 70% wszystkich przypadków tego…

Czytaj całość


4 sierpnia 2014, tagi: badania DNA

Test na HPV a ryzyko rozwoju raka szyjki macicy Test na HPV a ryzyko rozwoju raka szyjki macicy

W Stanach Zjednoczonych testom na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), jak również badaniom cytologicznym (PAP), poddawane są kobiety między 30-65 rokiem życia. Badania te przeprowadza się co 5 lat. Mają one przede wszystkim na celu określenie ryzyka wystąpienia u pacjentki raka szyjki macicy.Liczne eksperymenty dowiodły, że wykonanie wyłącznie testu…

Czytaj całość


1 sierpnia 2014, tagi: badania DNA

Nowa mobilna aplikacja dla osób z celiakią Nowa mobilna aplikacja dla osób z celiakią

Brytyjska organizacja charytatywna Coeliac UK działająca na rzecz osób z celiakią poinformowała o wejściu na rynek nowej aplikacji o nazwie „Gluten-free on the Move”, której celem jest wspomaganie wszystkich osób cierpiących na chorobę trzewną w prawidłowym stosowaniu diety bezglutenowej. Ta dostępna na iPhona oraz androida aplikacja mobilna zdobyła w 2014 roku…

Czytaj całość


30 lipca 2014, tagi: badania DNA

Nagła śmierć sercowa o podłożu genetycznym

 Nagła śmierć sercowa o podłożu genetycznym

Dzięki dwóm badaniom naukowym przeprowadzonym przez specjalistów z Massachusetts General Hospital (MGH) oraz Broad Institute of MIT and Harvard udało się pozyskać nowe informacje na temat czynników genetycznych zwiększających ryzyko wystąpienia poważnych zaburzeń rytmu serca. O wynikach testów amerykańskich ekspertów można przeczytać w czasopismach…

Czytaj całość


24 lipca 2014, tagi: badania DNA

Terapia genowa rzadkiej choroby Terapia genowa rzadkiej choroby

Na rzadkie choroby cierpi od 30 do 40 milionów osób w całej Europie, a wśród nich są także i dzieci. Wiele z tych chorób ma swoje podłoże w genetyce, dlatego też to właśnie w terapii genowej pacjenci upatrują swoich szans na wyleczenie. Niemniej jednak mimo licznych prób zastosowania tego rodzaju terapii tylko niektóre z nich zakończyły się sukcesem. Finansowany ze…

Czytaj całość


18 lipca 2014, tagi: badania DNA

Badania w ramach projektu TEDDY - nowa wiedza na temat celiakii u dzieci Nowe źródło wiedzy na temat celiakii u dzieci

U większości pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą trzewną zaobserwowano obecność genów z grupy HLA (głównie HLA-DR3-DQ2 i HLA-DR4-DQ8). Z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie New England Journal of Medicine wynika, że na celiakię zachoruje na przestrzeni najbliższych 5 lat aż ¼ dzieci posiadających te geny. Co ciekawe szczególnym ryzykiem…

Czytaj całość


10 lipca 2014, tagi: badania DNA

Genetyczne uwarunkowania zespołu bolesnego pęcherza Genetyczne uwarunkowanie zespołu bolesnego pęcherza

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza zwane inaczej zespołem bolesnego pęcherza (ang. Bladder pain syndrome, skrót BPS) jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się szeregiem objawów. Wśród symptomów choroby wymienia się przeważnie ból w okolicach pęcherza, uczucie ucisku oraz chęć częstego oddawania moczu. Dwójka naukowców z University Hospital of Bern…

Czytaj całość


7 lipca 2014, tagi:  badania DNA

Zjawisko łamilwego chromosomu Y przyczyna jego utraty? Zjawisko łamliwego chromosomu Y przyczyna jego utraty?

Badania genetyczne przeprowadzone przez naukowców z University of Texas Arlington na ponad 4 000 gatunkach chrząszczy są źródłem nowej teorii, która być może pozwoli odpowiedzieć na pytanie o przyczynę zjawiska utraty chromosomu Y, które podobnie jak u innych gatunków występuje także u ludzi. Naukowcy teorię tę nazwali „hipotezą łamliwego chromosomu Y”…

Czytaj całość


4 lipca 2014, tagi:  badania DNA

rak piersi Mutacja genu BRCA1 i BRCA2 a metody leczenia raka piersi

Najnowsze wyniki badań wskazują, że 7 na 10 kobiet, które wykonały test na obecność mutacji jeszcze przed operacją, i u których rezultat analizy był pozytywny (wskazywał na obecność zmian w materiale genetycznym) zdecydowało się na zmianę zakresu planowanego zabiegu. Zmiana ta polegała w główniej mierze na poszerzeniu operowanego obszaru, a co się z tym wiąże na...

