Ból brzucha, wzdęcia, biegunka po mleku

…to mogą być objawy nietolerancji laktozy

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak ból brzucha, wzdęcia, biegunka po mleku mogą być objawem nietolerancji laktozy (cukru mlecznego). Cierpi na nią nawet 37% Polaków. Nietolerancja laktozy polega na tym, że organizm nie produkuje wystarczająco dużej ilości enzymu trawiącego cukier mleczny (enzym ten nazywa się laktazą). Niestrawione resztki cukru fermentują i tak pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości takie jak bóle brzucha, wzdęcia i biegunka po mleku.

.

Nietolerancja laktozy – nie lekceważ jej!

Jeśli zauważyłeś u siebie bóle brzucha, wzdęcia czy biegunkę po mleku i jego przetworach nie lekceważ tych objawów. Koniecznie sprawdź, czy są one faktycznie związane z nietolerancją laktozy. Nieleczona choroba może doprowadzić do groźnych powikłań takich jak astma, zapalenie zatok, bóle kości i stawów czy osteoporoza.
>
Nietolerancja laktozy najczęściej jest związana ze zmianami w genie LCT odpowiedzialnym za wytwarzanie enzymu trawiącego cukier mleczny Zmiany te powodują, że z czasem nasz organizm produkuje coraz mniej laktazy. Możesz sprawdzić, czy Ty również należysz do tej grupy osób, wykonując proste badanie genetyczne. Jeśli tak, ważne abyś zadbał również o poziom wapnia w swoim organizmie. U osób z mutacjami w genie LCT dochodzi również do zmniejszenia wchłaniania tego pierwiastka. Pomimo, że piją one mleko wapń nie jest przyswajany. Dlatego konieczne jest jego uzupełnianie w postaci specjalnie dobranej diety i suplementacji. W przeciwnym razie grozi Ci wczesna osteoporoza. Wykonując badanie możesz więc uchronić siebie i bliskich nie tylko przed astmą, zapaleniem zatok czy bólami kości i stawów ale też przed osteoporozą.

Kolejnym argumentem przemawiającym za wykonaniem badania genetycznego jest to, że jeśli to nie geny są odpowiedzialne za wystąpienie u Ciebie nietolerancji laktozy, to znaczy, że choroba ta może być objawem innego schorzenia np. celiakii lub też zapalenia jelit. Konieczne jest wtedy dalsze poszukiwanie przyczyny bólu brzucha, wzdęć czy biegunki po mleku. Znalezienie właściwej przyczyny nietolerancji laktozy i jej wyleczenie pozwala w tym przypadku na bezpieczny powrót do spożywania produktów mlecznych bez nieprzyjemnych dolegliwości.

Uwaga!
Wykonując badanie genetyczne kierunku nietolerancji laktozy koniecznie sprawdź, ile mutacji (zmian) w genie LCT jest badanych przez laboratorium. Najszerszy test obejmuje dwie zmiany w genie LCT i tylko takie badanie daje Ci pewność.
>

Ciekawe przypadki osób z nietolerancją laktozy

53 letnia pacjentka z zespołem jelita nadwrażliwego, 10 letnim przebiegiem astmy, egzemą, zapaleniem zatok, bólami stawów i kości oraz zaburzeniami koncentracji.

Pacjentka została wpisana na listę oczekujących na zabieg protezowania kolana. W wywiadzie podawała częste biegunki i bóle brzucha oraz przyjmowanie licznych leków. Z powodu licznych dolegliwości pacjentka została poddana badaniu na nietolerancję laktozy, które wskazało na występowanie tej choroby. Miesiąc po całkowitym wykluczeniu laktozy z diety u pacjentki ustąpiły objawy egzemy, astma i zapalenie zatok. Pacjentka została również wykreślona z listy oczekujących na operacje stawu kolanowego.

 

Autorzy BM zaznaczają również zdecydowany związek pomiędzy obniżeniem gęstości kości i częstością złamań bioder u kobiet w wieku pomenopauzalnym a nietolerancją laktozy, powodowaną nietolerancją laktozy na skutek mutacji w genie LCT. Jak wykazały badania osoby nie tolerujące mleka oraz jego przetworów, wykazują niedobory wapniowe, mimo że spożywają znaczne jego ilości. Ich organizm z powodu nietolerancji nie potrafi wykorzystać tego składnika. Autorzy we wnioskach podkreślają znaczenie prostego badania genetycznego w ocenie ryzyka złamań.

 

Wszystkie artykuły
Back to Top