Czytaj całość


1 lipca 2014, tagi: badania DNA

walka z celiakią Enzym pomocny w walce z objawami celiakii

Naukowcy z University of Tampere w Finlandii udowodnili, że specyficzny enzym o nazwie ALV003 pomoże w znacznym stopniu ograniczyć kontakt z glutenem, a w rezultacie zmniejszać ryzyko uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego u pacjentów chorych na celiakię. Wyniki ich najnowszego eksperymentu ukazały się w czasopiśmie Gastroenterology – oficjalnego periodyku…

Czytaj całość


26 czerwca 2014, tagi: badania DNA

Nowy test wykrywający raka prostaty

 Nowy test wykrywający raka prostaty

Firma MDxHealth wprowadziła niedawno na rynek nowy test umożliwiający wykluczenie obecności markerów genetycznych raka prostaty. Jak wskazują najnowsze wyniki badań jest on na tyle dokładny, że wykonywanie inwazyjnych metod diagnostycznych, takich jak biopsja prostaty, być może w niedalekiej przyszłości nie będzie już konieczne. Informacje na temat nowego testu…

Czytaj całość


23 czerwca 2013, tagi: badania DNA

 Geny odpowiedzialne za wady układu moczowego u chłopców

 Geny odpowiedzialne za wady układu moczowego u chłopców

Grupa badaczy z Bay­lor Col­lege of Med­i­cine ziden­ty­fikowała niedawno nowe czyn­niki gene­ty­czne wpły­wa­jące na pow­stawanie najczęś­ciej wys­tępu­ją­cych wad wrod­zonych u noworod­ków płci męskiej. Raport z tego ważnego odkrycia opub­likowany został w cza­sopiśmie Nature Medicine. Wnętrostwo i spodziectwo — czym są? Wnętrostwo i spodziectwo to najczęst­sze wady…

Czytaj całość


5 czerwca 2013, tagi: badania DNA

Mutacja genu BRCA2 przyczyną rozwoju nowotworów płuc Mutacja genu BRCA2 przyczyną rozwoju nowotworów płuc

Wyniki przeprowadzonych w ostatnim czasie badań wskazują, że geny odpowiedzialne za ryzyko wystąpienia raka piersi, mogą również zwiększyć niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu płuc u palaczy. Jak sugerują rezultaty analiz opublikowanych niedawno w czasopiśmie Nature Genetics, jedna na cztery palące osoby, u której doszło do mutacji genu BRCA2…

Czytaj całość


30 maja 2013, tagi: badania DNA

Mamy tendencję do wybierania partnerów o podobnym DNA? Mamy tendencję do wybierania partnerów o podobnym DNA?

Z najnowszych badań opublikowanych na łamach czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences, przeprowadzonych przez ekspertów z University of Colorado Boulder wynika, że większość z nas wybiera partnerów podobnych do siebie pod względem genetycznym. Zespół specjalistów z Institute of Behavioral Science zwraca uwagę, że prowadzone już wcześniej…

Czytaj całość


29 maja 2013, tagi: badania DNA

Dwie trzecie Amerykanów może być zarażonych wirusem HPV

 Dwie trzecie Amerykanów może być zarażonych wirusem HPV

Jak sugerują najnowsze wyniki badań aż dwie trze­cie dorosłych Amerykanów może być zarażonych przy­na­jm­niej jed­nym — ze 109 szczepów — wirusem bro­daw­czaka ludzkiego. Wyniki testów przeprowad­zonych przez ekspertów z NYU Lan­gone Med­ical Cen­ter w Nowym Yorku zostały zaprezen­towane w 2014 roku na kon­fer­encji Amerykańskiego Sto­warzyszenia Mikro­bi­ologii…

Czytaj całość


27 maja 2013, tagi: badania DNA

Podwójna mastektomia nie jest konieczna? Podwójna mastektomia nie jest konieczna?

Wiele kobiet po usłyszeniu diagnozy o raku piersi poddaje się zabiegowi podwójnej mastektomii, która polega na usunięciu obu piersi. Wyniki badań przeprowadzonych przez University of Michigan Comprehensive Cancer Center sugerują, że nawet 70% pacjentek decyduje się na taki właśnie krok, mimo iż ryzyko rozwoju nowotworu w drugiej zdrowej piersi jest w ich przypadku…

Czytaj całość


27 maja 2013, tagi: badania DNA

Geny mają wpływ na ryzyko przedwczesnego porodu Geny i ich wpływ na przedwczesny poród

Naukowcy z University of California, San Diego School of Medicine ustalili niedawno nowe fakty dotyczące genetycznych czynników ryzyka przedwczesnego porodu. Czynnik ryzyka związany jest z genem kodującym białka, które wspomagają komórki układu odpornościowego w zidentyfikowaniu i reakcji na obecność paciorkowca grupy B (Streptococcus agalactiae…

Czytaj całość


21 maja 2013, tagi: badania DNA

Zidentyfikowano nowe regulatory ekspresji genów Zidentyfikowano nowe regulatory ekspresji genów

Naukowcy z Salk Institute for Biological Studies zidentyfikowali sprzyjające rozwojowi nowotworów przełączniki genetyczne. Odkrycie to może być niezwykle pomocne w opracowaniu nowych metod leczenia różnych odmian raka. Wyniki prowadzonych badań opublikowane zostały na łamach internetowego czasopisma eLife….

Czytaj całość


20 maja 2014, tagi: celiakiaceliakia objawy

celiakia objawy Celiakia w Wielkiej Brytanii

Jak sugerują najnowsze wyniki badań, pomiędzy rok­iem 1990 a 2011, liczba zachorowań na celi­akię w Wielkiej Bry­tanii uległa aż czterokrot­nemu wzrostowi (…). Naukowcy z Uni­w­er­sytetu w Not­ting­ham przeanal­i­zowali dane zebrane w lat­ach 1990–2011, aby dowiedzieć się ile w tym cza­sie przy­pad­ków choroby trzewnej zostało rzeczy­wiś­cie stwierd­zonych. W roku 1990…

Czytaj całość


13 maja 2014, tagi: badania DNA

Zmiany zachodzące w RNA mogą wpłynąć na zdrowie człowieka Zmiany zachodzące w RNA mogą wpłynąć na zdrowie człowieka

Cho­ciaż powszech­nie uważa się, że nasze chro­mo­somy są sto­sunkowo sta­bilne i w ciągu całego życia nie ule­gają przemi­anom, to jak twierdzą naukowcy z Mon­tre­alu, mate­riał gene­ty­czny zna­j­du­jący się w mito­chon­dri­ach, a więc spec­jal­nych struk­tu­rach wchodzą­cych w skład komórek naszego orga­nizmu, ulega ciągłym mody­fikacjom, co w kon­sek­wencji może mieć wpływ na…

Czytaj całość


7 maja 2014, tagi: test na hpv, badanie na hpv

FDA zatwierdziło nowy test na HPV FDA zatwierdziło nowy test na HPV

Agencja Żywności i Leków (ang. Food and Drug Admin­is­tra­tion, w skró­cie FDA) zatwierdz­iła ostat­nio pier­wszy test DNA na wirusa bro­daw­czaka ludzkiego, przy­czy­ni­a­jącego się do roz­woju raka szyjki macicy. Test ten, określany jako Cobas HPV Test przez­nac­zony jest dla kobiet od 25 roku życia. Jak wynika ze statystyk, dzięki prowad­zonym w lat­ach 1955–1992 badan­iom…

Czytaj całość


7 czerwca 2013, tagi: wirus HPV u mężczyzn, zakażenie wirusem HPV, rak gardła

Michael Douglas zaatakowany przez wirusa HPV Michael Douglas zaatakowany przez wirusa HPV

Ostatnie wypowiedzi aktora na temat przyczyn raka, zidentyfikowanego u niego w gardle, wywołały spore zamieszanie wśród osób, które do tej pory nie były świadome, że coś takiego jak rak gardła może występować. A na dodatek rak spowodowany seksem oralnym wprowadził niepokój zwłaszcza wśród osób akty­wnie prak­tyku­ją­cych tę formę seksu. Do tej pory uważano, że…

Czytaj całość


28 maja 2013, tagi: genetyka, badania DNA

Sprint czy maraton? Twoje DNA da Ci odpowiedź Sprint czy maraton? Twoje DNA da Ci odpowiedź!

Jeśli odważyłeś się pójść na siłownię i sukcesywnie walczysz z nadmiarem kilogramów ale niestety nie widzisz znaczących efektów – odpowiedź może tkwić w Twoich genach! Genetycy twierdzą, że DNA jest kluczem do zdolności sportowych i dzięki temu stworzyli test wskazujący czy dana osoba bardziej nadaje się do maratonów czy krótkodystansowych sprintów. Koniec…

Czytaj całość


16 maja 2013, tagi:badania DNA

Czy za otyłość możemy winić nasze geny? Czy za otyłość możemy winić nasze geny?

Nie tylko twój wygląd zakodowany jest w genach, ale również to jak możesz zareagować na dietę, a tym samym utracić wagę. Różnice, które wstępują wśród ludzi sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi. Ta wyjątkowość dotyczy również tego, że dwie osoby będące na tej samej diecie i stosujące ten sam plan ćwiczeń w różnym tempie tracą wagę. Masz problem ze zrzuceniem…

Czytaj całość


4 lutego 2013, tagi: ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA, badanie DNA

zestaw do badania ojcostwa Zestaw do badania ojcostwa dostępny w polskich aptekach!

W połowie 2012 roku firma testDNA uruchomiła nowy kanał dystrybucji zestawów do testu na ojcostwo w postaci aptek. Zestawy dostępne są od ręki już w ponad 100 aptekach na terenie całego kraju, a lista tych aptek będzie stale się powiększać. Wiele osób uważa, że wykonanie testu na ojcostwo wiąże się z wizytą w laboratorium, gdzie na miejscu zostanie pobrany materiał w…

Czytaj całość


4 lutego 2013, tagi: ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA, testy na ojcostwo

Test na ojcostwo w ciąży Ustalenie ojcostwa jeszcze w czasie ciąży?

Standardowo test na ojcostwo przeprowadzany jest po urodzeniu dziecka. Niemniej jednak w niektórych przypadkach ustalenie ojcostwa możliwe jest jeszcze w czasie ciąży. Skuteczność takiego badania i tym samym pewność wyniku jest taka sama jak w przypadku badań DNA przeprowadzanych po urodzeniu dziecka – powyżej 99,99% przy potwierdzeniu ojcostwa oraz 100%…

Czytaj całość


4 grudnia 2012, tagi: celiakia, celiakia u dorosłych, celiakia objawy, choroba trzewna

Kiedy wprowadzić dietę bezglutenową Kiedy wprowadzić dietę bezglutenową?

Wiele osób uważa, że wystarczy wycofać z diety produkty „mączne”, aby wszelkie objawy, jakie do tej pory nękały chorego ustąpiły. Rzeczywiście, wycofanie glutenu z diety to jedyne i skuteczne lekarstwo dla chorych na celiakię. Niemniej jednak, po pierwsze pacjent powinien zostać na początku zdiagnozowany pod kątem celiakii a po drugie powinien zostać uświadomiony na…

Czytaj całość


9 listopada 2012, tagi: zespół Gilberta

Do wojska nie przyjmują z zespołem Gilberta?

 Do wojska nie przyjmują z zespołem Gilberta?

Pomimo tego, że jest to choroba łagodna i często wykrywana przypadkowo, to jest wpisana do wykazu chorób i ułomności stosowanego w celu orzekania w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie m.in. do zawodowej służby wojskowej. W części poświęconej chorobom układu pokarmowego znajdują się 2 pozycje: okre­sowa hiper­biliru­bine­mia oraz przewlekła…

Czytaj całość


5 października 2012, tagi: celiakia, celiakia u dorosłych, celiakia objawy, choroba trzewna

Depresja u osób z celiakią Depresja u osób z celiakią?

U osób chorych na celiakię oprócz typowych objawów, takich jak bóle brzucha, biegunki, anemia czy też cukrzyca typu 1 mogą wystąpić także zaburzenia neurologiczne oraz objawy chorób psychicznych. Celiakia może powodować różnego rodzaju uszkodzenia nerwów obwodowych, dlatego też u pacjentów z celiakią mogą pojawić się nerwice, depresje czy też padaczka…

Czytaj całość


25 września 2015, tagi: wirus HPV

Czy cytologia może zastąpić test HPV? Czy cytologia może zastąpić test HPV?

W celu określenia ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy, który rozwija się w efekcie długotrwałego zakażenia wirusem HPV wykorzystywane są zarówno cytologia jak i test HPV. Oba badania są ze sobą często mylone i umieszczane do jednego worka. Niemniej jednak cytologia oraz test na obecność wirusa HPV charakteryzuje się nieco innym przeznaczeniem. Badania…

Czytaj całość


17 sierpnia 2012, tagi: celiakia, celiakia u dorosłych, celiakia objawy, choroba trzewna

Chorzy z celiakią cierpią na osteoporozę

 Chorzy z celiakią cierpią na osteoporozę

Kiedyś przy­puszczano, że osteo­poroza u osób z celi­akią jest wynikiem właśnie złego wchła­nia wap­nia, niem­niej jed­nak ta opinia uległa zmi­anie po bada­ni­ach przeprowad­zonych przez szkoc­kich naukow­ców. Okazało się, że w prze­biegu celi­akii dochodzi do bardziej skom­p­likowanego procesu. Chorzy na celi­akię pro­dukują spec­jalne prze­ci­w­ci­ała, które atakują białko zwane…

Czytaj całość


3 sierpnia 2012, tagi: ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA, testy na ojcostwo

Badania ojcostwa z prestiżowym certyfikatem Badania ojcostwa z prestiżowym certyfikatem

Po raz drugi firmie testDNA został przyznany certyfikat Międzynarodowego Stowarzyszenia Genetyki Sądowej ISFG, który stanowi potwierdzenie wiedzy naukowej w zakresie analiz genetycznych. Certyfikat ISFG przyznawany jest zazwyczaj Zakładom Medycyny Sądowej jako potwierdzenie skuteczności wykonywanych przez nie badań DNA na ojcostwo. Firma testDNA Sp. z o.o. po raz…

Czytaj całość


17 sierpnia 2012, tagi: celiakia, celiakia u dorosłych, celiakia objawy, choroba trzewna

Migreny u chorych na celiakię Migreny u chorych na CELIAKIĘ?

Naukowcy z Instytutu Neurologii Uniwersytetu Medycznego Columbia ustalili, że  prawdopodobieństwo wystąpienia migren u chorych na celiakię jest znacznie większe niż u osób zdrowych. Neurologiczne objawy, które wstępowały w przebiegu celiakii były już wielokrotnie opisywane przez naukowców praktycznie od 1960 r. Jednakże w tym przypadku badacze wzięli pod uwagę…

Czytaj całość


4 czerwca 2012, tagi: ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA, testy na ojcostwo

Bezpłatny test na ojcostwo

 Bezpłatny test DNA na ojcostwo

Laboratorium testDNA i stacja telewizyjna TVN wspólnie zrealizują program poświęcony badaniom DNA. Jeśli chciałbyś w nim wystąpić i móc BEZPŁATNIE wykonać test na ojcostwo wyślij swoje zgłoszenie! W pro­gramie mogą wziąć udział pary z dziećmi…

Czytaj całość


4 maja 2012, tagi: wirus HPV, badanie na HPV, HPV objawy, zakażenie HPV

Brodawki narządów płciowych zwiększają ryzyko raka skóry! Brodawki narządów płciowych zwiększają ryzyko raka skóry!

W Journal of Infectious Diseases opublikowano wyniki badań, które potwierdzają iż osoby, które kiedykolwiek miały brodawki płciowe mogą mieć zwiększone ryzyko rozwoju niektórych typów nowotworów takich jak np.: nieczerniakowy rak skóry. Brodawki narządów płciowych wywoływane są przez określone typy wirusa HPV, które cza­sami mogą prowadzić do pow­sta­nia raka….

Czytaj całość


24 kwietnia 2012, tagi: wirus HPV, badanie na HPV, HPV objawy, zakażenie HPV

Wirus HPV wywołuje raka głowy oraz szyi Wirus HPV wywołuje raka głowy oraz szyi

Na początku kwietnia na łamach magazynu HealthDay News opublikowano informację na temat wzrostu zachorowań na raka występującego w okolicy głowy i szyi, a spowodowanego zakażeniem wirusem HPV. Stosowane przez naukowców ogólne określenie „rak głowy i szyi” dotyczy takich typów nowotworu jak: rak jamy nosowej, rak zatok, rak warg, rak jamy ustnej, rak…

Czytaj całość


16 kwietnia 2012, tagi: chlamydia

Zbyt mało kobiet bada się na obecność Chlamydia Trachomatis Zbyt mało kobiet bada się na obecność Chlamydia Trachomatis

Według najnowszych danych opublikowanych przez Reuters, tylko 38% amerykańskich kobiet pomiędzy 15-25 rokiem życia poddaje się corocznym badaniom na obecność bakterii chlamydia trachomatis. Tymczasem tylko w 2010r. w USA odnotowano 1,3 milionów nowych przypadków zakażeń. W Polsce również mówi się o cichej epidemii chlamydialnej. Dlaczego cichej?

Czytaj całość


 27 marca 2012, tagi: celiakia, celiakia u dorosłych, celiakia objawy, choroba trzewna

Badania DNA rekomendowane do wykrywania celiakii Badania DNA rekomendowane do wykrywania celiakii

W styczniu 2012 roku Europejskie Stowarzyszenie Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia (ESPGHAN) oficjalnie zarekomendowało badania genetyczne w wykrywaniu celiakii. Co więcej, nowe sposoby diagnostyczne w określonych przypadkach sugerują możliwość rezygnacji z biopsji jelita cienkiego. Jest to dość istotna informacja dla wielu pacjentów, którzy…

Czytaj całość


7 marca 2012, tagi: ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA, testy na ojcostwo

Badanie ojcostwa u bliźniąt wykazało różnych ojców Badanie ojcostwa u bliźniąt wykazało różnych ojców

Nie często zdarza się żeby bliźnięta posiadały dwóch różnych biologicznych ojców. Do tej pory w czasie tradycyjnego ustalania ojcostwa zidentyfikowano zaledwie kilka takich przypadków na całym świecie. Z medycznego punktu widzenia jest to możliwe, ale tylko w określonych sytuacjach: Wczasie owulacji kobieta produkująca 2 jajeczka gotowe do zapłodnienia odbywa stosunek…

Czytaj całość


4 stycznia 2012, tagi: celiakia, celiakia u dorosłych, celiakia objawy, choroba trzewna

Piwo bez glutenu dla chorych na celiakię? Piwo bez glutenu dla chorych na celiakię?

Tradycyjne piwo zawiera gluten, który jest niebezpieczny dla chorych na celiakię. Dlatego też niektóre marki udostępniają specjalne piwa z niską zawartością wspomnianej wyżej frakcji białka. Pojawia się jednak pytanie czy jest to tylko chwyt marketingowy czy rzeczywisty fakt? Bada­nia prowad­zone przez Amerykanów wskazały, że ten spec­jalny typ piwa może zaw­ierać wysoki…

Czytaj całość


12 grudnia 2011, tagi: celiakia, celiakia u dorosłych, celiakia objawy, choroba trzewna

Groźne kosmetyki dla osób chorujących na celiakię Groźne kosmetyki dla osób chorujących na celiakię

Podczas ostatniego sympozjum Amerykańskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego zwrócono uwagę na brak dokładnych informacji na temat składu kosmetyków. Kosmetyki, które zawierają gluten, nie są specjalnie znakowane, co może mieć istotne znaczenie dla osób chorych na celiakię. Dr Marie L. Borum z Uniwersytetu Waszyngtona twierdzi, że korzystanie z niedokładnie …

Czytaj całość


25 października 2011, tagi: wirus HPV, badanie na HPV, HPV objawy, zakażenie HPV

Zawał serca wywołany przez zakażenie wirusem HPV Zawał serca wywołany przez zakażenie wirusem HPV?

Wirus HPV, który do tej pory był uznawany za główną przyczynę raka szyjki macicy, może być zaangażowany również w rozwój chorób serca. Journal of American College of Cardiology opublikował ostatnio raport, z którego wynika, że kobiety zarażone wirusem HPV 2 do 3 razy częściej zapadają na zawał serca lub udar mózgu w porównaniu z kobietami niezainfekowanymi HPV…

Czytaj całość

 


Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Spis treści

Czas ma znaczenie!
Wszystkie artykuły
Back to Top